Partnerzy serwisu:

353 km dróg z programu dla Polski Wschodniej

Elżbieta Pałys 23.02.2016

353 km dróg z programu dla Polski Wschodniej
fot. Radosław Drożdżewski, commons.wikimedia.org, GNU FDL
Dobiega końca realizacja Programu Rozwój Polski Wschodniej. Dzięki środkom dla pięciu województw powstało m.in. 353 km dróg oraz 23 obwodnice. W nowej perspektywie na rozwój tego regionu będą 2 mld euro.
– Rozliczenia jeszcze trwają, ale już dziś możemy powiedzieć, że zakończyliśmy wszystkie projekty i wykorzystaliśmy blisko 10 mld zł na rozwój Polski Wschodniej – powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Trudny rok, skuteczne działania

Szczególnie trudny był ostatni rok wdrażania PO RPW – zarówno dla beneficjentów, jak i instytucji zaangażowanych w realizację programu. Żeby maksymalnie wykorzystać alokację konieczne było intensywne monitorowanie realizacji projektów oraz racjonalne i sprawne zagospodarowanie pojawiających się oszczędności.

– Dlatego ministerstwo podjęło liczne i co najważniejsze, skuteczne działania. Wskazaliśmy je w programie naprawczym dla funduszy 2007-2013 – zaznaczył wiceminister. W ramach zadań współfinansowanych w ramach programu wybudowano i przebudowano łącznie 353 km dróg oraz 23 obwodnice. Zbudowano dwa mosty na Wiśle – w Kamieniu (łączy woj. lubelskie i mazowieckie), w Połańcu (woj. świętokrzyskie i podkarpackie), oraz na Wisłoku w Rzeszowie.

Dzięki temu skróciła się podróż między miastami i odciążone zostały centra ośrodków miejskich. Tym samym wzrosła atrakcyjność gospodarcza makroregionu.

2 mld euro na POPW

Fundusze programu wykorzystały także miasta wojewódzkie makroregionu, przeznaczając je na inwestycje w komunikację publiczną. Stała się ona bardziej dostępna i przyjazna dla podróżujących dzięki rozbudowie infrastruktury, zakupowi nowoczesnych autobusów, trolejbusów i tramwajów (łącznie 423 sztuk taboru) oraz wdrożeniu inteligentnych systemów transportu miejskiego (m.in. monitoring ruchu miejskiego, informacja, e-bilety).

W nowym Programie Program Polska Wschodnia (POPW) zarezerwowano 2 mld euro. Środki te będą przeznaczone m.in. na realizację kluczowych (z punktu widzenia dostępności terytorialnej Polski Wschodniej) inwestycji w transport miejski, drogi i kolej.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony