Miller krytykuje plany dotyczące Marynarki Wojennej

data dodania: 2012-04-05 11:58:12
źródło: Onet.pl/Rynek Infrastruktury
Jak informuje Onet.pl szef SLD Leszek Miller zaapelował w Gdyni do parlamentarzystów z Wybrzeża, aby przekonali ministra obrony narodowej do porzucenia jego planów w stosunku do Marynarki Wojennej. Plany mają pośredni wpływ na losy Stoczni Marynarki Wojennej.

Zdaniem Millera przedstawiona tydzień temu w Gdyni przez MON koncepcja rozwoju Marynarki Wojennej jest "szalenie niepokojąca". Miller nie zgadza się przede wszystkim z ustaleniami dotyczącymi Marynarki Wojennej i Akademii, kształcącej oficerów. Nie krytykował jednak projektów inwestycyjnych, jakie planuje MON - podaje Onet.pl.


Jak pisze Onet.pl w ubiegły czwartek w Gdyni - z udziałem szefa MON Tomasza Siemoniaka - zaprezentowano projekt koncepcji rozwoju Marynarki Wojennej, przygotowany przez Sztab Generalny WP we współpracy z dowództwem MW. Do 2030 roku resort obrony chce doposażyć Marynarkę m.in. w trzy okręty podwodne oraz okręt wsparcia operacyjnego. Program rozwoju Marynarki zakłada roczne wydatki w wysokości ok. 900 mln zł.


Do końca 2017 r. ma zostać wycofana korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP "Kaszub". Do końca 2015 r. przestaną służyć dwie fregaty typu Oliver Hazard Perry, a rok wcześniej - dwa okręty rakietowe typu Tarantul (w ubiegłym roku MON zrezygnował z remontu tych czterech jednostek).


Do 2022 r. skreślone ze stanu floty mają zostać trzy małe okręty rakietowe typu Orkan; w lutym Marynarka Wojenna zapowiadała, że mogą one służyć do początku lat 30., po przedłużeniu okresu eksploatacji. W miejsce wycofywanych jednostek MON chce pozyskać trzy okręty patrolowe z funkcją zwalczania min (jeden do 2026 r. i dwa do 2030 r.) i trzy "okręty obrony wybrzeża" (dwa do 2022 r. i jeden do 2026 r.) - wylicza Onet.pl.


Ministerstwo zrezygnowało całkowicie z planów ukończenia budowy korwety Gawron, realizowanej przez Stocznię Marynarki Wojennej.
 


Komentarze (0)

Brak dodanych komentarzy.

dodaj komentarz

Proszę zapoznać się z regulaminem