Aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu korzystamy z plików cookie. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
„PLL LOT najpierw muszą przetrwać kryzys. Potrzeba jeszcze wielu działań"
– Oczekujemy, że pieniądze, które PLL LOT otrzymały jako pomoc publiczną ze Skarbu Państwa, posłużą najpierw do przetrwania pandemii, a później do odbudowania siły PLL LOT, aby po kryzysie skutecznie mogły konkurować na rynku – podkreślił Maciej Małecki. Wiceminister aktywów państwowych odniósł się do sytuacji narodowego przewoźnika podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury.
Milczarski: LOT musi spłacić 1,8 mld pożyczki. Trudne decyzje koniecznością
– Dzięki gigantycznej pracy całej kadry LOT-u, mogliśmy włożone w linie środki otrzymać na czas. Te środki wraz z odsetkami, czyli 1,8 mld zł, LOT będzie musiał zwrócić do końca 2026 roku – mówił w środę podczas posiedzenia komisji infrastruktury Rafał Milczarski, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT.
LOT porozumiał się ze związkami. Zwolni 300 osób
Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały porozumienie ze wszystkimi związkami zawodowymi w sprawie odejść z firmy. W pierwszym półroczu 2021 r. narodowy przewoźnik dostosuje zatrudnienie do post-covidowej rzeczywistości. Oznacza to rozstanie z nie więcej niż trzystoma pracownikami.
PLL LOT zawieszają loty do czterech miast i zmniejszają oferowanie w Europie
Polskie Linie Lotnicze LOT zawieszają rejsy z Warszawy do Duesseldorfu, Luksemburga, Mediolanu, Wiednia - poinformował narodowy przewoźnik w oficjalnym komunikacie. Powodem są przedłużające się obostrzenia w wielu krajach z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 i restrykcje dla pasażerów.
Blocher: Widzimy potencjał w projektach hydrotechnicznych, zwłaszcza w PPP
Pod koniec roku Budimex wygrał przetarg na II etap prac związanych z tzw. przekopem przez Mierzeję Wiślaną. – Cieszę się, że będziemy uczestnikiem tego projektu – mówi Dariusz Blocher, prezes spółki. Dodaje jednocześnie, że ambicje firmy, jeśli chodzi o projekty z szeroko pojętej hydrotechniki, są większe. – Widzimy w tym obszarze perspektywy na przyszłość – mówi. – Czekamy na takie inwestycje, w których byśmy mogli zaistnieć także jako inwestor – stwierdza prezes Budimeksu, podając jako przykład projekty partnerstwa publiczno-prywatnego w portach morskich.
PLL LOT nie obsłużą w lutym rejsów do Poznania i Katowic. Mniej lotów do Krakowa
Polskie Linie Lotnicze LOT zawieszą w lutym rejsy z Warszawy do Katowic i Poznania. System rezerwacyjny narodowego przewoźnika wskazuje także ograniczenie częstotliwość na kilku innych krajowych połączeniach.
Łódź sprzedaje lotnisko. Midera: Port nadal będzie pełnił ważną rolę w systemie transportowym
– Moją rolą w procesie zbywania udziałów lotniska w Łodzi jako prezes zarządu jest to, aby postępowanie potoczyło się z sukcesem dla miasta i dla lotniska. Jednak cel mojej pracy, pozytywna energia i zaangażowanie się nie zmienia. Jest nim rozwój lotniska w obszarze przewozów pasażerskich, cargo oraz zdecydowana poprawa wyniku finansowego – komentuje dla Rynku Lotniczego Anna Midera, prezes Portu Lotniczego Łódź.
Jak podzielimy 76 mld euro z Unii? Ruszają konsultacje
Rozpoczynają się konsultacje Umowy partnerstwa – dokumentu, który określi jak zostaną rozdysponowane fundusze europejskie na lata 2021 – 2027. W sumie będzie to 76 mld euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Na infrastrukturę zaplanowano 25,1 mld euro.
Jastrzębie Zdrój: JSK nie zbuduje planowanego terminalu
Zapowiadane jesienią 2018 r. plany budowy terminalu intermodalnego wokół stacji towarowej w Jastrzębiu straciły aktualność – informuje niedoszły inwestor, Jastrzębska Spółka Kolejowa. Nie jest jednak wykluczony powrót do tych planów w przyszłości. Przyczyn takiej decyzji JSK nie podaje.
Air Canada zawiesza loty do ośmiu portów i zmniejsza oferowanie o 25 proc.
Linie lotnicze Air Canada zmniejszą o 25 proc. oferowanie w najbliższych trzech miesiącach. Decyzja wpłynie na przyszłość 1700 zatrudnionych osób. Część z nich pójdzie na bezpłatne urlopy, a pozostali będą pracować w skróconym wymiarze czasu, co oznacza również niższe wynagrodzenie.
Linie lotnicze wspólnie z IATA planują Centralny Port Komunikacyjny
Spółka CPK rozpoczęła pozyskiwanie specjalistycznych danych na potrzeby master planu. To kolejny etap uzgadniania koncepcji Portu Solidarność z potrzebami przewoźników. Zakończyło się trzecie spotkanie Komitetu Konsultacyjnego ACC powołanego przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) i CPK.
CPK: Przetargi na studia dla 700 km nowych linii kolejowych
Od listopada do końca roku 2020 spółka CPK ogłosiła postępowania przetargowe na opracowanie Studiów Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowych (STEŚ) dla ośmiu odcinków kolejowych o łącznej długości 701 km.
AKTUALNE WĄTKI
Bartolini Air otwierają bazę w porcie Olsztyn-Mazury i będą szkolić pilotów Ryanaira
Bartolini Air oficjalnie otworzy bazę szkoleniową na lotnisku Olsztyn-Mazury. To tu swoje umiejętności zdobywać będą przyszli piloci Ryanair – poinformowano w komunikacie.
Nowy reach stacker w terminalu PKP Cargo Connect w Gliwicach
Terminal PKP Cargo Connect przeprowadziło inwestycję w terminalu intermodalnym w Gliwicach.
Transport szczepionek. DHL Express: Wyzwaniem kraje o słabej infrastrukturze logistycznej
Operator logistyczny DHL Express wykonał już ponad 50 lotów, dostarczając szczepionki do 10 państw w Europie oraz do 7 krajów w Ameryce i Azji. Jak podkreśla operator, wyzwaniem jest nie tylko konieczność dystrybucji ponad 10 miliardów dawek, ale transport w regionach o mniej rozwiniętej infrastrukturze logistycznej, gdzie mieszka około 3 miliardy ludzi.
Lotnisko Chopina: W 2020 roku obsłużono 5,4 mln pasażerów. To spadek o 70 procent
W grudniu 2020 roku na Lotnisku Chopina zostało obsłużonych 224 tys. pasażerów, co oznacza spadek o 83,9 proc. w porównaniu do grudnia 2019 roku.
Łódź sprzedaje lotnisko!
Wiceprezydent Łodzi, Adam Pustelnik, poinformował w czwartek (14 stycznia) o decyzji miasta i sprzedaży łódzkiego lotniska – informuje Dziennik Łódzki.
Koniec zakazu lotów! Wielka Brytania już dostępna
Rząd nie pracuje nad nowym rozporządzeniem w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Poprzednie wygasło 13 stycznia - wyznał Marcin Horała, wiceminister infrastruktury w rozmowie z PAP. Oznacza to, że od czwartku przestaje obowiązywać zakaz lądowania w Polsce samolotów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Bombardier rozpoczął montaż pojazdów dla portu w Hongkongu
Bombardier rozpoczął montaż pierwszego pojazdu do zautomatyzowanego transportu osób na potrzeby międzynarodowego lotniska w Hongkongu. System Innovia APM działa już w Chinach w porcie Pekin-Daxing, a uruchomienie następnych planowane jest wkrótce także w Shenzhen i Chengdu.
Furgalski: Sama konsolidacja pekaesów w PKP SA nie przyniesie efektów
Ministerstwo Aktywów Państwowych chce skonsolidować nieliczne funkcjonujące jeszcze państwowe „pekaesy” w ramach PKP SA. – Nie to jest głównym problemem pod czyje skrzydła one trafią. Bez zdrowej bazy, sprawnego systemu i pieniędzy samo przesuwanie „pekaesów” nie przyniesie oczekiwanego efektu – komentuje Adrian Furgalski, prezes ZDG TOR.
USA nałożyły nowe cła na produkty z Niemiec i Francji
Amerykańskie władze ogłosiły nałożenie od wtorku dodatkowych ceł na części do samolotów oraz inne produkty z Niemiec i Francji. To efekt trwającego od dawna sporu handlowego między USA i Unią Europejską w sprawie subsydiów dla Airbusa i Boeinga.
Rohlig Suus Logistics otwiera spółkę w Rumunii
W stolicy Rumunii – Bukareszcie, powstała nowa spółka Rohlig Suus Logistcis. To, poza Polską, jeden z rynków o największym potencjale gospodarczym w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka w Rumunii jest piątym – po Słowenii, Czechach, Węgrzech i Słowacji – zagranicznym podmiotem operatora, uruchomionym w ciągu zaledwie ostatnich dwóch lat.
Katowice Airport w 2020: Spadek ruchu pasażerskiego, rekordowe przewozy cargo, rozwój infrastruktury
Rok 2020 stał w Katowice Airport pod znakiem pandemii koronawirusa, która wywoła największy kryzys w ponad 100-letniej historii lotnictwa. Pandemia i związane z nią obostrzenia m.in. czasowe zakazy ruchu pasażerskiego, obowiązkowe testy i kwarantanna, spowodowały gigantyczny spadek ruchu pasażerskiego. Jednak dzięki zdywersyfikowanej infrastrukturze pyrzowickie lotnisko mogło i obsługiwało przez cały czas ruch towarowy.
Rząd proponuje konsolidację PKS-ów pod skrzydłami PKP SA
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt rozporządzenia ws. nadzoru m.in. nad PKS-ami. Jak ocenia Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP), które jest odpowiedzialne za projekt, spółki wymagają konsolidacji. Większość miałaby trafić do PKP SA, które posiada „odpowiednie know-how w zakresie transportu, a także odpowiednie zaplecze analityczne oraz instrumenty finansowe i prawne”.
Kraków Airport: Inwestycje i połowa pasażerów sprzed pandemii w 2021 roku
Kraków Airport prognozuje w 2021 roku obsługę połowy pasażerów z poziomu osiągniętego w 2019 roku. Największe lotnisko Małopolski przygotowuje się do realizacji inwestycji zapisanych w tzw. planie generalnym o łącznej wartości ok. 1,5 mld zł.
Port Madryt-Barajas wznowił część lotów po burzy "Filomena". Nie kursuje wiele pociągów
Port lotniczy Madryt-Barajas wznowił operacje po burzy śnieżnej "Filomena", która zasypała przed weekendem stolicę Hiszpanii, powodując zawieszenie kilkudziesięciu lotów oraz kursowania wielu pociągów.
ASN: 2020 r. jednym z najbezpieczniejszych w historii lotnictwa
Aviation Safety Network (ASN), organizacja zajmująca się bezpieczeństwem lotnictwa, zaprezentowała statystyki wypadków lotniczych w 2020 r., w którym to doszło do ośmiu śmiertelnych wypadków, w wyniku których zginęło 314 osób. Obie liczby są poniżej średniej z pięciu lat w branży lotniczej. W danych liczbowych z 2020 r. uwzględniono dwa zdarzenia gdzie samoloty pasażerskie zostały nieumyślnie zestrzelone, a śmierć w nich poniosły 182 osoby.
OAG: Dużo zmian na liście najbardziej ruchliwych tras pasażerskich świata w styczniu
Prawie równo rok po tym, gdy świat usłyszał o koronawirusie zapalenia płuc z Wuhan, OAG prezentuje dane dotyczące najbardziej ruchliwych lotniczych tras pasażerskich świata pod względem oferowanych miejsc, pokazujące jak znaczące piętno na branży lotniczej odcisnęła pandemia.
Grudzień lepszy od listopada w Wizz Air. 16,6 mln pasażerów w 2020 roku
Linie lotnicze Wizz Air przewiozły 665 722 pasażerów w grudniu 2020 roku – poinformowano w oficjalnym komunikacie. Wypełnienie samolotów przekroczyło nieznacznie poziom 56 proc.
Boeing musi zapłacić 2,5 mld dolarów kar i odszkodowań
Departament Sprawiedliwości oskarżył Boeinga o "spisek zmierzający do oszukania Stanów Zjednoczonych", zmuszając w podjętej rezolucji producenta z Chicago do zapłacenia 2,5 mld dolarów kar i odszkodowań po śledztwie w sprawie dwóch katastrof samolotów wersji 737 MAX.
Prawie 60 proc. mniej pasażerów w porcie Olsztyn-Mazury
62 395 pasażerów podróżowało w 2020 roku przez Port Lotniczy Olsztyn-Mazury. W porównaniu z rokiem 2019, jest to spadek o -59,57 proc. Wówczas to na tym lotnisku odprawiono 154 319 osób.
Blisko 6 mln mniej podróżnych w porcie Kraków-Balice
Blisko 2,593 mln pasażerów obsłużył w minionym roku Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice. Było to o 5,818 mln mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W samym grudniu z usług lotniska skorzystało prawie 77 tys. osób, o 89 proc. mniej niż przed rokiem.
Wietnam rozpoczyna budowę największego lotniska przy Ho Chi Minh
Wietnam rusza z realizacją pierwszego etapu budowy swojego największego lotniska, w pobliżu centrum gospodarczego Ho Chi Minh. Kraj zamierza przyspieszyć inwestycje publiczne, aby pobudzić gospodarkę po kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19 – informuje Agencja Reutera.
56 mld euro strat europejskiego lotnictwa! 191 tys. zwolnień z pracy
Ruch lotniczy w 2021 roku wzrośnie do poziomu 51 proc. tego z 2019 roku, czyli sprzed kryzysu wywołanego wirusem COVID-19. Według opracowania Eurocontrol 2020 rok przyniósł 56 mld euro strat poniesionych przez linie lotnicze, lotniska i agencje żeglugi powietrznej (ANSP) z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Pracę na kontynencie straciło 191 tys. osób.
Blocher: Skończyliśmy rok lepiej, niż się spodziewaliśmy
Swoista narodowa mobilizacja w trudnym okresie sprzyja branży budowlanej – ocenia prezes Budimeksu Dariusz Blocher. To dzięki niej, wszelkie problemy były rozwiązywane na bieżąco, a budowy pracowały bez lockdownu. To także jeden z czynników, które złożyły się na to, że największa grupa budowlana w Polsce spodziewa się dobrych wyników finansowych.
Port Sylt stracił najwyżej 40 proc. pasażerów. "To byłby sukces w 2021 roku"
Port Lotniczy Sylt, położony w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, pragnie w 2021 roku utrzymać wyniki z 2020 roku. Lotnisko na północy Niemiec obsłużyło od stycznia do grudnia minionego roku 140 tys. pasażerów.
Jak nowe Pzp chroni podwykonawców?
Wraz z 1 stycznia 2021 r. weszła w życie ustawa Prawo zamówień publicznych. Podobnie jak poprzednia, poza przepisami dotyczącymi zasad udzielania zamówień publicznych, zawiera także przepisy dotyczące umów podwykonawczych zawieranych przez wykonawców wyłonionych w reżimie zamówień publicznych.
Berlin-Brandenburg: Najwyżej 11 mln pasażerów w 2021 roku. To połowa kosztów działalności
Dziesięć, a najwyżej jedenaście milionów pasażerów obsłuży port Berlin-Brandenburg w 2021 roku. To starczy na pokrycie zaledwie połowy kosztów działalności lotniska w stolicy Niemiec.
Nowe Prawo zamówień publicznych już obowiązuje
Wypłacanie obowiązkowych zaliczek i częściowych płatności, precyzyjne warunki zapłaty wynagrodzenia i jego waloryzacji, brak obowiązku żądania płacenia wadium przez zamawiających, mniejsze kary pieniężne – to niektóre zapisy nowego Prawa zamówień publicznych, które weszło w życie 1 stycznia 2021 roku.
Jaki węzeł kolejowy przy CPK? Ruszył przetarg na studium
Centralny Port Komunikacyjny ogłosił przetarg na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla najważniejszej części komponentu kolejowego. Chodzi o węzeł kolejowy, w którym będą zbiegać się nowe linie kolejowe – linia KDP między Warszawą a Łodzią oraz przedłużenie CMK z południa na północ – wraz ze wszystkimi łącznicami.
CPK: Rusza przetarg na studium dla linii Katowice – Ostrawa przez Jastrzębie Zdrój
Centralny Port Komunikacyjny ogłosił postępowanie na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla nowej linii kolejowej, łączącej Katowice i Ostrawę, a tym samym – polską i czeską sieć Kolei Dużych Prędkości. Trasa miałaby zapewnić też obsługę blisko 90-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju, które pozostaje największym miastem w Polsce bez kolei.
Tunel kolei dużych prędkości pod centrum Łodzi. Ruszył kluczowy przetarg CPK
Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła dziś przetarg na zaprojektowanie tunelu kolei dużych prędkości na terenie Łodzi. Termin składania ofert to pierwsza połowa lutego 2021 r. Tunel będzie elementem trasy kolejowej łączącej Warszawę z Łodzią i Wrocławiem, która ma zostać uruchomiona jednocześnie z Portem Solidarność.
Gdańsk Airport: Inwestycje mimo pandemii. "Nie zwalnialiśmy i nie obniżyliśmy pensji"
- 2020 rok dla branży lotniczej był najgorszym rokiem od wielu dekad - przyznał Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Jeszcze w styczniu nastroje były jednak wyśmienite.
Będą zwolnienia w PLL LOT
PLL LOT zmniejszy zatrudnienie o ok. 300 osób w pierwszej połowie roku2021. Na tle innych przewoźników nie jest to znacząca liczba. Kilka dni temu spółka otrzymała łącznie 2,9 mld złotych środków pomocowych, które mają jej pomóc przetrwać kryzys wywołany pandemią koronawirusa.
Raport ZDG TOR: Wpływ LOT na gospodarkę
Pakiet pomocowy dla PLL LOT został zatwierdzony 22 grudnia. W jego ramach spółka otrzyma wsparcie na poziomie 2,9 mld złotych. Zespół Doradców Gospodarczych TOR przygotował raport pokazujący jaką rolę odrywa przewoźnik w życiu gospodarczym kraju. To firma którą warto ratować.
PAŻP wdraża iTEC. Nowoczesne rozwiązanie dla cyfrowego zarządzania ruchem lotniczym
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczęła kluczowy etap prac nad wdrożeniem najnowocześniejszego w Europie systemu zarządzania ruchem lotniczym – iTEC v3. Eksperci PAŻP i hiszpańskiej firmy INDRA Sistemas S.A. oraz kontrolerzy ruchu lotniczego pracują w ramach hubu innowacyjnego nad specyfikacją systemu, o którym już dziś wiadomo, że będzie rewolucją w dotychczasowym zarządzaniu europejską przestrzenią powietrzną
Odnowiony wiadukt w Krakowie. Skorzystają podróżni, kierowcy i piesi
Zakończyła się modernizacja wiaduktu kolejowego nad ul. Łokietka. Wybudowany od podstaw obiekt poprawił bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i kołowym. To kolejny z krakowskich wiaduktów przebudowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską, w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Węzeł kolejowy Gdynia Port zmodernizowany już w 30 procentach
Trwa przebudowa węzła kolejowego Gdynia Port. W ramach poprawy dostępu kolejowego do portu na zlecenie PKP PLK zadanie wykonuje Budimex. Generalny wykonawca przeprowadził już ponad 30 procent wszystkich prac objętych kontraktem. Głównym celem budowy jest poprawa przepustowości strategicznego węzła kolejowego i zwiększenie ilości transportowanych ładunków. Projekt za ponad 1,5 mld zł netto współfinansowany jest ze środków unijnych instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
CPK: Przetarg na studium dla linii Ostrołęka – Giżycko
Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła kolejny w ostatnich dniach przetarg na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. Przedmiotem prac analitycznych będzie linia kolejowa nr 29 na odc. Ostrołęka – Łomża – Pisz – Orzysz – Giżycko.
Ukraina: 2,4 mld hrywien na lotniska regionalne. Najwięcej zyskał port Dniepr
Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy przeznaczy w 2021 roku kolejne 2,4 mld hrywien z budżetu państwa na rozwój regionalnych portów lotniczych - poinformowano w oficjalnym komunikacie.
Lotnisko Chopina. UPS dostarczył 300 tys. szczepionek na COVID-19
Dostawa kolejnych dawek szczepionki na wirusa COVID-19 dotarła w poniedziałek rano 28 grudnia do Polski. Wyjątkowy transport doleciał do Warszawy dzięki firmie logistycznej UPS.
Nowe wyjątki od obostrzeń. Kto może nocować w hotelu
Od dziś, tj. 28 grudnia obowiązują dodatkowe ograniczenia związane ze stanem epidemii. Tuż przed wejściem w życie nowych zasad, w niedzielę 27 grudnia rząd opublikował zmiany do rozporządzenia. Wprowadzono m.in. nowe wyjątki od zakazu nocowania w hotelu.
ACI World apeluje o priorytetowe szczepienia pracowników lotnisk
Organizacja Airports Council International World wezwała rządy do uznania pracowników lotnisk za szczególnie narażonych na zakażenie wirusem COVID-19 przed wdrożeniem narodowych programów szczepień.
Gdańsk: Lotnisko kupiło samochody dla hospicjum dziecięcego
Port Lotniczy Gdańsk w ramach wsparcia dla Hospicjum Pomorze Dzieciom sfinansował zakup dwóch Fordów dla lekarzy i pielęgniarek, którzy każdego dnia docierają do chorych dzieci.
Ponad pół wieku od pierwszego lotu boeinga B747. COVID przyśpiesza koniec ery JumboJeta
W tym roku (9 lutego) minęło 51 lat od pierwszego lotu technicznego ikony lotnictwa. Jumbo Jet, Królowa Nieba, Królowa Przestworzy – żaden inny model samolotu nie stał się takim symbolem i nie doczekał się tylu nazw co boeingi B747. Ostatnie dziesięć lat to okres szybkiego znikania boeingów 747 z siatek połączeń przewoźników na całym świecie, a w ostatnim czasie ich wycofanie bardzo przyśpieszyła pandemia koronawirusa.
Radom: Ogłoszono kolejny przetarg dotyczący rozbudowy lotniska
Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" ogłosiło 23 grudnia 2020 roku przetarg na wykonanie w formule projektuj i wybuduj kolejnego zadania dotyczącego rozbudowy Portu Lotniczego Radom-Sadków.
Hotele będą zamknięte. Wyjątki ważne dla branży budowlanej
Od 28 grudnia wchodzą w życie nowe ograniczenia związane z pandemią – zamknięte mają być m.in. hotele. Branża infrastrukturalna nie powinna jednak z tego powodu ucierpieć. Wśród ważnych wyłączeń znalazły się hotele pracownicze oraz osoby podróżujące w sprawach dotyczących inwestycji celu publicznego.
Radom. Lotnisko rośnie w oczach [zdjęcia]
Prace na lotnisku w Radomiu idą pełną parą. Budynek terminala jest już zadaszony, gotowa jest też znaczna część elewacji. Praca mają się zakończyć przed końcem roku 2020. Będziecie chętnie latać z nowego portu?
Pomoc dla LOT. Znamy warunki
Zgoda Komisji Europejskiej na udzielenie pomocy PLL LOT nie jest bezwarunkowa. W zamian za zatwierdzenie przekazania 2,9 mld zł strona Polska musiała się zgodzić na zapisy, których celem ma być ochrona konkurencji oraz zachęcanie do szybkiego wyjść spod państwowego parasola.
Katowice Airport z 91-proc. spadkiem ruchu pasażerskiego w listopadzie
Listopad 2020 roku był piątym pełnym miesiącem obsługi ruchu pasażerskiego w Katowice Airport od momentu wznowienia ruchu lotniczego w Polsce po zakończeniu administracyjnego zakazu lotów pasażerskich, który trwał 108 dni. Podczas jedenastego miesiąca bieżącego roku w ruchu ogółem obsłużono w Pyrzowicach 24,7 tys. podróżnych, czyli o 265 tys. mniej (-91,5%) niż w tym samym okresie 2019 roku.
LOT uratowany. KE i rząd zatwierdziły pożyczkę i podniesienie kapitału
W obliczu największego w historii kryzysu branży lotniczej Komisja Europejska i Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej zaakceptowały pakiet pomocowy dla LOT-u w wysokości 2,9 mld zł. Składa się on z pożyczki w kwocie 1,8 mld zł oraz podwyższenia kapitału zakładowego o 1,1 mld zł. Takie warunki finansowania umożliwiła dobra kondycja LOT-u sprzed pandemii.
Dworczyk o Dreamlinerach do Anglii: To błąd LOT-u. Ekspert: To błąd rządu
– Cóż, wszyscy popełniamy błędy. Tę decyzję spółki też w tej kategorii traktuję – powiedział w programie "Rozmowie Piaseckiego" Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, o poniedziałkowym rejsie LOT-u do Wielkiej Brytanii. Narodowy przewoźnik wysłał swoje dwa Dreamlinery, aby zdążyć przywieźć pasażerów do Polski przed wprowadzeniem zakazu lotów na Wyspy.
Budimex wykonawcą II etapu budowy drogi wodnej przez Zalew Wiślany
22 grudnia 2020 r. Urząd Morski w Gdyni wybrał ofertę firmy Budimex SA w przetargu na II część inwestycji pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”.
Heathrow: Zielone światło dla budowy trzeciego pasa
Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii uchylił w ubiegłym tygodniu decyzję sądu apelacyjnego, w myśl której budowa trzeciego pasa na londyńskim lotnisku Heathrow jest niezgodna z prawem. Wyrok, który właśnie zapadł, umożliwia realizację inwestycji, choć o niej nie przesądza.
Będzie kolejowy bajpas na modernizowanej linii Poznań – Szczecin
PKP PLK poinformowała o przygotowaniu tymczasowego toru i wiaduktu koło Krzyża Wielkopolskiego, który umożliwi utrzymanie ruchu na tym odcinku modernizowanej magistrali E59 Poznań – Szczecin.
Airbus zaprezentował samolot na wodór z sześcioma silnikami turbośmigłowymi
Europejski producent zaprezentował kolejną koncepcję samolotu ZeroE z napędem wodorowym. Airbus ma składać się z sześciu oddzielnie obsługiwanych śmigieł.
Zakaz lotów do Wielkiej Brytanii. LOT wysyła Dreamlinera, będzie rozporządzenie i dodatkowe testy
– Dzisiaj wyjdzie nowe rozporządzenie o zakazie lotów, które wejdzie w życie 28 grudnia. Aktualne obostrzenia, nie licząc zakazu lotów z Wielkiej Brytanii do Polski, są utrzymane do 27 grudnia i nie planujemy zmian w tym zakresie – powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik rządu, Piotr Müller.
Loty do Wielkiej Brytanii zawieszone. To kolejny problem dla linii
W niedzielę (20 grudnia) polski rząd podjął decyzję o wstrzymaniu lotów z i do Wielkiej Brytanii, z powodu odkrycia tam nowej mutacji koronawirusa. Podobne zakazy wydały wcześniej inne państwa europejskie. To może być kolejny cios dla linii lotniczych, które osłabione lockdownem, w okresie przedświątecznym notują jedne z największych zysków w ciągu roku.
Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek! (aktualizacja)
– Nie wykluczamy żadnego wariantu łącznie z ograniczeniem lotów z Wielkiej Brytanii – powiedział w niedzielę PAP rzecznik rządu Piotr Müller. To reakcja na informację o pojawieniu się nowego szczepu koronawirusa, który ma być bardziej zaraźliwy niż dotychczasowy.
Port Lotniczy Bydgoszcz: W listopadzie 94 proc. pasażerów mniej
Z Bydgoszczy ponownie można polecieć do Wielkiej Brytanii. Lotnisko jest w pełnej gotowości sanitarnej do obsługi pasażerów. Obostrzenia w podróżach wpływają jednak na statystyki portu.
Inwestycje infrastrukturalne dobre na kryzys, ale…
Inwestycje publiczne w infrastrukturę transportową są wskazywane przez rządy wielu państw jako dobry sposób na walkę z zapaścią gospodarczą wywołaną pandemią koronawirusa. Musimy jednak pamiętać, że nie zwalnia to z obowiązku podejmowania racjonalnych decyzji, a każdy projekt powinien być dobrze uzasadniony.
LOT: Znamy szczegóły pomocy za 2,9 mld zł
Opracowany został już projekt Uchwały Rady Ministrów w sprawie rządowego Programu wsparcia Polskich Linii Lotniczych LOT S.A. Określa ona zasady dokapitalizowania przewoźnika oraz pożyczki, która zostanie udzielona przez PFR.
Ruszyły konsultacje strategii rozwoju regionu Centralnego Portu Komunikacyjnego
Spółka CPK stawia na zrównoważony rozwój obszaru wokół Portu Solidarność. Wspólnie z samorządowcami z 26 gmin i siedmiu powiatów z województwa mazowieckiego i łódzkiego wypracowuje optymalne rozwiązania dla regionu planowanych inwestycji. Dzisiaj ruszyły konsultacje w tej sprawie.
Finnair: 400 mln euro pożyczki od rządu Finlandii
Fiński rząd zapowiedział, że druga fala pandemii COVID-19 doprowadziła do wolniejszego, niż oczekiwano ożywienia w ruchu lotniczym. Z tego tytułu kraj przygotowuje się do wsparcia narodowego przewoźnika, linii Finnair, pożyczką w wysokości do 400 mln euro.
KLM i Delta rozpoczęły loty z testami na COVID-19. Polecą tylko osoby z wynikiem negatywnym
Partnerzy transatlantyckiego joint venture, Delta Air Lines i KLM uruchomiły 15 grudnia specjalne loty między Atlantą a Amsterdamem. Pasażerowie tych rejsów zostają objęci procedurą testów pod kątem COVID-19.
Nowy most na Bugu zwiększy przepustowość Jedwabnego Szlaku. To priorytet
W opinii Ministerstwa Infrastruktury wybudowanie nowego, trzeciego mostu kolejowego na rzece Bug w rejonie przejścia Małaszewicze-Terespol-Brześć znacznie zwiększy przepustowość linii kolejowej leżącej na Jedwabnym Szlaku. Zdaniem resortu, to priorytet, ale realizacja inwestycji zależy od sytuacji politycznej na Białorusi.
Zamknięcie hoteli nie dotknie branży budowlanej. Jest deklaracja MI
Zamknięcie hoteli nie dotknie branży budowlanej ani transportowej – deklaruje Ministerstwo Infrastruktury.
Dolny Śląsk formalnie właścicielem części linii 303
Od 16 grudnia formalnie Dolnośląska Służba Dróg i Kolei przejęła od PKP SA odcinek linii kolejowej 303 pomiędzy Duninowem a Chocianowem.
Lotnisko w Pradze: Inwestycje są konieczne, aby dorównać portom w Europie
Jeszcze przed kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19, działalność portu lotniczego w Pradze i wszystkich innych podmiotów z branży turystycznej stanowiła około 3 proc. całkowitego PKB Czech, a turystyka ponad 4 proc. zatrudnienia. „Zakładamy, że dalszy rozwój lotniska w Pradze przyczyni się do wzrostu czeskiej gospodarki i doprowadzi do powstania nowych miejsc pracy” – pisze w komunikacie praskie lotnisko.
Europejskie agencje żeglugi powietrznej jednogłośnie za prezesem PAŻP
Janusz Janiszewski przyjął propozycję szefów europejskich instytucji żeglugi powietrznej i w 2021 roku będzie kontynuował misję na stanowisku szefa grupy A6. Sojusz to elitarne grono zrzeszające największych dostawców służb żeglugi powietrzne m.in. z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch.
2,8 mld zł pomocy publicznej dla PLL LOT
Polskie Linie Lotnicze LOT dostaną 2,8 mld zł pomocy publicznej w związku z kryzysem, wywołanym przez koronawirusa – dowiedział się nieoficjalnie Business Insider Polska. Narodowy przewoźnik na razie nie komentuje sprawy.
Redakcja i reklama w portalu
Skład redakcji i dane kontaktowe >
Regulamin
Serwisy partnerskie:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Railway Market
Rynek Lotniczy