Do Modlina autobusem

data dodania: 2012-01-11 14:49:24
źródło: Rynek Kolejowy/Rynek Infrastruktury
autor: jm, sg
Jak poinformował wczoraj wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, pociągi Kolei Mazowieckich do lotniska Modlin będą kończyły bieg w Nowym Dworze Mazowieckim. Stamtąd pasażerowie pojadą na lotnisko autobusami.

Plany dotyczące połączenia kolejowego na lotnisko w Modlinie z roku na rok ulegały okrojeniu. Urząd Marszałkowski wciąż nie ogłosił przetargu na modernizację liczącej 5,6 kilometra długości bocznicy ze stacji Modlin na linii kolejowej Warszawa - Gdańsk do samego lotniska, gdzie ma powstać stacja.


Z powodu opóźnienia w realizacji projektu, jeszcze w listopadzie marszałek Adam Struzik zapowiadał, że pociągi Kolei Mazowieckich z portu lotniczego im. F. Chopina dotrą do stacji Modlin, a stamtąd pasażerowie zostaną dowiezieni na lotnisko autobusami. Do obsługi tego połączenia przewoźnik kupił 16 elektrycznych zespołów trakcyjnych Elf od bydgoskiej Pesy. PKP SA natomiast wykonała remont dworca kolejowgo Modlin. Te plany też trzeba było zrewidować.


O zmianie poinformował wczoraj wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski. Pociągi Kolei Mazowieckich dotrą tylko do przystanku w Nowym Dworze Mazowieckim - cztery kilometry dalej od lotniska. Nie chciał jednak podać przyczyn takiego rozwiązania.- Rozkład jazdy jest już ustalony - zaznaczył. Jak poinformowała "Rynek Kolejowy" Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego, pociagi zostaną uruchomione od 1 czerwca. - Termin może ulec zmianie, z powodu prac remontowych prowadzonych na linii Warszawa – Działdowo przez zarządcę infrastruktury kolejowej - zaznacza Katarzyna Łukasik z Kolei Mazowieckich.


- Wstępnie założenia przewidywały, że zastepcza komunikacja autobusowa ma być uruchomiona pomiędzy stacją kolejową Modlin a MPL Warszawa-Modlin. Jednak po przeprowadzeniu wizji lokalnej wykazano, iż peron zlokalizowany przy torze nr 4, przy którym planowane jest zatrzymywanie pociągów "lotniskowych" może w znaczny sposób utrudniać przemieszczenie się podróżnych z bagażem oraz niepełnosprawnych pomiędzy pociągiem a autobusem - stwierdziła Marta Milewska. Stacja Modlin ma też zbyt małe i wolne windy dla niepełnosprawnych, a autobus byłby opóźniany przez konieczność przejazdu przez tory. Stacja w Nowym Dworze posiada pochylnie prowadzące na perony i dogodniejsze położenie.


Okazuje się jednak, że wyjazd pociągów poza Nowy Dwór nie jest możliwy według zarzadcy infrastruktury - Stacja Modlin nie była przewidziana jako końcowa dla pociągów tej relacji - poinformował "Rynek Kolejowy" rzecznik PKP PLK Krzysztof Łańcucki. - Jest na niej tylko jeden tor odstawczy, niewystarczający do obsługi ruchu o żądanym natężeniu - dodał.


Tymczasem wciąż daleko do oddania do użytku linii kolejowej na drugie lotnisko - im. F. Chopina. Warszawa przygotowuje plan awaryjny obsługi pasażerów podczas Euro 2012 z wykorzystaniem komunikacji autobusowej z przystanku Warszawa Żwirki i Wigury. Możliwe zatem, że zamiast zapowiadanego jeszcze przed dwoma laty, szybkiego i wygodnego połączenia pomiędzy terminalami lotnisk, podczas Euro 2012 pasażerowie z lotniska Chopina pojadą w kierunku centrum Warszawy autobusem, tam wsiądą w pociąg do Nowego Dworu Mazowieckiego, skąd do portu lotniczego pojadą kolejnym autobusem.


Rozkłady połączenia lotniskowego:
KM 9 Działdowo-Warszawa
KM 9 Warszawa-Działdowo
 


Komentarze (1)

  • dodano 2012-02-21 18:10:53 przez andzela

    Koszmar.

dodaj komentarz

Proszę zapoznać się z regulaminem