Partner serwisu

32 mln zł z rezerwy subwencji ogólnej na wiadukt w Skierniewicach

Magdalena Romanowska 19.06.2020

32 mln zł z rezerwy subwencji ogólnej na wiadukt w Skierniewicach
fot. UM Skierniewice
Ze środków rezerwy subwencji ogólnej przekazanych na remonty dróg wojewódzkich 32,4 mln trafią do Skierniewic. Pieniądze posłużą do wybudowania wiaduktu w ciągu ul. Zwierzynieckiej nad linią kolejową. To obiekt, na którego powstanie miasto czekało od lat.
Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez miasto Skierniewice, budowa nowej przeprawy przez tory to strategiczna inwestycja dla miasta. Wniosek o przyznanie środków złożono na początku lutego 2020 roku.

To nie jedyne środki, jakie zostaną przekazane miastu na realizację tej inwestycji – w czerwcu 2019 roku podpisano umowę na współpracę przy budowie wiaduktu z PKP PLK. Finansowy udział spółki będzie uzależniony od wyniku przetargu. PKP pokryje bowiem koszty za część prac związanych bezpośrednio z tworzeniem nowej przeprawy przez tory. Szacuje się, że realnie będzie to kwota nawet 5 mln złotych.

Nowy wiadukt to nie tylko sama przeprawa przez tory o długości 150 metrów (całość dróg głównych i wiaduktu to około 1,2 km), ale także infrastruktura poboczna, w tym blisko 1 kilometr tzw. dróg serwisowych oraz prawie 2 kilometry chodników i ścieżki pieszo-rowerowej.

Realizacji zadania będzie towarzyszyła także gruntowna przebudowa sieci kanalizacyjnych, wodociągowych, gazowych i oświetleniowych. W ramach zadania utworzone zostaną także nowe miejsca postojowe, m.in. w okolicach Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (27 stanowisk). Zadanie ma zostać zrealizowane zgodnie z harmonogramem − do końca IV kwartału 2022 roku.

Środki rezerwy subwencji ogólnej przeznaczane są na dofinansowanie:

• inwestycji na drogach publicznych powiatowych i wojewódzkich oraz na drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych w granicach miast na prawach powiatu,
• utrzymania rzecznych przepraw promowych o średnim natężeniu ruchu w skali roku powyżej 2000 pojazdów na dobę, wskazanych przez ministra właściwego do spraw transportu – w kwocie nie mniejszej niż w roku bazowym,
• remontu, utrzymania, ochrony i zarządzania drogami krajowymi i wojewódzkimi w granicach miast na prawach powiatu.

Łącznie 302 mln zł z rezerwy subwencji trafiło do 12 województw. Pieniądze mogą być przeznaczone m. in. na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontów dróg wojewódzkich.

Środki na utrzymanie przebudowy, remontów i utrzymania dróg wojewódzkich trafią do województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Kwota subwencji wynosi od 19,2 mln zł (woj. podkarpackie) do 34,7 mln zł (woj. lubuskie).
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obiekty inżynierskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony