Ryanair wraca na Lotnisko Chopina i uruchomi pięć nowych tras!
Linie lotnicze Ryanair wracają na stołeczne Lotnisko Chopina i uruchomią pięć nowych tras. Tani przewoźnik z Irlandii inauguracyjny rejs zaplanował na 26 marca.
PFR: Wkrótce zaczniemy prefinansować inwestycje transportowe
Rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury w sprawie prefinansowania inwestycji transportowych są na ostatniej prostej. Wkrótce ma nastąpić podpisanie umowy – ujawnił podczas podpisania umowy ramowej na 200 EZT dla Polregio prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Wobec wciąż niepewnej przyszłości środków z Krajowego Planu Odbudowy może to przynieść ulgę firmom budowlanym, producentom taboru oraz urządzeń.
Dyrektywa Omnibus obowiązuje także linie lotnicze
Od nowego roku weszły do porządku prawnego przepisy unijnej dyrektywy Omnibus, która ma na celu uporządkowanie antykonsumenckich praktyk przedsiębiorców oferujących różnorakie promocje. Jak przekazał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nowymi przepisami związane są linie lotnicze, jeśli oferują promocje na realizowane przez siebie loty. Do tej pory żaden przewoźnik operujący z Polski nie stosuje ustawowego wymogu.
LOT nie przywróci lotów do Kosowa
Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję, że w nadchodzącym sezonie letnim do siatki połączeń nie powrócą sezonowe loty do Prisztiny. Połączenie lotnicze między Lotniskiem Chopina a Kosowem zostało zainaugurowane w czerwcu ubiegłego roku. Najbardziej prawdopodobnym powodem rezygnacji przez LOT z rejsów do Kosowa, jest niski wskaźnik wypełniania miejsc, który w zeszłym roku wyniósł zaledwie 51 proc.
DAR – główny inżynier CPK otwiera biuro w Polsce
Firma DAR, która będzie pełniła funkcję głównego projektanta branży lądowej dla Centralnego Portu Komunikacyjnego, otworzyła swoje biuro w Polsce.
Bruksela kwestionuje sprzedaż samolotów dla Aerofłotu. Złamano sankcje?
Komisja Europejska skontaktowała się z rządem Irlandii po tym, jak na jaw wyszły informacje, że narodowe rosyjskie linie lotnicze Aerofłot dokonały zakupu dziesięciu boeingów 777 od irlandzkiego leasingodawcy. Kary dla każdego Irlandczyka, który pomagał w złamaniu sankcji UE nałożonych na Rosję, to trzy lata więzienia i maksymalna grzywna w wysokości 500 tys. euro.
CPK kupuje spółkę Torpol
Torpol wejdzie w skład grupy kapitałowej Centralny Port Komunikacyjny. Podpisanie przedwstępnej umowy kupna ogłosił dziś w Warszawie Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Inwestycje infrastrukturalne w regionie Trójmorza przyspieszą
Infrastruktura transportowa, a zwłaszcza połączenia kolejowe, mają ogromne znaczenie dla obronności i rozwoju gospodarczego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Według Europejskiego Banku Inwestycyjnego kluczowe do zrealizowania projekty w tym regionie to Centralny Port Komunikacyjny, Rail Baltica oraz rozwój kolei dużych prędkości. Pierwszy z nich połączy sieci kolejowe dwóch pozostałych, tworząc w przyszłości kolejowy kręgosłup Trójmorza, a eksperci wskazują, że projektowana infrastruktura będzie miała charakter podwójnego przeznaczenia, czyli cywilno-wojskowy.
Warszawa-Modlin. 3,1 mln pasażerów w 2022. Lepiej niż przed pandemią
Lotnisko Warszawa-Modlin obsłużyło 3,1 mln pasażerów w 2022 r. Średnio miesięcznie obsługiwano 260,5 tys. pasażerów. To wyniki znacząco lepsze od ubiegłorocznych oraz wyższe niż te przed pandemią.
Warszawa-Modlin. 3,1 mln pasażerów w 2022. Lepiej niż przed pandemią
Lotnisko Warszawa-Modlin obsłużyło 3,1 mln pasażerów w 2022 r. Średnio miesięcznie obsługiwano 260,5 tys. pasażerów. To wyniki znacząco lepsze od ubiegłorocznych oraz wyższe niż te przed pandemią.
Davos: Ekologiczna hipokryzja biznesu i polityki
Do szwajcarskiego Davos, gdzie jak co roku odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne, zjechała światowa elita biznesu i polityki. Do Szwajcarii większość przyleciała prywatnymi samolotami. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że większość tych osób kategorycznie krytykuje odbywanie krótkich lotów samolotem, gdyż emitują one najwięcej zanieczyszczeń. Niestety, kiedy do gry wchodzi wielki biznes, ekologiczne zapatrywania schodzą na dalszy plan, a zwycięża polityka i hipokryzja.
LOT: Loty Wilno – Londyn-City przedłużone? Negocjacje trwają
Od ponad trzech lat PLL LOT oferują bezpośrednie rejsy z Wilna do Londynu-City. Obecna umowa wygasa 31 maja, lecz wszystko wskazuje na to, że operator znad Wisły w dalszym ciągu będzie takie loty oferował. Wileński port lotniczy negocjuje z LOT-em prolongowanie realizacji połączenia lotniczego z Wilna do portu położonego w biznesowej części Londynu.
AKTUALNE WĄTKI
Gdańsk: Prawie 4,6 mln pasażerów i 23 mln złotych zysku w 2022 roku
Prawie 4,6 miliona pasażerów, prawie 23 milionów złotych zysku netto i ponad 10 tysięcy ton cargo. Takie są wyniki Portu Lotniczego Gdańsk za 2022 rok.
LOT: Z Budapesztu do Seulu cztery razy w tygodniu
Z Budapesztu do Seulu Polskie Linie Lotnicze LOT zamierzają latać od początku kwietnia aż cztery razy w tygodniu. Oprócz LOT-u do portu Inczon z węgierskiego lotniska latają także linie Korean Air, które chciałyby wykonywać na tej trasie codzienne loty.
Lotnisko Warszawa-Radom ma już oświetlenie nawigacyjne
Pół tysiąca różnego rodzaju lamp oświetlenia nawigacyjnego jest gotowych i zainstalowanych na Lotnisku Warszawa-Radom. Oświetlenie na radomskim lotnisku umożliwia wykonywanie operacji lotniczych dla podejść precyzyjnych CAT 1 dla kierunku 25.
Enter Air: Straty odrobione, teraz rozwój. Nie będzie bazy w Radomiu
Największe czarterowe polskie linie lotnicze Enter Air zakończyły 2022 rok zgodnie ze swoim oczekiwaniami. Mimo trudności przewoźnik uzyskał lepsze wyniki niż w rekordowym dla branży 2019 roku. Enter Air odrobił większość strat zanotowanych w trakcie pandemii COVID-19, a zarobione pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój przewoźnika.
Transavia wycofuje się z Krakowa
Transavia, tanie linie lotnicze założone przez holding Air France-KLM, zdecydowały się wycofać z obsługi lotów do Krakowa – jedynego polskiego portu lotniczego w siatce połączeń przewoźnika. Niskokosztowiec zrezygnuje z oferowania rejsów do Balic z Eindhoven i Paryża-Orly. Decyzję potwierdzili Rynkowi Lotniczemu rzecznicy prasowi holenderskiego i francuskiego oddziału przewoźnika.
Belgijski uniwersytet zakazuje pracownikom krótkich lotów
Uniwersytet w Antwerpii zabronił swoim pracownikom podróży lotniczych do miejsc, do których można dotrzeć pociągiem w czasie krótszym niż osiem godzin. Jeśli pracownicy naukowi zamierzają uczestniczyć w kongresach lub konferencjach w Europie, zobowiązani są do podróżowania pociągiem. Działanie podjęte przez władze belgijskiej uczelni jest swego rodzaju precedensem, jeśli chodzi o sposoby odbywania
podróży służbowych przez pracowników naukowych. Przejazdy pociągiem, zamiast krótkich lotów samolotem, mają zmniejszyć emitowany przez uniwersytet ślad węglowy i jego wpływ na środowisko naturalne.
Katowice: Prawie 4,5 mln pasażerów w 2022 roku. "Nie przespaliśmy pandemii"
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA podsumowało przewozy pasażerskie w 2022 roku w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach.
Katowice Airport: Postępy przebudowy układu drogowego (zdjęcia)
Trwa pierwszy etap przebudowy układu drogowego przy i na terenie lotniska im. Wojciecha Korfantego w górnośląskich Pyrzowicach.
Wrocław: Świetny 2022 rok i wzrost liczby podróżnych o 102 proc.
Blisko 2,9 mln pasażerów doliczono się w Porcie Lotniczym Wrocław w 2022 roku. Minione dwanaście miesięcy dolnośląskie lotnisko zalicza do szczególnie udanych. Liczba podróżnych podwoiła się względem poprzedniego roku i mocno zbliżyła do tej z rekordowego 2019 roku, a przewoźnicy chętnie uruchamiali nowe połączenia z Wrocławia.
Kraków: Prawie 7,4 mln pasażerów w 2022 r.
Krakowskie lotnisko obsłużyło w 2022 r. 7 394 176 pasażerów. Jest to drugi największy wynik w historii portu lotniczego im. Jana Pawła II. Rok wcześniej Kraków Airport obsłużył prawie 3,1 mln osób. W rekordowym dla branży lotniczej 2019 r.z oferty lotniska skorzystało ponad 8,4 mln podróżnych. W tym roku wyniki powinny się utrzymać na zbliżonym poziomie.
Ryanair ogłasza nowe trasy z Łodzi i Lublina
Ryanair ogłosił dwie nowe polskie trasy z Polski. W lecie 2023 r. z Łodzi i Lublina dostaniemy się do Mediolanu-Bergamo. Loty w obu relacjach będą obsługiwane trzy razy w tygodniu.
Mazowsze: Sąd po stronie Modlina
Władze Mazowsza poinformowały o tym, że Port Lotniczy Warszawa-Modlin wygrał w sądzie z PPL-em w drugiej instancji. O co próbowało od miesięcy zabiegać Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL)? O wyeliminowanie z obrotu prawnego uchwały zgromadzenia wspólników Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa Modlin sp. z o.o. dotyczącej wsparcia finansowego na rozwój lotniska w Modlinie.
Krok do odblokowania środków europejskich. Ustawa o Sądzie Najwyższym przyjęta przez Sejm
Sejm przyjął w piątek ustawę o Sądzie Najwyższym. To może być ważny krok do odblokowania środków europejskich dla Polski. Teraz przepisami zajmie się Senat.
Warszawa-Radom: Itaka poleci do Taby i Tivatu
Biuro podróży Itaka zaoferuje swoim klientom zorganizowane wyjazdy wakacyjne z wylotem z portu Warszawa-Radom do egipskiej Taby oraz Tivatu w Czarnogórze. Nowe kierunki wczasowe są już dostępne w systemie rezerwacyjnym. Itaka rozpoczęła także sprzedaż krótkich wyjazdów typu city-break do Paryża i Rzymu – miast, do których z Radomia będą latać PLL LOT.
LOT rzuca rękawicę PKP Intercity. Krajowe bilety od 89 złotych
Mówi się, że rynek nie znosi próżni. Właśnie startuje promocja, w której PLL LOT oferuje bilety na relacje krajowe w cenie sporo niższej niż za podróż Pendolino i ekspresami. Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce.
Mirbud na koniec grudnia miał portfel zamówień wart ponad 5,5 mld zł
Dwie nowe umowy pozyskała w grudniu Grupa Mirbud, a w jednym przypadku jej oferta została uznana za najkorzystniejszą. Ostatni miesiąc roku zamknął się w Mirbudzie portfelem zleceń wartym 5,563 mld zł.
Ochrona przyrody. Co słychać u pustułek w cementowniach CEMEX Polska?
CEMEX Polska nieprzerwanie pracuje nad zwiększaniem zaangażowania w ochronę przyrody. Szczególną uwagę firma poświęca inicjatywom realizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie swoich zakładów. Jednym z głównych projektów CEMEX dotyczących ochrony bioróżnorodności jest program „Pustułki – sokoły CEMEX-u” realizowany w cementowniach w Chełmie i Rudnikach koło Częstochowy.
Nowe dwie trasy LOT z Radomia! Ceny biletów od 99 złotych!
Ruszyła styczniowa promocja Polskich Linii Lotniczych LOT. Ceny biletów zaczynają się już od 99 zł. Narodowy przewoźnik znad Wisły poleci z południa województwa mazowieckiego do Prewezy i Tirany.
Zielona Góra: Rekordowy 2022 rok. Dużo lepiej niż przed pandemią
W całym ubiegłym roku Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost obsłużył 42 058 pasażerów, co jest rekordem w historii lubuskiego lotniska.
Rzeszów: Historyczne wyzwania i rekordy w 2022 roku
Ponad 730 tysięcy pasażerów obsłużył port lotniczy Rzeszów-Jasionka w 2022 roku. Wyniki zanotowane w drugiej połowie roku były najlepsze w historii lotniska, mimo iż równolegle z lotami rozkładowymi w Jasionce przyjęto kilka tysięcy samolotów niosących pomoc dla Ukrainy. Rekordowo bogata była siatka letnich połączeń, obejmująca aż 20 tras międzynarodowych i trzy krajowe.
No-show. Czy linie mogą anulować rezerwację? LOT odpowiada Stanowskiemu
Niepojawienie się pasażera na pierwszym z wielu lotów zabukowanych pod jednym numerem rezerwacyjnym skutkuje anulacją pozostałej części podróży. Robią tak tradycyjne linie lotnicze. Przewoźnicy budżetowi prowadzą politykę sprzedażową, którą można porównać do kupna biletu do kina. Brak lotu tam, nie oznacza anulacji rejsu powrotnego. Czy działanie tradycyjnych operatorów jest zgodne z prawem? Prawnicy uważają, że nie. A kilka lat temu hiszpański Sąd Najwyższy, w sprawie przeciwko Iberii, orzekł, że takie działania są nielegalne.
Interreg. Są pieniądze na projekty transportowe
Trwa nabór wniosków na dofinansowanie projektów głównych oraz projektów małych w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027. Szansę na dotację mają m.in. projekty dotyczące transportu.
Najbardziej ruchliwe trasy świata w 2022 roku
Najbardziej ruchliwą międzynarodową trasą lotniczą świata była z Kairu do saudyjskiej Dżeddy. Dziewięć linii wykonywało 36 lotów dziennie i udostępniło 3,2 mln siedzeń. Jest to jednak o prawie pięć razy mniej, jeśli weźmie się pod uwagę, liczbę foteli oferowaną na rejsach krajowych z Seulu na wyspę Czedżu w Korei Południowej.
Cirium: Azul najbardziej punktualne w świecie. LOT 10. w Europie
Brazylijskie linie lotnicze Azul Airlines zostały uznane przez Cirium, światowego lidera analityki lotniczej, za najbardziej punktualnego przewoźnika lotniczego w 2022 roku. W Europie największą punktualnością może pochwalić się hiszpańska Iberia. Polskie Linie Lotnicze LOT w rankingu zajęły 10. miejsce. LOT wykonał 85 902 lotów i osiągnął wskaźnik punktualności wynoszący 75,08 proc. Tokijski port Haneda został uznany za najlepiej funkcjonujący na świecie.
Faworyzowanie pociągów kosztem samolotów. Czy to ma sens?
Dyrektor naczelna holenderskich linii lotniczych KLM, Marjan Rintel, zachęca pasażerów do przejazdu pociągiem zamiast lotu samolotem na niektórych trasach krótkodystansowych. Ma to pomóc w ograniczaniu ilości emitowanego dwutlenku węgla.
Linie airBaltic zatrudniły 1000 kolejnych osób
Linie lotnicze airBaltic ogłosiły, że w 2022 roku we wszystkich swoich działach zatrudniły łącznie 931 nowych pracowników. Liczba ta charakteryzowała się znaczną różnorodnością zarówno pod względem zatrudnionych osób, jak i stanowisk. W ubiegłym roku łotewskie linie zanotowały łącznie 226 wolnych miejsc pracy, na które otrzymały ponad 18 600 zgłoszeń.
Jak zasilić kolejowego Ygreka? CPK ma już umowę
Spółka CPK rozpoczęła prace nad zasileniem planowanej linii Kolei Dużych Prędkości Ygrek z Warszawy do Poznania i Wrocławia. Za ponad 20 mln złotych podpisano umowę na opracowanie koncepcji projektowych podstacji trakcyjnych 2x25 kV wraz z liniami zasilającymi.
Polska – Turcja: Uśpiony przez politykę popyt na loty
Z każdym rokiem wzrasta liczba pasażerów podróżujących samolotem z Polski do Turcji, zarówno w ramach regularnych, jak i czarterowych operacji lotniczych. Turkish Airlines widząc duży popyt, zapowiedziały uruchomienie lotów ze Stambułu do Katowic.
Wizz Air przewiózł ponad 45 mln pasażerów w 2022 roku. Więcej niż w 2019
Linie Wizz Air poinformowały w oficjalnym komunikacie, że przewiozły w grudniu bieżącego 4,18 mln pasażerów. To o 27 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2019 roku oraz 58,4 proc. więcej aniżeli w dwunastym miesiącu 2021 roku.
Olsztyn-Mazury: 2022 był rokiem odbudowy. "Zabiegamy o nowe kierunki i rozwijamy cargo"
W roku 2022 w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury odbyło się 2666 operacji lotniczych, w ramach których odprawiono 113 222 pasażerów. Jest to 140,9% wzrost w stosunku do ruchu pasażerskiego w 2021 roku, kiedy przez lotnisko w Szymanach podróżowało 46 994 pasażerów.
Zielona Góra. Czy tak będzie wyglądał nowy terminal w Babimoście?
Lotnisko Zielona Góra-Babimost, w wyniku przeprowadzenia badania i oceny ofert, wybrało pod koniec listopada br. ofertę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej zadania: Budowa Terminala Pasażerskiego na Lotnisku Zielona Góra – Babimost w Nowym Kramsku. Wygrała Pracownia Architektoniczna PROPAGO Paweł Gołębiewski, która zmieściła się w budżecie lotniska.
Polecieliśmy hitową trasą Ryanaira. Z centrum Krakowa do Poznania w 3 h
Pod koniec października Ryanair zainaugurował loty z Krakowa do Poznania. Trasa stała się hitem. Postanowiłem sprawdzić, czy naprawdę tak jest, więc wybrałem się na weekend z Krakowa do Poznania. Samolot wygrywa z każdym innym środkiem transportu, zarówno prywatnego, jak i zbiorowego. Przelot tam i z powrotem kosztował zaledwie 103 złote, a łączny czas podróży między centrami obu miast równał się trzy godziny. Żadnym innym środkiem transportu nie byłoby możliwe pokonanie tej trasy w tak krótkim czasie.
Emirates wraca do przedpandemicznego oferowania
Dyrektor generalny Emirates, szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, stwierdził, że w tym roku oferowanie tras i foteli przewoźnika z Bliskiego Wschodu powróci do poziomu sprzed pandemii. Dobre nastawienie szefa linii lotniczych z Dubaju spowodowane jest przewiezieniem w zeszłoroczne wakacje ponad 10 milinów pasażerów. W listopadzie rozpoczęto warty 100 mln dolarów projekt modernizacji floty boeingów 777-300ER i airbusów A380-800.
Ostatni lot Dasha. Koniec ery samolotów śmigłowych w PLL LOT
W 94. rocznicę uruchomienia działalności operacyjnej Polskich Linii Lotniczych LOT, dziś (1 stycznia) kończy się era samolotów śmigłowych we flocie przewoźnika. Rejsem LO3836 z Gdańska do Warszawy pożegnano ostatecznie DeHavilland'a Canada Dash 8-400. Ostatni rejs o callsing'ie BYEDASH dla linii wykonał samolot o rejestracji SP-EQL. Jak podał LOT, jego piloci wylatali na Dashach ponad 360 tys. godzin, choć należałoby do tego doliczyć pewnie kilkadziesiąt tysięcy godzin z czasów Eurolotu.
Platforma-kontener usprawni transport drogowy i kolejowy
Powstała z myślą o transporcie dłużycy drewnianej i metalowej oraz towarów paletyzowanych, ale może też posłużyć do przewozu zboża z Ukrainy. Tania i prosta w budowie platforma-kontener wspomagająca transport drogowy i kolejowy została opracowana w Wojskowej Akademii Technicznej. Poznańska firma Compremum nabyła od uczelni licencję na jej produkcję i wprowadzenie na rynek.
To nie był łatwy rok w branży inżynierii i budownictwa
Po pandemicznych zmaganiach branża budownictwa i inżynierii stawia czoła kolejnym komplikacjom. Nie jest w tym osamotniona, ponieważ rekordowa i inflacja (17,4% – dane z listopada br.) dotyczy i dotyka wszystkich. Narastające presje, kryzys energetyczny oraz inne konsekwencje wybuchu wojny w Ukrainie, kolejne wzrosty cen surowców, materiałów, etc. Jaki był 2022 rok w branży inżynierii i budownictwa?
UE dofinansuje Lotnisko Chopina kwotą 5 mln złotych
Warszawskie Lotnisko Chopina otrzyma na utrzymanie mobilności wojskowej blisko 5 mln złotych dofinansowania z unijnego programu "Łącząc Europę" - potwierdził Rynkowi Lotniczemu Piotr Rudzki z biura komunikacji stołecznego portu.
CPK: Przegląd najważniejszych wydarzeń. Top 10 w 2022 roku
W mijającym roku zapadły wiążące decyzje mające bezpośredni wpływ m.in. na kształt lotniska, jego przepustowość, integrację z koleją i etapowanie budowy. Nie spekulujemy już gdzie powstanie lotnisko, bowiem proponowana szczegółowa lokalizacja jest znana i przechodzi procedurę uzyskiwania wymaganych zezwoleń. Nie pytamy już, czy powinno powstać, ale odpowiadamy na pytanie, jak, kiedy, za ile i w jakim modelu finansowania.
Belgia: Ponad 100 lotów Ryanaira odwołanych z powodu strajku
Strajk personelu pokładowego tanich linii lotniczych Ryanair w Belgii doprowadzi do odwołania w sylwestrowo-noworoczny weekend aż 107 rejsów z portu Bruksela-Charleroi - informuje serwis aviation24.be.
LOT na dłużej w Zielonej Górze
Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły jedyną i najkorzystniejszą ofertę w przetargu na obsługę rejsów łączących Zieloną Górę z Warszawą. Umowa szacowana jest na 11,6 mln złotych netto (14,3 mln złotych brutto). Od 1 stycznia linie zaoferują z Babimostu sześć lotów tygodniowo. Jedyną zmianą będzie samolot alokowany do obsługi trasy. Zamiast wycofywanych turbośmigłowych bombardierów Q400, rejsy wykonywane będą przez odrzutowe embraery 175. Bilety na loty są już dostępne w systemie rezerwacyjnym przewoźnika.
Enter Air podpisał umowę z Itaką. Loty z Katowic, Radomia i Warszawy
Linie lotnicze Enter Air i Itaka Fly podpisały umowę czarteru, dotyczącą współpracy w sezonie Lato 2023 i Zima 2023/2024. Szacunkowa jej wartość wynosi 56,2 mln dolarów, czyli ok. 248 mln zł.
GUS podał wyniki produkcji budowlano-montażowej. Kryzys w segmencie budowy budynków
O 4 proc., licząc rok do roku, wzrosła w listopadzie produkcja budowlano-montażowa.
Chiny znoszą restrykcje i przygotowują się na większą liczbę lotów
Chiny zniosą od 8 stycznia obowiązek kwarantanny dla przylatujących z zagranicy. – Państwo Środka otwiera się na świat po przeszło trzech latach izolacji – podkreślił w mediach społecznościowych Jakub Jakóbowski, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zielona Góra. Czy tak będzie wyglądał nowy terminal w Babimoście?
Lotnisko Zielona Góra-Babimost, w wyniku przeprowadzenia badania i oceny ofert, wybrało pod koniec listopada br. ofertę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej zadania: Budowa Terminala Pasażerskiego na Lotnisku Zielona Góra – Babimost w Nowym Kramsku. Wygrała Pracownia Architektoniczna PROPAGO Paweł Gołębiewski, która zmieściła się w budżecie lotniska.
Turcja ewakuowała z Kijowa dwa wojskowe A400M
20 grudnia bieżącego roku Turcja ewakuowała dwa airbusy A400M swoich sił powietrznych z lotniska Boryspol pod Kijowem.
Kloskowski (Gdańsk): W przyszłym roku znowu będzie strata
– Wypracujemy w końcu zysk netto, co po dwóch latach ponoszenia strat jest znakomitą wiadomością. Niestety, przyszły rok będzie znowu na stratach ze względu na drożyznę, inflację, koszty energii i negatywne wzrosty kosztów w każdej praktycznie dziedzinie – powiedział, w Rozmowie z Rynkiem Lotniczym, Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk.
Air Dolomiti przejmuje rejsy Lufthansy do Polski
Air Dolomiti – małe włoskie regionalne linie lotnicze, które wchodzą w skąd grupy Lufthansy – przejmą od niemieckiego flagowego przewoźnika obsługę rejsów do Katowic oraz wybranych połączeń do Wrocławia. Loty wykonają embraery wchodzące w skąd floty Air Dolomiti.
PLL LOT. Jakie było 7 lat rządów Milczarskiego?
Na prezesurę Milczarskiego przypadł okres szybkiego wzrostu LOT. Od 2016 do 2019 liczba pasażerów się podwoiła – rosły przychody i w roku 2019 osiągnięto zysk. Plany dalszego rozwoju oparto o CPK i zakładano utrzymanie dynamicznego wzrostu. Cieniem na pierwszym okresie rządów położył się konflikt z załogą i strajk. Później przyszło uziemienie MAXów, pandemia i wojna w Ukrainie. LOT przetrwał, ale sytuacja ciągle nie jest stabilna. Jak w tych okolicznościach ocenić działania długoletniego prezesa?
Pierwszy B747-8 BBJ będzie zezłomowany po około 30 godz. lotu
Boeing 747-8 Business Jet (BBJ), największy biznesowy samolot, zostanie rozebrany na składowisku Pinal Airpark w Stanach Zjednoczonych. Jumbo Jet o rejestracji N458BJ jest pierwszym na świecie BBJ i ogólnie B747-8, który zostanie zezłomowany po około 30 godzinach nalotu i zaledwie 10 latach od dostarczenia go pierwszemu właścicielowi - podał portal AeroTelegraph.
Największy wykonawca budowlany będzie ściślej współpracował z KAS
Budimex 20 grudnia podpisał umowę w ramach Programu Współdziałania z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Program to nowa forma relacji i ścisłej, partnerskiej współpracy, pomiędzy dużymi podatnikami a KAS.
Linie Condor odebrały pierwszego airbusa A330neo
Linie Condor odebrały wczoraj (20 grudnia) pierwszego z 16 zamówionych airbusów A330-900neo. Niemiecki przewoźnik jest kolejnym, 11. na świecie i pierwszym w Niemczech, który skorzysta ze wszystkich nowinek najnowszej wersji popularnego A330.
Milczarski odwołany z funkcji prezesa PLL LOT i PGL!
Rady Nadzorcze Polskich Linii Lotniczych LOT i Polskiej Grupy Lotniczej podjęły w środę 21 grudnia bieżącego roku decyzję o odwołaniu z funkcji prezesa zarządu obu spółek Rafała Milczarskiego.
Air Astana z zyskiem i planami flotowymi. Czy staną się nowym łącznikiem z Azją?
Rok 2022 przyniósł grupie lotniczej Air Astana z Kazachstanu wzrost floty, nowe kierunki, większą liczbę pasażerów oraz wyższe zyski, jak również kolejną, prestiżową nagrodę. Wszystko to powoduje, że spośród wielu przewoźników z Azji Centralnej, to Grupa Air Astana ma realną szansę stać się łącznikiem pomiędzy Wschodem i Zachodem.
Stacja Pyrzowice Lotnisko. Widoczne postępy prac (zdjęcia)
Trwa rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry. Inwestorem są PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
Metro: Ekran poinformuje o odjazdach tramwajów
Na peronie stacji Wierzbno, w miejscu tablicy z trasą linii metra, zainstalowano nowe ekrany. Mają one pokazywać odjazdy tramwajów z pobliskiego przystanku tramwajowego. To efekt realizacji projektu z budżetu obywatelskiego i współpracy trzech miejskich podmiotów.
CPK organizatorem kongresu Railway Direction Days 2023
Przekształcenie infrastruktury transportowej w regionie Trójmorza w nowoczesny, zrównoważony, efektywny i w pełni zintegrowany system transportu publicznego, rozwój sieci KDP w Polsce i krajach Trójmorza czy stymulacja rozwoju gospodarczego dzięki projektom kolejowym – to jedne z najważniejszych wątków międzynarodowego kongresu organizowanego przez spółkę CPK. Już w styczniu odbędzie się pierwszy branżowy kongres Railway Direction Days 2023 (RDD 2023).
Wiosną więcej lotów Air Canada na krótkich trasach do USA
Linie lotnicze Air Canada zaoferują w letnim rozkładzie ponad 400 rejsów dziennie do miejsc docelowych w Stanach Zjednoczonych - informuje serwis "Aviacionline".
Chiny planują wzrost liczby lotów oraz szybką odbudowę liczby pasażerów
Władze Chin planują zwiększenie liczbę lotów, tak by do 6 stycznia 2023 roku osiągnąć poziom 70 proc. średniej liczby pasażerów z 2019 roku, informuje Agencja Reutera powołując się na chiński serwis informacji finansowych Caixin.
Bodø: Zielone światło dla nowego lotniska (wizualizacje)
Zarząd Avinor, operatora portów lotniczych w Norwegii, zatwierdził, wartą 686 mln euro, budowę nowego portu lotniczego w położonym na północy kraju, Bodø. Partnerstwo między gminą Bodø, norweskimi siłami zbrojnymi i Avinorem doprowadziło do podjęcia decyzji, że Avinor zbuduje nowe lotnisko, którego ukończenie zaplanowano na 2029 rok.
Polacy polubili automaty paczkowe
Automaty paczkowe w Polsce cieszą się bardzo dużą popularnością. Nasz kraj znajduje się w pierwszej piątce spośród członków UE pod względem liczby punktów odbioru na osobę, jesteśmy też liderem pod kątem liczby urządzeń do odbioru przesyłek na 100 tysięcy mieszkańców.
Lotniska. Społeczeństwo się starzeje. Niezbędna asysta, ale jaka?
Wraz ze starzeniem się społeczeństwa oraz rosnącym ruchem lotniczym wzrasta zapotrzebowanie na wsparcie dla podróżnych na terenie lotnisk. Teraz asysta oznacza przede wszystkim wsparcie dla osób mających problemy z poruszaniem się poprzez udostępnianie wózków lub innych pojazdów na terenie terminala. IATA podkreśla, że obecne rozwiązania nie są wystarczające w obliczu zachodzących zmian.
Rekordowe zamówienie United na Dreamlinery i B737 MAX
Linie United Airlines złożyły rekordowe zamówienie na 100 boeingów B787 Dreamliner z opcją na kolejnych 100. Przewoźnik z Chicago powiększy swoją flotę także o 100 maszyn B737 MAX.
Twitter pod rządami Elona Muska zawiesza konta ADS-B śledzące ruch lotniczy
Z platformy społecznościowej Twitter znikają konta stron internetowych oferujących usługę śledzenia na żywo ruchu lotniczego. Władze platformy, która niedawno została przejęta przez Elona Muska, drugiego najbogatszego człowieka świata, tłumaczą posunięcie koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa. Fani lotnictwa uznają tłumaczenia za absurdalne.
Czy Katar kupił umowę o otwartym niebie z UE?
Unijni parlamentarzyści chcą sprawdzić, czy Katar niesłusznie wywarł wpływ na zawarcie kluczowej dla siebie umowy o transporcie lotniczym, tzw. umowy o otwartym niebie UE-Katar, która zapewnia katarskimi liniom Qatar Airways nieograniczony dostęp do rynku lotniczego Unii Europejskiej. Europosłowie badają sposoby, aby zahamować wejście w życie lukratywnej umowy. Belgijska policja w ramach śledztwa w sprawie korupcji w Parlamencie Europejskim przejęła 1,5 mln euro w gotówce.
Przychody największych grup budowlanych rosną. Głównie przez wysokie koszty i inflację
W 2021 r. łączne przychody 40 największych firm budowlanych działających w Polsce wyniosły 56 mld zł. Nominalnie to wzrost o 16 proc. W 2022 roku nominalny wzrost będzie jeszcze wyższy – wyniesie 23 proc. – szacuje firma badawcza Spectis. To wynik wzrostu kosztów budowy. Kolejne lata mogą być jednak trudne.
Lufthansa wraca do Jasionki i połączy znów Rzeszów z Monachium
Od kwietnia 2023 roku samoloty niemieckiej Lufthansy znów zaczną latać na trasie z i do Rzeszowa. Największe europejskie linie lotnicze w swoich systemach sprzedaży ponownie oferują rejsy do Monachium.
Budimex będzie miał 7-osobowy zarząd
Od stycznia 2023 roku Budimex będzie miał trzech nowych członków zarządu. Razem z dotychczasowym kierownictwem będą one tworzyły 7-osobowy zarząd.
Bruksela strajkuje, LOT odwołuje
Polskie Linie Lotnicze LOT, z powodu odbywającego się w piątek w Brukseli kolejnego już powszechnego strajku, zmuszone zostały do odwołania rejsów z Lotniska Chopina do stolicy Belgii. Narodowy przewoźnik znad Wisły anulował dwie piątkowe rotacje. Przepustowość portu lotniczego w Brukseli zostanie zmniejszona o 70 proc. Brussels Airlines odwołają w sumie dwie trzecie swoich rejsów.
O’Leary oskarża UE o faworyzowanie bogatych
Dyrektor generalny grupy Ryanaira, Michael O’Leary, oskarżył Unię Europejską o faworyzowanie bogatszych podróżnych, którzy latają długodystansowo. Zdaniem zarządzającego irlandzkimi liniami lotniczymi działania Komisji Europejskiej sprzyjają dalekim rejsom, gdyż podatkiem ekologicznym zostały objęte tylko loty krótkodystansowe.
Redakcja i reklama w portalu
Skład redakcji i dane kontaktowe >
Regulamin
Serwisy partnerskie:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Railway Market
Rynek Lotniczy