Aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu korzystamy z plików cookie. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Węgry: Powstaje intermodalna „Brama” między Wschodem a Zachodem
Milion TEU – to zakładana przepustowość budowanego terminala intermodalnego na granicy węgiersko-ukraińskiej. Obiekt ma być największym i najnowocześniejszym lądowym terminalem w Europie. Jego wyróżnikiem ma też być zastosowanie nowoczesnych technologii, w tym – „zielonych” źródeł energii.
Podłęże – Piekiełko: Za kilka miesięcy pierwsze przetargi
Pierwsze przetargi na modernizację linii Chabówka – Nowy Sącz będą ogłoszone w drugiej połowie bieżącego roku – zapowiada PKP PLK. Postępowań w sprawie powiązanej z nią budowy nowej linii Podłęże – Szczyrzyc można się natomiast spodziewać w roku 2022. Na razie trwają prace projektowe i wykup nieruchomości.
Prawie 2 razy więcej kontenerów i ładunków przez Nowy Jedwabny Szlak w 2020 r.
Rośnie przewóz kontenerów koleją na Nowym Jedwabnym Szlaku na trasie Chiny – Europa – Chiny. Z danych za 2020 r. wynika, że przez Rosję przewieziono 1,6-krotnie więcej jednostek kontenerowych niż w roku wcześniejszym, a w ujęciu ilościowym przetransportowano 1,9 razy więcej ton ładunków przez rosyjską sieć kolejową niż w roku 2019.
E20: Koniec zasadniczych prac energetycznych na odcinku wielkopolskim. Efekty za wiele miesięcy
Choć zakończyły się zasadnicze roboty energetyczne na E20 w województwie wielkopolskim, ich efekty będą dobrze widoczne dopiero po sfinalizowaniu modernizacji całego ciągu z Warszawy do Poznania. To nastąpi zaś najprawdopodobniej dopiero w 2022 r. Wówczas możliwy ma być ruch pociągów pasażerskich o większej mocy czy cięższych składów towarowych.
Grudziądz podpisał pierwszą umowę w ramach inwestycji tramwajowej
Grudziądz przymierza się do prze budowy sporej części infrastruktury tramwajowej. Prace, w ramach trzech umów, obejmą w sumie ok. 7 km toru pojedynczego w ciągu Toruńskiej, Chełmińskiej i Konstytucji 3 Maja. Dziś miasto podpisało pierwszą umowę.
Nowy reach stacker w terminalu PKP Cargo Connect w Gliwicach
Terminal PKP Cargo Connect przeprowadziło inwestycję w terminalu intermodalnym w Gliwicach.
Metro na Bródno: Pierwszy tunel w całości wydrążony. Maria kończy pracę
Tarcza TBM Maria zakończyła drążenie jednego z dwóch równoległych tuneli na odcinku wschodnim-północnym II linii metra, łączącym stacje Trocka i Bródno. Późnym popołudniem maszyna przebiła się do komory przy torach odstawczych stacji Trocka. Teraz wykonawca przerzuci pracowników do drugiej tarczy, znajdującej się na stacji Zacisze.
Warszawa: Dzięki priorytetom dziewiątka zaoszczędzi 10 minut
Od grudnia działa synchronizacja świateł w ciągu al. Krakowskiej, a teraz trwa przetarg na wdrożenie priorytetu w ciągu al. Waszyngtona. Jak podają Tramwaje Warszawskie, dzięki tym zabiegom na jednej z najpopularniejszych linii tramwajowych w Warszawie – nr 9 – uda się odzyskać ok. 10 minut, jeżeli chodzi o czas przejazdu.
Metro na Bemowo: Głowice tarcz trafiają na powierzchnię
Trwa operacja wydobywania na powierzchnię głowic tarcz, które drążyły tunele na odcinku zachodnim II linii metra między Powstańców Śląskich a Księcia Janusza. Elementy tarcz będą wydobywane do lutego.
Furgalski: Sama konsolidacja pekaesów w PKP SA nie przyniesie efektów
Ministerstwo Aktywów Państwowych chce skonsolidować nieliczne funkcjonujące jeszcze państwowe „pekaesy” w ramach PKP SA. – Nie to jest głównym problemem pod czyje skrzydła one trafią. Bez zdrowej bazy, sprawnego systemu i pieniędzy samo przesuwanie „pekaesów” nie przyniesie oczekiwanego efektu – komentuje Adrian Furgalski, prezes ZDG TOR.
Rząd proponuje konsolidację PKS-ów pod skrzydłami PKP SA
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt rozporządzenia ws. nadzoru m.in. nad PKS-ami. Jak ocenia Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP), które jest odpowiedzialne za projekt, spółki wymagają konsolidacji. Większość miałaby trafić do PKP SA, które posiada „odpowiednie know-how w zakresie transportu, a także odpowiednie zaplecze analityczne oraz instrumenty finansowe i prawne”.
W 2021 roku ruszy kolejowe połączenie kontenerowe Stambuł – Teheran – Islamabad
W Ankarze, na spotkaniu ministrów transportu Organizacji Współpracy Gospodarczej, zapadła decyzje o reaktywacji regularnego kolejowego ruchu cargo między Stambułem, Teheranem i Islamabadem w Pakistanie.
AKTUALNE WĄTKI
Warszawa: Tramwaje przyspieszą w al. Waszyngtona. Będą priorytety
Tramwaje Warszawskie rozpisały przetarg na wdrożenie systemu sterowania ruchem w ciągu al. Waszyngtona w Warszawie. Prace obejmą pięć skrzyżowań.
PKP PLK: Przetargi na wiadukty nad linią 133
Aż pięć nowych skrzyżowań bezkolizyjnych może powstać w najbliższym czasie w ciągu magistrali E30. PKP PLK poszukuje wykonawców czterech wiaduktów (w Jaworznie, Woli Filipowskiej oraz dwóch w Zabierzowie) i przejścia podziemnego w Krakowie Mydlnikach. Jeden z zabierzowskich wiaduktów oraz przejście stanowią jednak tylko opcję – nie powstanie jeśli oferty będą zbyt drogie.
Niemcy: Miliony euro na wsparcie bocznic towarowych
Komisja Europejska zatwierdziła niemiecki program pomocy w celu promowania przejścia z transportu drogowego na kolejowy. Wsparcie to będzie przeznaczone dla firm, które chcą przyłączyć swoje obiekty do publicznej sieci kolejowej.
Z Warszawy do Kielc przez Opoczno i Skarżysko? Rozważana nowa łącznica kolejowa
PKP PLK rozważają przygotowanie nowego ciągu linii kolejowych łączących Warszawę z Kielcami. Pociągi jechałyby po Centralnej Magistrali Kolejowej, z której zjeżdżałyby w rejonie Opoczna na projektowaną łącznicę z linią nr 25. Dalej w kierunku stolicy województwa świętokrzyskiego zmierzałyby przez Końskie i Skarżysko-Kamienną.
Ukraina: Nowe połączenie intermodalne do Chin – przez Morze Czarne
Trwają przygotowania do uruchomienia pociągów intermodalnych na nowej trasie, łączącej Polskę z Turcją przez Ukrainę. Czas przejazdu i inne parametry mają być konkurencyjne mimo dwukrotnych przeładunków kontenerów między wagonami a promem. Jednym z uczestników przedsięwzięcia ma być PKP Cargo Connect.
Niemcy: Lockdown przedłużony i nowe ograniczenia
W związku ze wciąż wysokimi wskaźnikami zachorowań w Niemczech zdecydowano o przedłużeniu i częściowym zaostrzeniu lockdownu. Koleje Niemieckie (Deutsche Bahn w obliczu aktualnej sytuacji zdecydowały o ograniczeniu przewozów dalekobieżnych do poziomu 85% pełnej oferty. Ruch regionalny i podmiejski ma odbywać się w miarę możliwości bez większych zmian.
W moskiewskim metrze pracę zaczęły pierwsze w historii maszynistki
W tym tygodniu, 3 stycznia, pasażerów moskiewskiego metra wożą kobiety maszynistki – pierwsze w historii tamtejszej kolei podziemnej. Pierwsza grupa składa się z 12 pań.
Stambuł otwiera nową trasę z tramwajami Panorama
W Stambule ruszyła część nowej linii tramwajowej. Tramwaje na razie będą jeździły z Alibeyköy do Cibali. Nowością jest zasilanie pojazdów z tzw. trzeciej szyny. Trasę obsługują Panoramy produkcji Durmazlara. Tramwaje z tej rodziny właśnie dostarczane są do Olsztyna.
Blocher: Skończyliśmy rok lepiej, niż się spodziewaliśmy
Swoista narodowa mobilizacja w trudnym okresie sprzyja branży budowlanej – ocenia prezes Budimeksu Dariusz Blocher. To dzięki niej, wszelkie problemy były rozwiązywane na bieżąco, a budowy pracowały bez lockdownu. To także jeden z czynników, które złożyły się na to, że największa grupa budowlana w Polsce spodziewa się dobrych wyników finansowych.
Częstochowa: Jaka przyszłość trasy tramwajowej do pętli Kucelin?
Częstochowa niemal całkowicie odnawia teraz sieć tramwajową. Wyjątek stanowi ok. 2-kilometrowy odcinek wzdłuż al. Pokoju do pętli Kucelin – w rejon huty. Do kresu żywotności zbliżają się infrastruktura tramwajowa oraz wiadukt surówkowy. Wbrew obawom o przyszłość tej trasy MZDiT zamierza przeprowadzać dalsze prace utrzymaniowe i remontowe w ramach posiadanych środków finansowych.
Jak nowe Pzp chroni podwykonawców?
Wraz z 1 stycznia 2021 r. weszła w życie ustawa Prawo zamówień publicznych. Podobnie jak poprzednia, poza przepisami dotyczącymi zasad udzielania zamówień publicznych, zawiera także przepisy dotyczące umów podwykonawczych zawieranych przez wykonawców wyłonionych w reżimie zamówień publicznych.
Jakie połączenie stacji metra Centrum i dworca Śródmieście? Powstanie analiza
Przygotowywana przez PKP PLK przebudowa linii średnicowej w Warszawie jest doskonałą okazją do poprawy funkcjonowania układu komunikacyjnego w centrum miasta, w tym budowy zapowiadanego od lat bezpośredniego łącznika między peronami stacji metra Centrum a przystankiem Warszawa Śródmieście. Metro zleciło właśnie przetarg na opracowanie analizy takiego połączenia.
Nowe Prawo zamówień publicznych już obowiązuje
Wypłacanie obowiązkowych zaliczek i częściowych płatności, precyzyjne warunki zapłaty wynagrodzenia i jego waloryzacji, brak obowiązku żądania płacenia wadium przez zamawiających, mniejsze kary pieniężne – to niektóre zapisy nowego Prawa zamówień publicznych, które weszło w życie 1 stycznia 2021 roku.
NIK oceni wybór nowego systemu poboru opłat. Co jeszcze do kontroli?
Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła plan kontroli na rok 2021. Wśród tematów, którym przyjrzą się inspektorzy jest m.in. wdrażanie nowego krajowego systemu poboru opłat drogowych. NIK będzie także sprawdzać zarządców infrastruktury drogowej w miastach i porty morskie. Zajmie się także tematami kolejowymi.
Jaki węzeł kolejowy przy CPK? Ruszył przetarg na studium
Centralny Port Komunikacyjny ogłosił przetarg na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla najważniejszej części komponentu kolejowego. Chodzi o węzeł kolejowy, w którym będą zbiegać się nowe linie kolejowe – linia KDP między Warszawą a Łodzią oraz przedłużenie CMK z południa na północ – wraz ze wszystkimi łącznicami.
CPK: Rusza przetarg na studium dla linii Katowice – Ostrawa przez Jastrzębie Zdrój
Centralny Port Komunikacyjny ogłosił postępowanie na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla nowej linii kolejowej, łączącej Katowice i Ostrawę, a tym samym – polską i czeską sieć Kolei Dużych Prędkości. Trasa miałaby zapewnić też obsługę blisko 90-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju, które pozostaje największym miastem w Polsce bez kolei.
Tunel kolei dużych prędkości pod centrum Łodzi. Ruszył kluczowy przetarg CPK
Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła dziś przetarg na zaprojektowanie tunelu kolei dużych prędkości na terenie Łodzi. Termin składania ofert to pierwsza połowa lutego 2021 r. Tunel będzie elementem trasy kolejowej łączącej Warszawę z Łodzią i Wrocławiem, która ma zostać uruchomiona jednocześnie z Portem Solidarność.
Ruszył przetarg na studium dla PKM Południe
Samorządowa spółka PKM SA ogłosiła przetarg na przygotowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) dla nowego projektu PKM Południe. Wykonanie dokumentu jest konieczne m.in. do potwierdzenia możliwości realizacji tego projektu, wskazania niezbędnej rezerwy terenowej oraz optymalnego etapowania całej inwestycji.
Czy GDKKiA odbuduje wiadukt kolejowy nad S5? Samorządy zdążyły z wnioskiem
Samorządy powiatu górowskiego i gminy Góra wystąpiły do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o budowę wiaduktu kolejowego nad trasą S5. Do podjęcia tej inwestycji GDDKiA jest zobowiązana na podstawie porozumienia sprzed 10 lat, którego obowiązywanie właśnie się kończy. Wiadukt jest niezbędny, by odtworzyć ruch kolejowy na linii nr 372.
Rusza drążenie tuneli w Łodzi. Tunele wykonają Katarzyna i Faustyna
Wiekopomna chwila. W Łodzi odbył się uroczysty rozruch dużej tarczy Katarzyny – nazwanej na cześć patronki kolejarzy – której zadaniem będzie wydrążenie dwutorowego tunelu od komory startowej przy Odolanowskiej, pod centrum miasta, do Łodzi Fabrycznej.
Samorządy przygotowują Kolej Plus. Wysyp przetargów
Startują kolejne przetargi na prace studialne dla projektów samorządowych, ubiegających się o środki z Programu Kolej Plus.
40 mln zł na tramwaje w Katowicach
Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło z Tramwajami Śląskimi umowę o dofinansowanie trzeciego etapu projektu unijnego. Dzięki tej kwocie Katowice zyskają prawie trzy kilometry zmodernizowanych linii tramwajowych, a także kilkanaście peronów przystankowych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Odnowiony wiadukt w Krakowie. Skorzystają podróżni, kierowcy i piesi
Zakończyła się modernizacja wiaduktu kolejowego nad ul. Łokietka. Wybudowany od podstaw obiekt poprawił bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i kołowym. To kolejny z krakowskich wiaduktów przebudowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską, w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Warszawa: Rusza przetarg na budowę zajezdni Annopol
Tramwaje Warszawskie ruszają z przetargiem na budowę nowej zajezdni tramwajowej na Annopolu. Będzie to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Zajezdnia zostanie wyposażona między innymi w inteligentny system do zarządzania serwisowaniem tramwajów.
Nowe wyjątki od obostrzeń. Kto może nocować w hotelu
Od dziś, tj. 28 grudnia obowiązują dodatkowe ograniczenia związane ze stanem epidemii. Tuż przed wejściem w życie nowych zasad, w niedzielę 27 grudnia rząd opublikował zmiany do rozporządzenia. Wprowadzono m.in. nowe wyjątki od zakazu nocowania w hotelu.
PITD: Raport o Polsce na Nowym Jedwabnym Szlaku
Polska nie powinna zadowalać się rolą kraju tranzytowego, lecz zabiegać o przejęcie innych, bardziej dochodowych elementów łańcucha logistycznego. Jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki, nasz kraj może stać się węzłem dla przewozów z Chin do innych państw regionu, a nawet do Skandynawii – to wnioski z raportu Polskiego Instytutu Transport Drogowego na temat transportu intermodalnego.
Koronawirus. Nowe obostrzenia w transporcie kolejowym i drogowym do 17 stycznia
W Dzienniku Ustaw, z datą 21 grudnia 2020, pojawiło się nowe rozporządzenie, które ma regulować zasady przemieszczania się i możliwości wykonywania pracy zarobkowej w czasie epidemii koronawirusa przez osoby związane z transportem. Chodzi o terminy do 17 stycznia ze specjalnym zaostrzeniem przepisów w czasie sylwestrowego wieczoru i godzin nocnych w Nowy Rok. Prześledziliśmy zmiany, które weszły w życie.
Trwają prace na linii 210 między Szczecinkiem a Runowem Pomorskim
Od grudnia podróżni korzystają z nowego wygodnego peronu w Wiewiecku. Lepiej dostępny jest także drugi peron w Jeleninie. To efekt drugiego etapu inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych na odcinku linii 210 ze Szczecinka do Runowa Pomorskiego. Projekt za blisko 165 milionów złotych jest realizowany przy współfinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
UTLC ERA: Optymistyczne prognozy na przyszły rok
W przyszłym roku przewozy nie będą rosły tak szybko, jak w 2020 r., ale 15-procentowy wzrost jest realny – przewiduje prezes UTLC ERA Aleksiej Grom. Aby rozładować rosnący popyt na przewozy, sojusz kolei rosyjskich, białoruskich i kazachskich zamierza utworzyć też dwa nowe korytarze transportowe. Organizacja podkreśla też znaczenie rozwoju infrastruktury.
Tramwaj na Gocław odjedzie w siną dal? Trzaskowski: Metro to priorytet
Opóźniająca się inwestycja budowy tramwaju na Gocław może nigdy się nie rozpocząć. – Zastanawiamy się, czy nie będzie szybciej i skuteczniej budować tam metra – mówił w Radiu Kolor Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, wskazując zarazem, że tramwaj stanowi konkurencję dla metra, co może skutkować brakiem dofinansowania dla kolei podziemnej.
Twórcy sukcesu Aptek Gemini zainwestowali w Nevomo
Fundusz Hütter Private Equity z Gdyni zainwestował kilkaset tysięcy euro w nowej rundzie finansowania Nevomo (d. Hyper Poland). Środki zostaną przeznaczone na rozwój zespołu biznesowego oraz współfinansowanie prac badawczo-rozwojowych dot. napędu i zawieszenia nowej generacji Kolei Dużych Prędkości. Założycielem funduszu jest Piotr Hütter, twórca sukcesu Aptek Gemini, które w 2015 roku zostały nabyte przez jeden z czołowych funduszy Private Equity – amerykański Warburg Pincus – podało Nevomo.
Hotele będą zamknięte. Wyjątki ważne dla branży budowlanej
Od 28 grudnia wchodzą w życie nowe ograniczenia związane z pandemią – zamknięte mają być m.in. hotele. Branża infrastrukturalna nie powinna jednak z tego powodu ucierpieć. Wśród ważnych wyłączeń znalazły się hotele pracownicze oraz osoby podróżujące w sprawach dotyczących inwestycji celu publicznego.
Raport: W budowie infrastruktury logistycznej brakuje koordynacji
Program rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej i modernizacja infrastruktury kolejowej idą w dobrym kierunku, ale w działaniach administracji państwowej oraz innych podmiotów brakuje nieraz koordynacji. W efekcie Polska może zaprzepaścić swoje szanse na zwiększenie roli w obsłudze procesów logistycznych – wynika z raportu o rozwoju logistyki w Polsce do 2030 r., przygotowanego przez Fundację Inicjatyw „Bezpieczeństwo – Rozwój – Energia”.
Będzie kolejowy bajpas na modernizowanej linii Poznań – Szczecin
PKP PLK poinformowała o przygotowaniu tymczasowego toru i wiaduktu koło Krzyża Wielkopolskiego, który umożliwi utrzymanie ruchu na tym odcinku modernizowanej magistrali E59 Poznań – Szczecin.
W Skierniewicach pojedziemy bezpieczniej wiaduktem nad torami
PKP Polskie Linie Kolejowe oraz miasto Skierniewice podpisały 21 grudnia 2020 r. umowę z wykonawcą na budowę bezkolizyjnego skrzyżowania w Skierniewicach. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo w ruchu kolejowym oraz usprawni układ komunikacyjny w mieście.
Koszt modernizacji linii 202 wzrósł z miliarda do 5 mld zł
Poseł Konwiński przypomniał Ministerstwu Infrastruktury o planach modernizacji linii 202. Nie do końca wiadomo kiedy jeden z największych projektów kolejowych na Pomorzu się zakończy, wiadomo natomiast, że jego koszt, według szacunków PKP PLK, wzrośnie pięciokrotnie.
UTLC ERA: Za nami dobry rok
Popyt na transport kolejowy na trasie Chiny – Europa wzrósł tak mocno, że wykorzystanie przepustowości zbliża się do szczytu. Aby sprostać zapotrzebowaniu, konieczne są zmiany organizacyjne. Problemem pozostaje zbyt małe wypełnienie kontenerów wracających z Europy – powiedział na kończącej rok konferencji prasowej prezes UTLC ERA Aleksej Grom.
Inwestycje infrastrukturalne dobre na kryzys, ale…
Inwestycje publiczne w infrastrukturę transportową są wskazywane przez rządy wielu państw jako dobry sposób na walkę z zapaścią gospodarczą wywołaną pandemią koronawirusa. Musimy jednak pamiętać, że nie zwalnia to z obowiązku podejmowania racjonalnych decyzji, a każdy projekt powinien być dobrze uzasadniony.
PLK rozmawiają z samorządami o stanie realizacji II etapu Kolej Plus
Zaawansowanie Programu Kolej Plus w zakresie wstępnych studiów planistyczno – prognostycznych było tematem wideokonferencji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z samorządami. W cyklicznych spotkaniach PLK oferują merytoryczne wsparcie dla wnioskodawców Programu, który ma zwiększyć dostępność kolei.
Łódzkie: W budżecie na 2021 r. 432 mln zł na transport
Transport sektorem największych wydatków województwa łódzkiego w 2021 r. – wynika z przyjętego przedwczoraj budżetu regionu. Marszałek Grzegorz Schreiber podkreśla, że istotną pozycję w wydatkach zajmują te związane z budową nowej linii kolejowej do Wielunia, jaka ma być prowadzona w ramach rządowego programu Kolej Plus. W zestawieniu wydatków znalazły się także inwestycje tramwajowe i drogowe.
Nowy most na Bugu zwiększy przepustowość Jedwabnego Szlaku. To priorytet
W opinii Ministerstwa Infrastruktury wybudowanie nowego, trzeciego mostu kolejowego na rzece Bug w rejonie przejścia Małaszewicze-Terespol-Brześć znacznie zwiększy przepustowość linii kolejowej leżącej na Jedwabnym Szlaku. Zdaniem resortu, to priorytet, ale realizacja inwestycji zależy od sytuacji politycznej na Białorusi.
Trakcja SA: Na linii do Wisły nie jesteśmy jedynymi winnymi
Generalny wykonawca zadania A na linii 157 zabrał głos w sprawie przyczyn opóźnienia jej oddania do użytku. Jak czytamy w stanowisku firmy Trakcja, do takiego efektu przyczynili się także wykonawcy pozostałych zadań, w tym związanych z branżą SRK. Firma zapewnia, że trwają prace nad rozwiązaniem problemów.
Zamknięcie hoteli nie dotknie branży budowlanej. Jest deklaracja MI
Zamknięcie hoteli nie dotknie branży budowlanej ani transportowej – deklaruje Ministerstwo Infrastruktury.
Dolny Śląsk formalnie właścicielem części linii 303
Od 16 grudnia formalnie Dolnośląska Służba Dróg i Kolei przejęła od PKP SA odcinek linii kolejowej 303 pomiędzy Duninowem a Chocianowem.
Kraków: Nowy przetarg na analizę przedłużenia tramwaju z Małego Płaszowa
Kraków rozpisał nowy przetarg na wykonanie wielowariantowej koncepcji budowy nowej linii tramwajowej, łączącej istniejącą trasę w Małym Płaszowie z węzłem drogowym Kraków Przewóz, gdzie zaplanowano terminal autobusowy i parking przesiadkowy. Elementem inwestycji jest też rozbudowa ulicy Domagały w obszarze Rybitw. Opracowanie będzie się też odnosić do kwestii budowy linii tramwajowej od ulicy Śliwiaka do osiedla Złocień.
Ukraina: Środki z budżetu państwa na tabor pasażerski i elektryfikację. „Historyczna chwila”
Koleje Ukraińskie mają otrzymać w 2021 r. po raz pierwszy w swojej historii środki z budżetu państwa na zakup taboru pasażerskiego. Przedsiębiorstwo zelektryfikuje też z publicznej kasy kilka odcinków, które wykorzystywane są zarówno w ruchu dalekobieżnym, jak i podmiejskim. Kondycja finansowa przewoźnika nie jest obecnie dobra, a zarząd pracuje nad strategią optymalizacji kosztów prowadzenia działalności.
Powstał wiadukt nad torami w Trzebini
Przejście podziemne na perony i bezkolizyjne skrzyżowanie nad torami w Trzebini powstały w ramach modernizacji linii E30 z Krakowa do Katowic.
Cementowania Małogoszcz. Wiadomo kto zrealizuje inwestycję za ponad 100 mln euro
Nanjing Kisen International Engineering będzie generalnym wykonawcą modernizacji Cementowni Małogoszcz. O wyborze wykonawcy poinformowało Lafarge w Polsce. Inwestycja warta ponad 100 mln euro zostanie ukończona w 2023 roku. Zastosowane technologie maja pozwolić na produkcję jednego z najbardziej ekologicznych cementów w Europie.
Metro na Karolin: Komplet wniosków o pozwolenie na budowę
Wykonawca ostatniego, zachodniego odcinka II linii metra złożył u wojewody wniosek o pozwolenie na budowę dla Stacji Techniczno-Postojowej Karolin. Oznacza to, że został już złożony komplet wniosków dla całego odcinka. Po uzyskaniu pozwoleń i przekazaniu terenu wykonawca wreszcie będzie mógł rozpocząć prace budowlane.
Nowy roczny rozkład jazdy pociągów 2020/2021. Jakich zmian oczekiwać?
Nowy rozkład jazdy pociągów wejdzie w życie o północy z 12 na 13 grudnia 2020 r. Podsumowujemy zmiany, których mogą oczekiwać pasażerowie.
Szczecin: ZUE z umową na dalszy ciąg torowej rewolucji
Grupa ZUE podpisała z Urzędem Miasta Szczecin umowę na przebudowę torowiska wraz z siecią trakcyjną od pl. Żołnierza do pętli Niebuszewo oraz w ciągu pl. Żołnierza Polskiego – ul. Matejki – ul. Piłsudskiego (do pl. Rodła). Wartość kontraktu wynosi 141,8 mln zł netto (174,4 mln zł brutto). Termin realizacji to 720 dni od dnia zawarcia umowy.
Olsztyn Główny. Historia jednego z największych pulpitów kostkowych dobiega końca
W ramach przebudowy stacji Olsztyn Główny powstanie nowa nastawnia i unowocześnione zostaną urządzenia sterowania ruchem kolejowym. To oznacza, że jeden z największych w Polsce pulpitów kostkowych zakończy swoją pracę.
PLK wybiera wykonawcę swojego fragmentu bajpasa kartuskiego
PKP Polskie Linie Kolejowe wybrały wykonawcę tzw. bajpasu kartuskiego. Inwestycja zapewni dojazd koleją z Kartuz i okolic do stolicy województwa podczas modernizacji linii nr 201.
UTLC ERA: Pół miliona kontenerów na Nowym Jedwabnym Szlaku
Przewozy kontenerów pociągami intermodalnymi z Chin do Europy po raz pierwszy przekroczyły pół miliona TEU – informuje sojusz kolei rosyjskich, kazachskich i białoruskich UTLC ERA. Przewoźnik zrealizował tym samym swoje plany na bieżący rok. Wzrost przewozów wynikał, między innymi, z zawirowań związanych z pandemią.
ZOPI ponawia apel o sprawiedliwe zasady przetargów na kolej do CPK
Opis przedmiotu zamówienia musi umożliwiać wykonawcom racjonalną wycenę oferty, a terminy wykonania zamówienia i jego poszczególnych etapów muszą być realne – podkreśla Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów. Organizacja składa drugie odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej.
Wysokomodyfikowany asfalt na drodze do Trójmiasta
Odcinek rozbudowywanej ul. Kartuskiej w Gdańsku zyska bardzo trwałą nawierzchnię z wysokomodyfikowanego asfaltu. Nawierzchnia ma być odporna na deformacje spowodowane zarówno bardzo ciężkim ruchem, jak i ekstremalnymi temperaturami latem czy zimą. Projekt został zakwalifikowany do programu dla samorządów „15 inwestycji z okazji 15-lecia Lotos Asfalt”.
Pasażerski Model Transportowy. Nowe narzędzie CPK do planowania inwestycji
Spółka Centralny Port Komunikacyjny opracowała Pasażerski Model Transportowy (PMT) i sieciową prognozę ruchu pasażerskiego w Polsce, które uwzględniają transport drogowy, kolejowy i lotniczy. Budowa Portu Solidarność i nowych linii kolejowych CPK pozwoli na dwukrotny wzrost liczby pasażerów w pociągach dalekobieżnych w Polsce.
Jest ugoda między Olsztynem na FCC Construcción ws. nieudanej budowy tramwaju
Cztery lata trwał spór między Olsztynem a hiszpańską firmą FCC Construcción. To właśnie ten wykonawca pierwotnie rozpoczął budowę sieci tramwajowej. Ostatecznie cały projekt dokończyło pięciu innych wykonawców, a miasto zerwało z Hiszpanami umowę, argumentując to opieszałością firmy. Sprawa doczekała się szczęśliwego końca.
Gdańsk z ofertami na tramwaj na Nowej Warszawskiej. W budżecie
Pięć ofert wpłynęło w przetargu na budowę linii tramwajowej Nowa Warszawska. Jest szansa, że wreszcie uda wybrać się wykonawcę. Na realizację zadania zabezpieczono niemal 76,5 mln złotych. Najniższa oferta opiewa na 59,4 mln zł.
Olsztyn. Sąd oddalił skargę ZUE ws. rozbudowy tramwajów
Bliżej pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu na rozbudowę olsztyńskiej sieci tramwajowej. Sąd oddalił skargę ZUE w sprawie wykluczenia z przetargu. Teraz uprawomocnić się musi jeszcze wybór nowego wykonawcy.
Kraków: Tramwaj do Mistrzejowic w PPP. Wybór wykonawcy prawomocny
Na decyzję Zarządu Dróg Miasta Krakowa o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu dotyczącym budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic nie wpłynęły odwołania. Oznacza to, że to z konsorcjum firm PPP Solutions Polska i Gulermak podpisana zostanie umowa o wartości 1,1 mld zł.
Sześć wariantów budowy trasy kolei aglomeracyjnej na północ Gdyni
Jeden z sześciu proponowanych przebiegów trasy przyszłej kolei aglomeracyjnej do północnych dzielnic Gdyni można wybrać w głosowaniu organizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Opracowywanie dokumentacji przygotowawczej potrwa do końca grudnia bieżącego roku.
Pociągi lepiej połączą Rzeszów z aglomeracją i lotniskiem
Dojazd pociągiem z Rzeszowa na lotnisko w Jasionce, dodatkowe i dostępniejsze przystanki, to najważniejsze efekty inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za blisko 300 mln zł netto. Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej zapewni sprawniejsze podróże wokół stolicy Podkarpacia oraz wygodne połączenie z komunikacją lotniczą. Współfinansowanie projektu w ramach POIiŚ.
USA: Administracja Bidena zmodernizuje infrastrukturę?
Prezydent elekt Joe Biden w trakcie kampanii prezydenckiej zapowiadał m.in. odbudowę infrastruktury transportowej i przesyłowej Stanów Zjednoczonych. Inwestycje mają przynieść miliony nowych miejsc pracy, usprawnić transport oraz przesył energii czy danych. Wszystko z myślą o osiągnięciu neutralności klimatycznej w roku 2050. Łatwo jednak nie będzie.
Bydgoszcz: Ruszyły tramwaje na Kujawskiej. Nowa trasa otwarta
W niedzielę (6 grudnia) tramwaje zaczęły kursować ulicą Kujawską. Torowiskiem łączącym centrum miasta ze Wzgórzem Wolności kursują linie nr 2,9 i 11.
Warszawa Gdańska: Trwa przebudowa zejść i budowa kładek [wizualizacja]
Rozkręcają się prace na stacji Warszawa Gdańska. Ich efektem będą schody ruchome w tunelu oraz dwie dodatkowe kładki, które ułatwią dojście na perony. –Planowane zakończenie prac to pierwsza połowa przyszłego roku – informuje Karol Jakubowski z biura prasowego PKP SA.
MAP: PKP, PGL, PKSy pod nadzorem Małeckiego. CPK zostaje u Kowalskiego
Z początkiem listopada zmienił się zakres odpowiedzialności w kierownictwie Ministerstwa Aktywów Państwowych. W efekcie pod skrzydła Macieja Małeckiego trafiła większość podmiotów związanych z transportem w tym PKP, PKP PLK i kilka PKS. Pod nadzorem Janusza Kowalskiego zostało za to CPK.
Zofia Paryła nowym prezesem zarządu Grupy Lotos
Prezesem Zarządu spółki została wybrana Zofia Paryła, która dotąd pełniła obowiązki prezesa Zarządu i obejmowała stanowisko wiceprezesa Zarządu ds. finansowych. W Zarządzie Grupy LOTOS S.A. zasiadają również: Artur Cieślik, wiceprezes ds. strategii i rozwoju, Marian Krzemiński, wiceprezes ds. inwestycji i innowacji, Piotr Walczak, wiceprezes ds. produkcji i handlu oraz Jarosław Wittstock, wiceprezes ds. korporacyjnych.
ZOPI: Studium planistyczne dla Kolei Plus muszą przygotować firmy z doświadczeniem
Nie cena, lecz faktyczne kompetencje wykonawców powinny decydować o wyborze wykonawców przygotowujących studia planistyczne w ramach programu Kolej Plus. Tylko naprawdę dobrze przygotowane projekty mają szansę na dofinansowanie i prawidłową realizację w przyszłości – zwraca uwagę Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów.
Redakcja i reklama w portalu
Skład redakcji i dane kontaktowe >
Regulamin
Serwisy partnerskie:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Railway Market
Rynek Lotniczy