Partnerzy serwisu:

150 mln dopłat na pojazdy elektryczne. Niedługo nabór wniosków

Magdalena Romanowska 17.06.2020

150 mln dopłat na pojazdy elektryczne. Niedługo nabór wniosków
fot. Pixabay
,,Zielony samochód”, ,,eVAN” i ,,Koliber” to trzy nowe programy oferowane przez Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczące elektromobilności. Ich łączna wartość to 150 mln zł. Najwięcej funduszy zostanie przekazanych na zakup elektrycznych aut dostawczych oraz taksówek. Nabór wniosków rusza 26 czerwca.
Trzy nowe programy: ,,Zielony samochód”, ,,eVAN” i ,,Koliber” stanowią część większego Planu Zielonych Inwestycji, który oferuje w 2020 r. całkowity budżet dofinansowania w wysokości ok. 7,8 mld zł, a całkowity wpływ tych programów na gospodarkę to ponad 22 mld zł.

Jak zapowiedział, cytowany w komunikacie wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski, najwięcej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dopłaci do zakupu elektrycznych aut dostawczych (do 70 tys. zł) oraz taksówek (do 25 tys. zł), co przyniesie największy efekt ekologiczny, gdyż te auta mają największe przebiegi roczne.

Nabór wniosków od przedsiębiorców oraz osób fizycznych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie się 26 czerwca.

Dopłaty na samochody osobowe

„Zielony samochód" to program zapewniający dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu osobowego. Celem programu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza przez wsparcie zakupu pojazdów o napędzie wyłącznie elektrycznym wykorzystywanych do celów prywatnych. Do rozdysponowania jest 37,5 mln zł ze środków NFOŚiGW.

Osoby fizyczne mają szansę na dotacje do 18 750 zł, przy czym nie więcej niż 15% kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 maja 2020 r. Jest jeszcze jeden ważny warunek: cena nabycia pojazdu elektrycznego nie może przekroczyć 125 tys. zł. Budżet nowego programu pozwoli na dofinansowanie zakupu 2 tys. elektrycznych aut.

Najwięcej na samochody dostawcze

„eVAN" zapewnia dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu dostawczego. Obejmuje 70 mln zł, które trafią do kieszeni przedsiębiorców zdecydowanych na zakup elektrycznych samochodów dostawczych (kategoria N1). W sumie będzie można dofinansować 1 tys. takich inwestycji.

Przewidziano dotacje do 30 proc. kosztów kwalifikowanych (do 70 tys. zł) na zakup/leasing pojazdów elektrycznych oraz do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 5 tys. zł na nabycie punktu ładowania o mocy do 22kW - kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 stycznia 2020 r.

„Koliber" czyli taksówki

Na pilotażowy program „Koliber" przeznaczony dla taksówek zarezerwowano 40 mln zł wsparcia na zakup/leasing 1 tys. elektrycznych taksówek (kategoria M1) oraz 1 tys. ładowarek domowych typu wall box. Pilotaż skierowany jest do mikro-, małych lub średnich przedsiębiorców, posiadających licencję na przewóz osób w transporcie drogowym.

Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotację do 20 proc. kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 25 tys. zł, przy maksymalnym koszcie kwalifikowanym zakupu i montażu punktu ładowania 150 tys. zł) lub pożyczkę. Okres kwalifikowalności kosztów liczy się od 1 stycznia 2020 r.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Elektromobilność
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony