Rosną kilometry autostrad i stawki opłat za przejazd

data dodania: 2012-01-09 09:44:06
źródło: Dziennik Gazeta Prawna
W Polsce będziemy mieć więcej dróg płatnych, stawki na niektórych odcinkach również mają wzrosnąć. Podobną tendencję można zaobserwować miedzy innymi w Czechach, na Litwie i Białorusi – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Mimo tego, że były minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiadał wprowadzenie o połowę niższych stawek dla samochodów i motocykli na drogach podległych GDDKiA oraz mimo tego, że nowy minister transportu miał podążać tą samą ścieżką, co jego poprzednik, to nie słychać nigdzie o rozporządzeniu, które wprowadzałoby niższe stawki.


Według rzecznika Ministerstwa Transportu, trwają rozmowy z Ministerstwem Finansów, od których zależy, jak będzie wyglądał projekt i kiedy zostanie wprowadzony w życie. Jednak może się okazać, że resort finansów nie będzie zainteresowany obniżeniem opłat za przejazd drogami.


Wpływy z pobieranych od kierowców opłat zasilają konto Krajowego Funduszu Drogowego, który finansuje budowę dróg, ich eksploatację oraz zapewnienie na nich bezpieczeństwa. Według profesora Wojciecha Paprockiego z SGH wprowadzanie opłat za przejazd nie sprawdza się – Wcześniej podwyższona akcyza miała współfinansować budowę i eksploatację dróg. Gdy okazało się to niewystarczające, wprowadzono drugą opłatę za tę samą usługę – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej”.


Opłaty będą jednak utrzymane i co więcej, wzrosną. Na odcinku A4 Kraków-Katowice opłata za przejazd przez bramki ma wzrosnąć z 8 zł do 9 zł. Pod koniec maja opłaty będą pobierane na A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. W połowie lutego pobieranie opłat będzie wprowadzone na autostradzie A1 z Grudziądza do Torunia.


Tak samo sytuacja wygląda w innych państwach. Austria i Czechy podwyższyły stawki dla pojazdów przekraczających 3,5 tony o 10 procent. Na Białorusi nastąpił wzrost o jedną trzecią ceny, a na Litwie wzrost ma być dwu-, a nawet trzykrotny. Plan podwyższenia stawki ma także Słowacja.
 

Całość artykułu


Komentarze (0)

Brak dodanych komentarzy.

dodaj komentarz

Proszę zapoznać się z regulaminem