Wielkie firmy walczą o remonty lokalnych dróg

data dodania: 2012-06-27 11:25:01
źródło: Nowa Trybuna Opolska
W województwie opolskim do przetargów na remonty lokalnych dróg stają najwięksi gracze na rynku budowlanym. W momencie zakończenia dużych zleceń na autostrady, firmy takie jak Strabag i Skanska chcą remontować małe regionalne trasy – pisze „Nowa Trybuna Opolska”.

Do przetargu na przebudowę miejscowego skrzyżowania zorganizowanego przez starostwo w Strzelcach Opolskich stanął Strabag. – Byliśmy zaskoczeni, że spółka, która znana jest przede wszystkim z miliardowych kontraktów związanych z budową autostrad szuka zleceń w Strzelcach Opolskich – mówi Andrzej Ful, naczelnik wydziału dróg w starostwie. Co więcej, Strabag zaoferował cenę 1,1 mln zł, czyli o 0,7 mln zł niższą nich przewidywał kosztorys.


Z kolei ulicę Żabią w Reńskiej Wsi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim chciała remontować Skanska. O zlecenie walczyła z firmami z Jaryszowa, Niezdrowic, Krapkowic i Kędzierzyna-Koźla. - A przecież to było niewielkie zlecenie, warte około 500 tys. zł – tłumaczy wójt Reńskiej Wsi Marian Wojciechowski.


Poza Skanską i Strabagiem o zlecenia na lokalnych drogach rywalizowała firma Heilit+Woerner budująca dotychczas autostradę A4. Według Artura Kiowskiego prowadzącego firmę ogólnobudowlaną, lokalne firmy nie mają szans w starciu z gigantami rynku budowlanego. Może to być oznaką nieuchronnej recesji na rynku inwestycji drogowych.


Udział dużych firm w przetargach na małe inwestycje może doprowadzić do problemów finansowych i zwolnień w firmach lokalnych. Niektóre z nich mogą starać się pracować jako podwykonawcy, lecz w wielu przypadkach okazuje się to niekorzystne i ryzykowne. Wykonawcy nie płacą firmom podwykonawczym, a te upadają.
 

Całość artykułu


Komentarze (0)

Brak dodanych komentarzy.

dodaj komentarz

Proszę zapoznać się z regulaminem