Partner serwisu

800 mln euro na polskie projekty transportowe

inf. pras. 28.02.2020

800 mln euro na polskie projekty transportowe
fot. Port Gdynia
W ramach zakończonego naboru CEF Transport MAP 2019, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zatwierdziło 16 wniosków o dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych. Łączna wartość złożonych w konkursie polskich projektów to 1 miliard euro, z czego wnioskowany wkład Instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility − CEF) wynosi prawie 800 milionów euro.
− Łączna wartość dofinansowania z CEF, o którą ubiegają się w tym naborze wszystkie kraje Unii Europejskiej to 4,53 miliarda euro. Wnioski z Polski stanowią 18 procent tej kwoty. Liderem zarówno w kwocie wnioskowanej, jak i wartości realizowanych inwestycji jest PKP Polskie Linie Kolejowe – mówi minister Małgorzata Jarosińska- Jedynak.

Wartość wnioskowanego wkładu CEF dla kontynuacji czterech inwestycji na liniach kolejowych E75, E59, E20 to 753 miliony euro. Wnioskodawcy pozostałych 12 zgłoszonych przedsięwzięć ubiegają się około 30 milionów euro. Są to inwestycje w rozwój sektorów kolejowego, morskiego, transportu miejskiego, a także dotyczą budowy systemu SESAR. Zgłoszone propozycje dotyczą zarówno projektów dokumentacyjnych, jak i budowlanych. Wartość tych inwestycji to około 127 miliony euro.

Zaakceptowane wnioski zostały przekazane do oceny Komisji Europejskiej, która będzie decydować o ostatecznym zakwalifikowaniu projektu do wsparcia oraz o wysokości dofinansowania. Wyniki konkursu poznamy w lipcu 2020 r.

W ogłoszonym 16 października 2019 r. konkursie CEF Transport MAP 2019 na dofinansowanie projektów z sektora transportu ze środków Instrumentu „Łącząc Europę" Komisja Europejska udostępniła środki w wysokości około 1,4 miliarda. Wsparcie w ramach puli kohezyjnej (środki dla państw objętych polityką spójności) wyniesie 650 milionów euro, a z puli ogólnej (o te fundusze mogą wnioskować wszystkie kraje unijne) to 750 milionów euro.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony