Partnerzy serwisu:

6,6 mln euro z CEF na trzy polskie inwestycje portowe

Leonard Dolecki 26.03.2019

6,6 mln euro z CEF na trzy polskie inwestycje portowe
fot. LD
Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF ) dla 67 inwestycji w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Wśród nich znalazły się trzy polskie projekty, które łącznie otrzymają 6,6 mln zł wsparcia.
O 450 mln euro z puli ogólnej, czyli środków Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF), walczyło 148 projektów zlokalizowanych w różnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Do oceny Komisji Europejskiej przekazanych zostało dziewięć wniosków aplikacyjnych przez beneficjentów z Polski. Pięć z nich to przedsięwzięcia o charakterze inwestycyjnym, a cztery wnioski dotyczyły projektów studyjnych.

Ostatecznie wsparcie otrzyma 67 przedsięwzięć, w tym trzy z Polski. Są to projekty pn.:
  • Eliminacja wąskich gardeł ‘ostatniej mili’ – budowa parkingu rezerwowego w terminalu promowym w Świnoujściu (projekt zgłoszony przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście),
  • Studium wykonalności wraz z dokumentacją techniczną inteligentnego systemu zarządzania ruchem drogowym w Porcie Gdynia (projekt zgłoszony przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia),
  • Rozbudowa i modernizacja węzłów sieci bazowej w Porcie morskim w zakresie dostępowej infrastruktury drogowo-kolejowej (projekt zgłoszony przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk).

Dzięki decyzji Komisji Europejskiej zyskają wszystkie największe polskie porty morskie. Inwestycje te są ważne szczególnie w sytuacji kiedy musza obsługiwać one coraz większą ilość towarów. W ubiegłym roku porty te przeładowały łącznie ponad 100 mln ton ładunku (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Ich rozwój jest bardzo istotny również dla całego państwa. Jak podawał na początku roku minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk – w ubiegłym roku kalendarzowym polskie porty morskie wypracowały 40,6 mld zł, które wpłynęły do budżetu państwa. Pieniądze te pochodziły z podatku VAT, cła i akcyzy (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony