Partner serwisu

167 mln zł wsparcia z UE na porty w Szczecinie, Gdyni i Świnoujściu

inf. pras 23.07.2020

167 mln zł wsparcia z UE na porty w Szczecinie, Gdyni i Świnoujściu
fot. Port Szczecin
Środki z Programu Infrastruktura i Środowisko, w sumie ponad 167 mln zł, zostaną przeznaczone na modernizację dostępu drogowego do portu w Szczecinie, pogłębienie toru podejściowego do portu Gdynia oraz na zakup statku pożarniczego uzupełniającego flotę Portowej Straży Pożarnej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
23 lipca 2020 r. Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło umowy z Gminą Miastem Szczecin, Urzędem Morskim w Gdyni i z Zarządem Morskim Portów Szczecin i Świnoujście. Łączna wartość projektów to ponad 384 mln zł. Unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wyniesie ponad 167 mln zł.

− Dziś podpisujemy umowy o dofinansowanie dla trzech projektów morskich, które mają jeden cel - poprawić konkurencyjności polskich portów na bałtyckim i europejskim rynku. Pomogą w tym fundusze unijne, które wspierają rozwój polskich portów. Łącznie z dzisiejszymi umowami, już 20 morskich inwestycji uzyskało dofinansowanie w wysokości ponad 3,8 mld zł z Programu Infrastruktura i Środowisko – powiedziała, cytowana w komunikacie, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Te umowy są następnymi dowodami na dynamiczny rozwój polskich portów. Dzięki nim zapewnimy większe bezpieczeństwo polskich terminali i zwiększymy ich potencjał przeładunkowy, co odzwierciedla się w corocznych rekordach oraz wpływach podatkowych do budżetu państwa. Warto dodać, że porty morskie stanowiły bardzo ważny ośrodek przepływu towarów podczas lockdownu. Wartość obecnie trwających inwestycji w gospodarce morskiej sięga prawie 10 miliardów złotych. Natomiast do 2030 roku planujemy następne projekty, których wartość sięgnie kolejnych 15 miliardów złotych − zaznacza minister Gróbarczyk.

W ramach projektu za największym bo 100 mln zł dofinansowaniem, w porcie w Szczecinie, powstanie zmodernizowany układ drogowy pozwalający na sprawną obsługę przeładunków, co wpłynie na poprawę konkurencyjności portu w sieci transportowej TEN-T i w korytarzu Bałtyk − Adriatyk. Natomiast w gdyńskim porcie powstanie głębszy i szerszy tor podejściowy, który poprawi między innymi nawigację inwestycji w ramach 65,5 mln zł dofinansowanie z UE.

Ostatni z projektów otrzyma 1,8 mln zł dofinansowania na poprawę bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ratowniczego na akwenach portów morskich Świnoujście, Police i Szczecin czemu przysłuży się statek pożarniczy, który zakupi Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

23 lipca 2020 r. Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło 3 umowy o dofinansowanie dla projektów: „Modernizacja dostępu drogowego do portu w Szczecinie: przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie Międzyodrza”, „Pogłębienie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia. Etap II – Pogłębienie toru podejściowego” oraz „Zakup statku pożarniczego dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Spółka Akcyjna”.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony