Partnerzy serwisu:

Ile potrwa wyhamowanie w sektorze budowlanym?

Redakcja 12.10.2016

Ile potrwa wyhamowanie w sektorze budowlanym?
fot. Skanska
Wyhamowanie w branży budowlanej potrwa do drugiej połowy 2018 roku – stwierdzili eksperci z Deloittte wraz z prezesami grup Skanska oraz Trakcja PRKiI. Według nich, dopiero wtedy możemy liczyć na zyski z przetargów w obecnej perspektywie finansowej. Najtrudniejszym czasem dla branży może okazać się rok 2017 oraz pierwsze półrocze 2018 roku.
Jak przyznali przedstawiciele branży, możliwe jest to, że w niektórych sektorach nie zdołamy wydać kwoty, która została przeznaczona na inwestycje. Największe obawy dotyczą inwestycji kolejowych. – Obecnie opóźnienie w procedurach przetargowych wynosi co najmniej rok – alarmował prezes zarządu Trakcja PRKiI, Jarosław Tomaszewski. – Bez sprawnego działania nie uda się wydać pieniędzy, które mamy do zagospodarowania – komentował.
  
Przedstawiciele branży podkreślili także jak ważny jest dialog między zamawiającymi a wykonawcami. – Obecne rozmowy nie przynoszą jeszcze widocznych efektów, ale są bardzo ważne w perspektywie przyszłościowej – powiedział prezes zarządu Skanska Piotr Janiszewski.

Niezwykle ważna jest także zmiana w Prawie zamówień publicznych, a zwłaszcza sprawa kryteriów stosowanych w przetargach. Niedawno wprowadzony warunek, który określa maksymalny poziom kryterium najniższej ceny, stwarza możliwość wypracowania nowego modelu inwestycji infrastrukturalnych. Potrzebne jest jednak dobranie takich kryteriów dodatkowych, które pozwolą na budowanie lepszych jakościowo, a zarazem tańszych dróg i linii kolejowych.

Budownictwo infrastrukturalne

– Najtrudniejsza sytuacja jest w budownictwie infrastrukturalnym, uzależnionym od finansowania publicznego i decyzji na szczeblu rządowym. Spowolnienie w tym segmencie może wpłynąć na zakończenie trwającego od dwóch kolejnych lat wzrostu branży budowlanej. Kluczowym wyzwaniem dla sektora na najbliższy rok jest przetrwanie tymczasowego spowolnienia w dużych inwestycjach infrastrukturalnych, który jest związany z rozpoczęciem nowej perspektywy unijnej 2014-2020 oraz aktualizacją istniejących programów budownictwa w zakresie dróg i kolei – podsumowuje Maciej Krasoń, z Deloitte Polska.

Panująca sytuacja na rynku nie jest zła. Jest jednak efektem inwestycji zrealizowanych w latach ubiegłych, które rozliczono dopiero teraz. Są to cały czas inwestycje ze starej perspektywy.
  
Sytuacja w branży

W pierwszej połowie tego roku przychody 11 największych spółek budowlanych notowanych na GPW w Warszawie były o 2% wyższe niż rok wcześniej. Ich średnia marża ze sprzedaży wzrosła do poziomu 9,4% (w 2015 r. 7,84%). W 2015 roku przychody największych 15 firm budowlanych w Polsce wzrosły rok do roku o 8,2%. Mimo tych dobrych wyników finansowych eksperci firmy doradczej Deloitte przestrzegają, że w tym roku jest już widoczne wyhamowanie produkcji budowlanej, które może skutkować spiętrzeniem robót w latach następnych. Obecna sytuacja w sektorze budowlanym związana jest z przesunięciem kluczowych projektów infrastrukturalnych, w tym w szczególności w kolejnictwie, realizowanych w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej na rok 2017 i 2018.

Z analizy przygotowanej przez Deloitte wynika, że w 2015 roku łączne przychody piętnastu największych spółek wzrosły o blisko 2,3 mld zł, co stanowi ponad 8,2 proc. wzrost rok do roku. Było to skorelowane z lepszym wynikiem zarówno na poziomie działalności operacyjnej, jak i na poziomie wyniku netto. „Po raz pierwszy wszystkie podmioty tworzące poprzedni ranking, znalazły się w nim również w kolejnym roku. Podobnie jak poprzednio czołówka pozostała bez zmian. Tegoroczne zestawienie ponownie otwiera Grupa Skanska, uzyskując przychody na poziomie 5,5 mld zł, o 8,4 proc. więcej niż w 2014 roku” – mówi Maciej Krasoń.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony