Śmigiel: Potrzebna jest specjalna ustawa prosumencka

data dodania: 2013-03-29 14:51:38
źródło: ww / Rynek Infrastruktury
- Jeśli chodzi o rozwój mikrokogeneracji na skalę masową, to ważne jest, by weszły w życie rozwiązania prosumenckie. By każdy Jan Kowalski, czy każda firma mogła w bardzo prosty sposób zainstalować tego typu urządzenie – mówi w rozmowie z portalem „rynekinfrastruktury.pl” Sylwester Śmigiel, prezes zarządu Gaspolu.

- W ramach istniejącego prawa mogliśmy uruchomić w naszej rozlewni mikrokogenerację, jednak proces dochodzenia do tego był bardzo złożony. Gdybyśmy nie mieli olbrzymiej determinacji i samozaparcia, przebrnięcie przez wszystkie procedury – przez konieczność uzyskania wszystkich pozwoleń, operatów środowiskowych, które są niemal identyczne jak w przypadku dużego bloku energetycznego – byłoby niemal niemożliwe. Dla zwykłego Kowalskiego, który może zastosować mikrokogenerację procedury muszą być uproszczone – mówi Śmigiel.


- Przedstawiciele różnych środowisk, naukowych ale także rządowych mówią, że mikrokogeneracja jest wyjątkowa, że bezdyskusyjnie jest to technologia zwiększająca efektywność energetyczną ale na dzień dzisiejszy nie ma ustawowego rozwiązania, które pozwalałyby stosować ją w sposób prosty. Aby na skalę masową zaczęły się rozwijać urządzenia do mikrokogeneracji, ich podłączenie musi się odbywać w taki sam sposób, jak np. podłączenie do gniazdka pralki czy lodówki. Urządzenia te mają stosowną homologację, w wielu krajach zostały już sprawdzone, a my musieliśmy uruchamiać je w specjalnej procedurze. Gdyby dziś na podłączenie pralki potrzebna była specjalna procedury, to nikt z pralki by nie korzystał. Dlatego uważam, że obok trójpaku potrzebna jest specjalna ustawa prosumencka – twierdzi Śmigiel.


- Ważne, by były certyfikaty, które zwiększą jeszcze opłacalność mikrokogeneracji. Choć już teraz, mimo ograniczeń i trudności warto zainwestować w mikrokogenerację, bo to się zwyczajnie opłaca - rachunek ekonomiczny pokazuje, że urządzenie się spłaca w okresie 5-7 lat. Ponadto tego typu urządzania dają bezpieczeństwo i niezależność energetyczną, szczególnie w mniejszych ośrodkach – podsumowuje Sylwester Śmigiel.


Firma Gaspol jako pierwsza w Polsce uruchomiła w rozlewni gazu instalację mikrokogeneracyjną na LPG. Może dzięki niej produkować ciepło i energię elektryczną na własne potrzeby, a nadwyżki sprzedawać do sieci. Urządzenie pozwala na zmniejszenie kosztów zużycia energii o 25 proc. i redukcję rocznej emisji CO2 o ponad 20 proc. Jak informuje spółka, planowany zwrot z inwestycji to 6 lat, a przy sprzedaży żółtych certyfikatów - 5 lat.


 

 


Komentarze (2)

  • dodano 2014-01-01 20:18:07 przez Maktab

    That's a knowing answer to a difuicflt question

  • dodano 2013-12-31 22:00:19 przez Karess

    I waentd to spend a minute to thank you for this.

dodaj komentarz

Proszę zapoznać się z regulaminem