Partner serwisu

100 lat temu powstał Port Gdynia

Redakcja 28.09.2022

100 lat temu powstał Port Gdynia
fot. MI
Minęło 100 lat o decyzji o budowie portu morskiego w Gdyni. Ustawa w tej sprawie została przyjęta przez Sejm 23 września 1922 roku.
– Decyzja o budowie portu w Gdyni podjęta przez Sejm u zarania II Rzeczypospolitej stała się wielkim symbolem odrodzonego państwa. Nie było to przedsięwzięcie ani łatwe, ani tanie, ale dzisiaj czas przyznaje rację ludziom odważnym i wizjonerom. Obecnie Port Gdynia to jeden z czterech portów morskich o podstawowym znaczeniu dla naszej gospodarki narodowej – powiedział podczas uroczystości jubileuszu 100-lecia portu minister infrastruktury Andrzej Admczyk.

Za budowniczego portu, ale i miasta Gdyni uważany jest Eugeniusz Kwiatkowski, który w tej inwestycji widział szansę na samodzielność polityczną i gospodarczą Polski. Za projekt oraz nadzorowanie budowy odpowiadał inż. inżynier Tadeusz Wenda.

Obecny na uroczystym jubileuszu minister infrastruktury podkreślił, że realizowane w ostatnich latach inwestycje takie jak pogłębienie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych, budowa portu zewnętrznego czy zakończona budowa publicznego terminalu promowego wzmacniają pozycję gdyńskiego portu i pokazują jego duży potencjał.

Rozwojowi sprzyjają także inwestycje na liniach kolejowych, dzięki którym do portu dojeżdżają dłuższe i cięższe pociągi.

W Porcie Gdynia w 2021 roku przeładowano 26,7 mln ton ładunków, co jest wynikiem lepszym od uzyskanego rok wcześniej o 8,2 proc. Liczba zawinięć statków handlowych do portu wzrosła w tym czasie o prawie 15 proc. Port Gdynia jest największym agroportem na Bałtyku i trzecim pod względem przeładunku kontenerów z wynikiem blisko 1 mln TEU w 2021 r.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony