logo

Elektrownia słoneczna na lotnisku w Gryźlinach?

Radni powiatu olsztyńskiego i gminy Stawiguda postanowili znaleźć alternatywę dla energii wiatrowej. Założyli spółkę, która w przyszłym roku ma uruchomić elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1 MW na działce lądowiska w Gryźlinach.

W powiecie olsztyńskim i gminie Stawiguda radni powołali spółkę „Fotowoltaika Gryźliny”, która wybuduje na terenie lotniska w Gryźlinach elektrownię słoneczną.

 

Pomysł takiej inwestycji zapoczątkowano dwa lata temu, kiedy to oba samorządy podpisały z Politechniką Warszawską porozumienie w sprawie wspólnej realizacji tej inwestycji. Naukowcy przygotowali kompleksową koncepcję funkcjonowania elektrowni, a samorządowcy postanowili skorzystać z szansy, że inwestycja może zostać dofinansowana z konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury” z poddziałania „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii”.

 

Koszt wykonania projektu budowlanego i zamontowania ogniw fotowoltaicznych jest szacowany na około 7 mln zł. Pieniądze mają pochodzić ze środków unijnych, pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych spółki.

 

Instalacja na lotnisku Gryźliny ma być systemem o mocy 1MW, z którego produkowana energia będzie odsprzedawana do sieci elektrycznej. Według szacunków naukowców rocznie instalacji będzie można uzyskać ok. 900 MWh czystej energii elektrycznej.


Inne z tej kategorii
Prezes BOŚ: Rynek OZE ma duży potencjał wzrostu
RWE: Nowoczesne technologie energetyczne szansą dla rozwoju Polski
Problem z syndromem turbiny wiatrowej
Drony w energetyce odnawialnej
Orlof: Enea stawia na kogenerację i OZE
Tokarski: OZE nie zastąpi węgla
Małopolska: Fotowoltaika na dachu szpitala
Enlight chce zbudować w Polsce farmy wiatrowe za 300 mln euro
Katowice: Powstał biurowiec ekologiczny
Tokarski: Tauron skupia się na rozpoczętych inwestycjach

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz


© 2011 Rynek infrastruktury