Partnerzy serwisu:

Tehachapi Loop – kolejowa pętla z Kalifornii

Leonard Dolecki 12.02.2017

arrow
arrow
Tehachapi Loop – kolejowa pętla z Kalifornii
fot. youtube.com
Tehachapi Loop – kolejowa pętla z Kalifornii
Tehachapi Loop – kolejowa pętla z Kalifornii
Ten kawałek linii kolejowej w Kalifornii w USA wygląda trochę jak z zabawkowej kolejki, jednak istnieje naprawdę. Zbudowana w drugiej połowie XIX wieku pętla Tehachapi ma 1,17 km długości. Obecnie przejeżdża po niej średnio 40 pociągów dziennie, a jej konstrukcja zapewnia łagodne nachylenie toru.
Tehachapi Loop znajduje się w hrabstwie Kern w Kalifornii. Leży w ciągu linii kolejowej łączącej Bakersfield i dolinę San Joaquin, która przechodzi przez przełęcz Tehachapi. Została ona zbudowana w 1876 roku przez zespół, którym kierował William Hood. Zadanie było o tyle trudne, że przy jego realizacji nie używano ciężkiego sprzętu. Wykorzystano jedynie dynamit i siłę robotników.

Długość torów kolejowych na samej pętli wynosi 1,17 km. Celem budowy linii w tej formie było zmniejszenie pochylenia podłużnego toru. Dzięki zastosowaniu pętli, pokonanie 23-metrowej różnicy poziomów odbywa się przy pochyleniu nie przekraczającym 2,2 promila. Mimo tego, że infrastruktura ma już swoje lata, to nadal jest używana i to z dużą częstotliwością. Dziennie korzysta z niej ok. 40 pociągów.

Z biegiem czasu dozwolone długości pociągów w Stanach Zjednoczonych rosły. Dzięki temu, że obecnie pociągi mogą być dłuższe niż 1,17 km, można tu zaobserwować efektowne zjawisko "krzyżowania się" wagonów tego samego pociągu. To duża atrakcja dla miłośników kolei. 


Obiekt w 1957 roku został wpisany na listę stanowych zabytków. Z kolei w 1998 roku trafił na listę krajowych zabytków inżynieryjnych. Co ciekawe, na wzgórzu, które otacza pętla znajduje się duży biały krzyż, który upamiętnia katastrofę kolejową w San Bernardino.

 

Po wchłonięciu spółki Southern Pacific w 1996 roku linia kolejowa stała się własnością Union Pacific. Infrastruktura udostępniana jest także pociągom BNSF, ale Union Pacific nie pozwala na korzystanie z niej pociągom pasażerskim. Wyjątkiem jest pociąg Coast Starlight – wyłącznie wtedy, gdy jego podstawowa trasa jest wyłączona z eksploatacji.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obiekty inżynierskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony