Partnerzy serwisu:

5 lipca podpisanie umowy na tunel w Świnoujściu

Leonard Dolecki 21.06.2018

5 lipca podpisanie umowy na tunel w Świnoujściu
fot. GDDKiA
– 5 lipca podpisywać będziemy umowę z wykonawcą najbardziej wyczekiwanej w historii miasta inwestycji, tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin – powiedział portalowi „swinoujscie.pl” prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz. Inwestycja będzie kosztować ponad 727 mln zł.
W przetargu na budowę tunelu pod Świną zwyciężyło włoskie konsorcjum firm Astaldi i Ghella. Wartość umowy, która zostanie podpisana na początku lipca wynosi 727,098 mln zł. Według kontraktu na projekt oraz budowę infrastruktury Wykonawca będzie miał 48 miesięcy.

Inwestycja obejmuje odcinek długości 3,4 km, w tym sam tunel będzie miał 1,44 km. Przewidziano jednorurowy tunel drążony o średnicy wewnętrznej 12 metrów. W tunelu poprowadzona zostanie dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu, każdy o szerokości 3,5 m. Poniżej jezdni zaplanowano galerię ewakuacyjną.

Długa droga do kontraktu

Postępowanie dotyczące budowy tunelu w Świnoujściu ruszyło ponad dwa lata temu – 15 kwietnia 2016 roku. Po odwołaniach otarcie ofert nastąpiło dopiero we wrześniu 2017, a w listopadzie nastąpiło rozstrzygnięcie przetargu. Jako najkorzystniejszą, GDDKiA w Szczecinie wskazała ofertę konsorcjum Astaldi i Ghella. Ta propozycja warta 727,098 mln zł, była druga pod względem ceny – najtańszą złożyło konsorcjum Toto.

Od tego rozstrzygnięcia były odwołania do KIO, a następnie odwołanie do sądu od wyroku KIO. GDDKiA, która działa jako inwestor zastępczy w imieniu miasta Świnoujście musiała unieważnić swoją decyzję.

Ponownego wyboru dokonano w połowie kwietnia. Zamawiający ponownie wskazał konsorcjum na czele z firmą Astaldi. Ta decyzja znów trafiła do KIO. Następnie Izba przyznała rację GDDKiA.

Ważny tunel

Stała przeprawa w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin, które rozdziela rzeka Świna, która stanowi część toru wodnego do portu w Szczecinie. Obecnie komunikacje zapewniają przeprawy promowe, które nie zapewniają odpowiedniej przepustowości i są wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne.

Według planów umowa dotycząca realizacji tunelu miała zostać podpisana na początku roku, inwestycja miała się zakończyć w 2021 roku. Obecna sytuacja może jednak spowodować opóźnienie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Tunel pod Świną
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony