Partnerzy serwisu:

2 mld zł na inwestycje infrastrukturalne z „Łącząc Europę”

inf. pras. 30.04.2020

2 mld zł na inwestycje infrastrukturalne z „Łącząc Europę”
fot. GDDKiA
Instytucje – między innymi PKP PLK, GDDKiA czy zarządy portów morskich – które realizują największe inwestycje infrastrukturalne w Polsce ze wsparciem z unijnego Instrumentu Łącząc Europę, dostaną rekordowo szybko zaliczki na dalsze prace. Przyczyniła się do tego wzorowa współpraca na linii Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej – Komisja Europejska. Wysokość zaliczek to 2 mld zł.
Co do zasady pieniądze unijne finansują inwestycje w Polsce na dwa sposoby. Jednym z nich są refundacje już poniesionych wydatków. Drugim – zaliczki, które stanowią swego rodzaju kapitał startowy w każdym roku. Nie inaczej jest w przypadku Instrumentu „Łącząc Europę”, który wspiera największe inwestycje infrastrukturalne. Tutaj zaliczki wypłacane są na podstawie rocznych raportów z realizacji.

Dobra współpraca i ścisła koordynacja pracy pomiędzy Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci (INEA), wdrażającą CEF z ramienia Komisji Europejskiej oraz beneficjentami sprawiła, że wszystkie roczne raporty z realizacji projektów za 2019 rok zostały złożone w terminie czyli do 31 marca, a zaliczki wypłacone w rekordowym tempie.

– Zastrzyk pieniędzy pozwoli zachować płynność finansową beneficjentów CEF, którzy realizują strategiczne projekty kolejowe, drogowe i w naszych portach morskich. Te inwestycje nie zostały przerwane dzięki wprowadzeniu szczególnych zasad i warunków współpracy z wykonawcami – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Przykładowe inwestycje, które otrzymały zaliczki to:

- modernizacja linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice, w ramach której dobudowywane są dodatkowe tory dla połączeń aglomeracyjnych;
- projekty dotyczące kompleksowej poprawy dostępu kolejowego do portów w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu;
- budowa drogi ekspresowej S61 (część korytarza Via Baltica) na odcinku od Szczuczyna do granicy z Litwą.

– To, że inwestujemy w tym trudnym czasie, zwiększa naszą odporność na negatywne skutki gospodarcze pandemii. Zaliczki zmniejszą ryzyko zatorów płatniczych i pozwolą przetrwać kryzys wielu firmom w branży budowlanej – podsumowuje minister Jarosińska-Jedynak.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony