Partner serwisu

2100 km – tyle wyniesie docelowa długość autostrad w Polsce

ep. 18.05.2022

2100 km – tyle wyniesie docelowa długość autostrad w Polsce
fot. GDDKiA
Obecnie kierowcy mają do dyspozycji 1753,6 km autostrad. W realizacji jest ok. 196 km autostrad, a nieco ponad 30 km na etapie przygotowania. Docelowo sieć autostradowa ma liczyć 2100 km.
Pierwszy kompletny ciąg autostradowy, który połączył dwa krańce Polski to A4 od Zgorzelca do Korczowej. Ostatnie fragmenty zostały udostępnione do ruchu w roku 2016. Jeszcze w tym roku kompletna będzie autostrada A1 od Gdańska do południowej granicy. Jak obecnie wygląda stan autostrad w Polsce?

A1

Autostrada A1 jest jeszcze w realizacji na trasie pomiędzy Tuszynem a Częstochową. Ostatni budowany odcinek A1 to fragment między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem w woj. łódzkim. Kontrakt zawarty w 2019 roku ma się zakończyć w tym roku.

Obecnie ruch na tym odcinku odbywa się po jednej jezdni, a kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Jedynie na północnym fragmencie tego odcinka, na długości 2,5 km, ruch odbywa się po dwóch jezdniach. Łącznie między węzłem Tuszyn i granicą woj. łódzkiego i śląskiego ruch odbywa się po obu jezdniach o trzech pasach ruchu na długości 42 km.

Na pozostałej części odcinka A1, od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz od Kamieńska do węzła Częstochowa Północ, kierowcy od końca ub. roku mają do dyspozycji dwie jezdnie z trzema pasami ruchu. Na razie obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h, maksymalna prędkość dla autostrady zostanie wprowadzona po zakończeniu prac poza ciągiem głównym.

Oddanie do ruchu kończonych odcinków zakończy budowę A1. W planach jest jeszcze rozbudowa. W styczniu minister infrastruktury zatwierdził program inwestycji dla poszerzenia autostrady o dodatkowe pasy ruchu na trasie od węzła Włocławek Północ do węzła Toruń Południe.

Łącznie A1 ma prawie 540 km w eksploatacji, z tego ok. 331 znajduje się w zarządzie GDDKiA, a ok. 152 km w zarządzie prywatnego koncesjonariusza (mowa o trasie od Torunia do Gdańska).

W realizacji są jeszcze 24,2 km. Docelowo autostrada A1 będzie miała 564 km.

A2

Autostrada A2 jest gotowa od zachodniej granicy do końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego (z wykorzystaniem Południowej Obwodnicy Warszawy w ciągu S2).

Obecnie w realizacji są kolejne odcinki na wschód aż do Białej Podlaskiej. Roboty trwają na odcinkach Kałuszyn – Groszki i Gręzów – Siedlce Zachód, które powinny być gotowe jesienią 2023 r. Trwa pozstępowanie związane z wydaniem ZRID-u dla odcinka la odcinka Groszki – Gręzów. Budowa tego odcinka ma się zakończyć latem 2024 r.

W kwietniu 2021 r. podpisane zostały umowy na cztery kolejne fragmenty A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Dla wszystkich złożone zostały wnioski o wydanie decyzji ZRID, a finał spodziewany jest przed końcem 2024 r.

Dalszy fragment A2 od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią (Kukuryki) jest na etapie projektowania. Złożone zostały wnioski o wydanie decyzji ZRID, a po ich wydaniu zacznie się poszukiwanie wykonawcy prac budowalnych.

Dodatkowo trwają przygotowania do poszerzenia o dodatkowe pasy ruchu autostrady A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą. To przedsięwzięcie ma być realizowane w systemie tradycyjnym. Przetarg na projekt ma być ogłoszony w tym roku.

W sumie w eksploatacji jest 487,5 km z planowanych 620 km autostrady A2. Z tego ok. 232,5 km znajduje się w zarządzie GDDKiA, a ok. 255 km to autostrada zarządzana przez prywatną spółkę.

Autostrada A4

W przypadku autostrady A4 w eksploatacji jest 667 km, w tym ok. 606 km w zarządzie GDDKiA a ok. 61 km to odcinek koncesyjny. To pierwsza autostrada, która połączyła dwa krańce Polski.

Obecnie w planach jest poszerzenie jej najstarszych odcinków. Trwają prace nad dokumentacją projektową dla rozbudowy A4 na odcinku od węzła Legnica Południe do węzła Wrocław Wschód/Stary Śleszów o długości ok. 80 km oraz budowy drogi ekspresowej S5 Bolków - Sobótka o długości ok. 50 km.

Przygotowywana jest także dokumentacja dla odcinka A4 od Krzyżowej do Legnicy. Autostrada zostanie rozbudowana w istniejącym śladzie, a każda jezdnia będzie miała trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. Miejscami wybudowana będzie nowa jezdnia równolegle do jezdni istniejącej, a miejscami rozbudowana zostanie jezdnia istniejąca.

Dodatkowe pasy ruchu zostaną także dobudowane na terenie aglomeracji krakowskiej.

A6 i A8

Autostrady A6 i A8 są w całości dostępne dla kierowców. W planie są prace związane z budową nowego wiaduktu na autostradzie A6, na zachód od istniejącego MOP Kołbaskowo przy granicy polsko-niemieckiej. W grudniu 2020 r. do ruchu został oddany odcinek autostrady A6 Szczecin Dąbie – Rzęśnica o długości 3,5 km, który wcześniej oznakowany był jako droga ekspresowa.

Obecnie kończą się prace przy przebudowie węzła drogowego Szczecin Kijewo, prace powinny się zakończyć w lipcu.

W sumie A8 to 22,7 km autostrady, natomiast A6 28,8 km.

A18

Autostrada A18 od granicy z Niemcami w Olszynie do Golnic obecnie jest w przebudowie. Od 2006 r. dostępna jest nowa, betonowa północna jezdnia trasy. Druga jezdnia, wykonana jeszcze w latach 30. ub. wieku jest obecnie w trakcie przebudowy. W sumie prace trwają na całym odcinku liczącym ponad 71,5 km.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony