Nie działa lotnisko w Budapeszcie, dziesiątki odwołanych lotów

data dodania: 2012-12-07 21:43:07
źródło: PAP
Dziś około południa doszło do poważnej awarii instalacji elektrycznej na lotnisku w Budapeszcie. W związku z zaistniałą sytuacją ruch lotniczy został wstrzymany. Rzecznik prasowy węgierskiego portu zapowiada, że na chwilę obecną otwarcie lotniska będzie możliwe najwcześniej w sobotę o godzinie 10.00.

"W związku poważną awarią instalacji elektrycznej lotnisko w Budapeszcie zostało zamknięte i nie będzie przyjmować lotów przynajmniej do północy. W tej chwili wznowienie ruchu na lotnisku planowane jest na jutro na godzinę 10" - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie lotniska.

 

Awaria dotknęła około 3 tysięcy pasażerów. W hali odlotów na wznowienie ruchu czeka kilkaset osób. W piątek odwołanych zostało 80 połączeń, w tym 36 odlotów i 44 przyloty.

 

Jak wyjaśnił rzecznik prasowy lotniska Mihaly Hardy, awaria dotyczy wieży kontroli ruchu. Jest ona poważniejsza, niż początkowo sądzono. Pęknięciu uległy rury centralnego ogrzewania i doszło do awarii systemów energetycznych. Uszkodzeniu uległy systemy łączności radiowej, kierowania lotami i serwery informatyczne. Uszkodzony jest również sprzęt elektroniczny. Z pomieszczeń i korytarzy wypompowano już wodę.

 

Awaria pokrzyżuje plany także polskim pasażerom. Jak informuje Lotnisko Chopina na Twiterze: „odwołany został wieczorny lot do Budapesztu o godzinie 18.05 i lot z Budapesztu o godzinie 21.10”.

 

Część rejsów, jak z Manchesteru, Londynu, Hamburga czy Karlsruhe skierowanych zostało na podwiedeńskie lotnisko Schwechat, lotnisko im. Milana Rastislava Sztefanika w Bratysławie, ale samoloty lądują także w Debreczynie, na północnym wschodzie Węgier.

 

Port Lotniczy Budapeszt Liszt Ferenc jest największym międzynarodowym portem lotniczym Węgier, który oferuje loty po całej Europie, do Azji, Bliskiego Wschodu i Północnej Ameryki. W 2011 roku obsłużono tu około 8,9 mln pasażerów.
 


Komentarze (0)

Brak dodanych komentarzy.

dodaj komentarz

Proszę zapoznać się z regulaminem