Ekspresowa S6 powstanie do 2019 roku?

data dodania: 2013-09-18 10:03:01
źródło: ew / Głos Pomorza
Rząd przygotowuje plan inwestycji drogowych na kolejne lata. Jak pisze „Głos Pomorza”, została w nim ujęta droga ekspresowa S6. W kwietniu przyszłego roku powinien zostać ogłoszony przetarg na odcinek z Goleniowa do Kołobrzegu, a prace miałyby ruszyć w styczniu 2015 roku.

W zeszły czwartek spotkał się parlamentarny zespól na rzecz budowy trasy S6. Paweł Mickiewicz, dyrektor departamentu ochrony środowiska GDDKiA poinformował, że widział przygotowywany przez rząd plan budowy dróg w ramach nowego rozdania funduszy unijnych i znajduje się w nim droga S6.


Ponadto, droga ekspresowa ze Szczecina do Gdańska ma być gotowa najpóźniej w 2019 roku. – Trwają prace nad przygotowaniami do jej budowy. planujemy, że przetarg na pierwszy odcinek, czyli od Goleniowa do Kołobrzegu, przeprowadzimy w przyszłym roku – mówił Mickiewicz. Plany budowy nowych dróg zostaną zatwierdzone w listopadzie tego roku.


Przygotowaniado budowy drogi w dwóch województwach idą w różnym tempie. W województwie zachodniopomorskim przetargi będzie można ogłaszać już w przyszłym roku. Być może już wiosną 2018 roku kierowcy ze Szczecina do Słupska przejadą ekspresową trasa.


Gorzej sytuacja wygląda na wschodzie, gdzie budowa może się opóźnić o rok. Decydenci wciąż czekają na decyzję środowiskową i zastanawiają się, czy trasa ze Słupska do Lęborka i dalej do obwodnicy Trójmiasta ma mieć przekrój 2x2, czy należy dodatkowo zachować rezerwę terenu pod ewentualny trzeci pas.


Problemy pojawiają się z tak zwaną Trasą Kaszubską biegnącą od Lęborka do Trójmiasta, gdzie może dojść do paraliżu budowy. Przetargi na ten odcinek drogi S6 będą ogłaszane w 2015 roku i inwestycja powinna być gotowa do 2019 roku.
 

Całość artykułu


Komentarze (14)

  • dodano 2014-02-06 17:53:20 przez waldek

    Panowie, zobaczycie co sie stanie przed wyborami w 2015. Ile to nam beda obiecywac, a ilu przyjedzie aby nas poklepac - zalosne. Komus musi bardzo zalezec na tym aby ta droga nie zostala zbudowana. To samo sie dzieje z S3. Rzad nie ma pieniedzy na inwestycje, ktore musialyby powstac (logicznie) po wybudowaniu S6 aby w pelni wykorzystac ta droge.

  • dodano 2013-11-26 21:23:08 przez Stowarzyszenie Poszkodowanych przez S6

    Zgadzam się z opinią Sprzeciw przeciwko S6!!!!To miasto Uzdrowiskowe,które już jest zabetonowane,zaasfaltowane.Poza tym, ta trasa jest nikomu niepotrzebna, nie ma dużych fabryk ani dużego portu (JEST ZA PŁYTKI,co roku jest kosztownie pogłębiany}.Projektowny przebieg trasy przechodzi przez nieskażoną cywilizacją przyrodę,rzadką i piękną w wielu miejscach!!!Do niektórych obszarów, przez które przechodzi projekt trasy nawet Unia dopłaca rolnikom,żeby je chroniła!!!!Np. siedliska derkacza! Nie mówiąc już o przecinaniu naturalnych korytarzy ekologicznych!!!!Na mapach nie ma dokładnych danych.np.brak zaznaczonych jezior i stawów!!!Brak jeziora 10 ha!W Mechowie,które istnieje od 30 lat!!!!Zmieniło całe środowisko w około na korzyść zwierząt tu żyjących.W okolicznych licznych stawkach żyją rzadkie gatunki gadów i płazów!!Które znajdują się na Czerwonej Liście Gatunków Chronionych!!!Nie widziałam,a żeby były jakieś rzetelne prace środowiskowe na ten temat!!!!Trasa była poprowadzona za biurka!!!!Przebieg tej trasy mógłby być po starej szóstce,byłoby dużo taniej!!!!Plan przebiegu S6 od Goleniowa do Kołobrzegu ma pochłąnąć ogromne środki finansowe,które mogłyby być wykorzystane do naprawy i remontów dróg istniejących,na które przez najbliższe lata nie ma często ani przysłowiowej złotówki!!!W tym też brakuje na modernizację polskich koleji.Rolnicy posiadający ziemię na tej trasie projektowanej podupadną z powodów utrudnień upraw i korzystania z dojazdów do własnych pól.Odszkodowania są śmiesznie niskie!!Trasa zniszczy wiele cennej ziemi uprawnej.

  • dodano 2013-11-23 14:04:41 przez koszalinian z zagranicy

    prosze drodzy forumowicze przejechac sie droga krajowa S-6 w tej chwili co chwile miejscowosc fotoradar srednia predkosc 62km na godz. ale pomijajac predkosc jadac droga s-6 prosze mi podac jakie mamy szanse rozwojuz w tej chwili??? ŻADNE bo zaden przedsiebiorca nie wybuduje swojego przedsiebiorstwa w miejsu gdzie nie bedzie mogl dowiezc materialow do produkcji s-6 jest jedyna szansa rozwoju pomorza srodkowego tzn.koszalina i slupska. w miastach tych zostali juz tylko ludzie starsi i ci co maja prace i sie jej trzymaja a nowych miejsc pracy jak na lekarstwo mlodzi jada zagranice zeby zarabiac bo w pow.koszalinskim i slupskim nie ma szans na prace chyba ze na czarno i za smieszne stawki!!! dajmy szanse wszystkim porowno a nie tylko na poludniu i w okolicach warszawki sie wszystko buduje

  • dodano 2013-11-16 21:58:03 przez Sprzeciw dla S6 przez Kołobrzeg

    Kiedy w końcu napiszecie w prasie prawdę, że wybudowanie wydłużonego rzekomo tylko o 10 km drogi ekspresowej do Kołobrzegu to rząd pieniędzy, które wystarczyłyby na kilkadziesiąt kilometrów drogi krajowej w dowolnym miejscu kraju. Kto powiedział, że Kołobrzeg ma mieć kolejną drogę szybkiego ruchu S-11, łączącą go z Koszalinem. Przecież obecnie jest krajowa "11" dopiero co po remoncie. Może jeszcze autostrady Wam potrzeba wzdłuż plaż??? Proszę nie robić ludziom wody z mózgu. Kołobrzeg jest już wystarczająco skomunikowany z drogami krajowymi, więc po co znowu droga szybkiego ruchu i to z dwoma węzłami?????????????????????. Droga S6, o ile znajdzie finansowanie winna przebiegać jak najkrótszą drogą a nie, w nieznanym celu, zbaczać kilkadziesiąt kilometrów do Kołobrzegu, czego nie ma w stosunku innego miasta na jej planowanej trasie. Kołobrzeg to uzdrowisko i tu fabryk budować się nie będzie, tak więc argument, że S6 będzie szansą dla rozwoju inwestycji jest też chybiony. W pobliżu przebiega krajowa "6" a przez miasto "11". biegną też wojewódzkie 162 i 163. Co Wy chcecie zrobić z tego pięknego UZDROWISKA i kto ma w tym jaki interes ??????????????????????????? Dlaczego forowany jest najdroższy wariant przebiegu nowej S6, a nie niemal połowę tańszy wariant przebiegający po trasie starej DK "6" ????????????????????????? Zwracam się więc do Kołobrzeżan, by przejrzeli na oczy i zaprotestowali gremialnie przeciw projektowi i budowie drogi S6 przez ich miasto. Nie dajmy się zwariować. Uważam, że głosy przeciwników też dotrą do decydentów i polityków podejmujących ostateczne decyzje w sprawie przebiegu drogi S6!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dlaczego obecnie jest takie parcie na media w sprawie zdobycia finansowania, a wcześniej nikt nic na ten temat nie mówił i nie pisał. Nikt nawet nie pytał mieszkańców Kołobrzegu, czy mają jakieś uwagi do jej projektowanego przebiegu. Wówczas wszystko robiono po cichu, a teraz, kiedy decyduje się program budowy dróg na lata 2014-2020, to nagle szum, a ludziom wmawia się, że to dla ich dobra. Mam nadzieję, że rząd nie da się zwariować i zreflektuje się nie przyznając finansowania na ten poroniony pomysł "pewnej grupy zainteresowanych". Może warto czasami pochylić się nad opiniami zwykłych obywateli oraz spojrzeć na problem w kontekście problemów drogowych całej Polski, gdzie drogi są zdecydowanie bardziej potrzebne, niż ta droga S6, szczególnie z "dziwnym" przebiegiem przez Kołobrzeg. Nakręcający tę medialną nagonkę i rzekome lobbowanie za pilną budowę S6 w najdroższym wariancie i to skręcającym do Kołobrzegu, powodują nieodparte odczucie, że to typowy "skok na kasę" polskiego i unijnego społeczeństwa.Opamiętajcie się !

  • dodano 2013-09-22 00:26:33 przez tomek

    nie rozumiem w tym kraju jednego. przetarg w 2014 a rozpoczecie robot w 2015. a to niby dlaczego? dlaczego nie mozna odrazu zorganizowac sil i budowac? kiedy mamy tymi drogami zaczac jezdzic? na emeryturze? juz dawno nas nie bedzie. slimaczy sie w tym kraju z tym budownictwem od lat. juz mialo byc lepiej, szybciej, sprawniej. nie. nie da sie.

  • dodano 2013-09-22 00:24:50 przez tomek

    nie rozumiem w tym kraju jednego. przetarg w 2014 a rozpoczecie robot w 2015. a to niby dlaczego? dlaczego nie mozna odrazu zorganizowac sil i budowac? kiedy mamy tymi drogami zaczac jezdzic? na emeryturze? juz dawno nas nie bedzie. slimaczy sie w tym kraju z tym budownictwem od lat. juz mialo byc lepiej, szybciej, sprawniej. nie. nie da sie.

  • dodano 2013-09-21 21:06:52 przez Koszalinianin

    Ruch miedzy portami w Szczecinie, Świnoujściu i Gdańsku to jedno. Drugie to korzyści dla Koszalina i Słupska. Te miasta są niestety w kompletnej izolacji jeżeli chodzi o transport do reszty kraju. To szansa na kolejne inwestycje w tych miastach. Niestety nie ma przesłanek aby nasze centralne władze patrzyły na to pod tym kątem. Obawiam się ,że S6 to raczej efekt zbliżających się wyborów i naciski UE jeżeli chodzi o połączenie z krajami nadbałtyckimi. Jedyne co możemy robić to to co zrobił Głos Koszaliński czyli społeczna akcja nagłaśniająca potrzebę budowy tej drogi.

  • dodano 2013-09-19 11:34:01 przez xyz

    Nie ma nadal A1 Pyrzowice-Piotrków !

  • dodano 2013-09-18 22:57:53 przez JA

    Banzay, Pomyśl trochę zanim napiszesz głupoty. Ilość przeładunków w Szczecinie, Świnoujściu, Gdyni i Gdańsku co roku rośnie, więc niemieckie porty tracą. A1 w końcu zostanie wybudowana a S3 do A4 to kwestia 3 , max 4-ech lat. Tory kolejowe na głównych trasach północ - południe też są remontowane. Więcej pozytywnego myślenia. Zaklęcia JK zaczynają działać na coraz większą ilość umysłów? Zapraszam za granicę, gdzie remont drogi o gługości 300m trwa rok a i potem co jakiś czas trzeba coś poprawić. Podróże kształcą! Nawet nie wiecie jak niektóre kraje są zacofane np. w sektorze bankowym, drogownictwie itp. Nasi związkowcy wpadli by w rozpacz gdyby wprowadzić im np. irlandzkie prawo pracy. Ale to już na inny temat i nie w tym miejscu.

  • dodano 2013-09-18 20:20:03 przez Banzay

    Czyli port w Hamburgu będzie miał już połączenia ekspresowe z każdym większym ośrodkiem w Polsce. Port w Gdańsku będzie można zaorać. On jak dobrze pójdzie będzie miał połączenie z Łodzią bo na razie to tylko z Toruniem ma. Oj będzie Angela klepać po ramieniu będzie.

  • dodano 2013-09-18 20:17:35 przez Z Żołobrzegu

    S6 nie będzie wybudowana kosztem S19. W tej chwili potrzebne jest połączenie Rzeszowa z Warszawą przez Lublin a to załatwi wybudowanie S19 między Rzeszowem i Lublinem i S17 między Lublinem i Warszawą. S19 na innych odcinach nie jest potrzebna na już. A gdy doda się do tego S8 i S61 to widać jak za parę lat można tą trasą przejechać w dół Polski. A S6 jest potrzebna by rozwinąć Pomorze Zachodnie bo na razie leży na uboczu.

  • dodano 2013-09-18 12:19:01 przez zniesmaczonyPO

    do obserwator A4 jest w budowie i za rok będzie na ukończeniu CAŁA, a A2 do Warszawy jest skończona S3 ??? a odcinek poniżej A4 nawet nie ma jeszcze przetargu A1 - w okolicach Częstochowy to chyba będzie po 2020 :-)) jak dobrze pójdzie Proszę obserwować dokładniej :-)) bo wyraźnie widać, że S6 będzie kosztem S19