Partner serwisu

5,7 mld zł na drogi samorządowe w tym roku. Rusza nabór dotyczący obwodnic wojewódzkich

Elżbieta Pałys 21.04.2021

5,7 mld zł na drogi samorządowe w tym roku. Rusza nabór dotyczący obwodnic wojewódzkich
fot. Pixabay
Jeszcze dziś wojewodowie ogłoszą możliwość składania wniosków o dofinansowanie obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich. Nabór będzie przeprowadzony w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Także dziś zatwierdzone zostaną złożone wcześniej wnioski o dofinansowanie dla dróg powiatowych i gminnych.
– To tydzień dobrych informacji dla użytkowników dróg – stwierdził podczas konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że ma na myśli nie tylko drogi krajowe, ale także drogi wodne czy drogi samorządowe.

Minister poinformował, że dziś premier zatwierdzi ostateczne listy wniosków o dofinansowanie inwestycji na drogach powiatowych i gminnych. Na tę decyzję oczekują samorządy niższego szczebla, które chcą rozstrzygać przetargi na modernizację infrastruktury drogowej. O pilne zatwierdzenie dotacji apelowała niedawno Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa, której członkowie mają nadzieję na nowe zlecenia zapewniające możliwość ciągłego działania.

Nabór na wojewódzkie obwodnice

Także dziś rusza nabór wniosków dotyczących budowy obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich. Województwa będą miały możliwość aplikowania o te środki po raz pierwszy – jest to wynik zmian w rządowym programie dotyczącym dróg samorządowych, które weszły w życie z końcem ubiegłego roku.

– To spełnienie oczekiwań wszystkich tych, którzy dzisiaj cierpią z tego powodu, że mieszkają w miastach, przez które przechodzą drogi wojewódzkie – mówił minister infrastruktury. Przypomniał, że mimo pandemii budowy w Polsce nie stanęły. Program dofinansowania budowy obwodnic wojewódzkich ma być jednocześnie wsparciem dla małych firm, które pracują na zlecenie samorządów - zauważył.

Na wojewódzkie obwodnice rząd przeznaczył w tym roku 2 mld zł. Nabór wniosków, które mogą składać zarządcy dróg, a więc urzędy marszałkowskie, potrwa do 20 maja. Maksymalne wsparcie w ramach jednego wniosku wynosi 80 proc. kosztów inwestycji, przy czym nie może to być kwota wyższa niż 100 mln zł na jeden wniosek.

– Myślę, że to wsparcia bardzo wysokie i długo oczekiwane przez zarządców dróg wojewódzkich – stwierdził wiceminister infrastruktury Rafał Weber. – Wiemy, że takie potrzeby występują w każdy m regionie kraju – dodał.

Łącznie w tym roku rządowe dotację dla dróg samorządowych – gminnych, powiatowych i wojewódzkich – wyniosą 5,7 mld zł. – Nigdy wcześniej tak duże wsparcie do samorządów nie było przekazywane – powiedział minister infrastruktury.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polskie drogi w budowie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony