Partnerzy serwisu:

A1 już bez wąskich gardeł. Budimex: Staramy się skończyć budowę przed czasem

inf. pras. 30.12.2020

A1 już bez wąskich gardeł. Budimex: Staramy się skończyć budowę przed czasem
fot. Budimex
Zakończyło się trwające dwa dni wprowadzanie nowej organizacji ruchu na autostradzie A1 Tuszyn – Piotrków. Budimex oddał do eksploatacji dwa kluczowe węzły: Piotrków Zachód na połączeniu budowanej A1 z S8 i Piotrków Południe gdzie do tej pory funkcjonowało olbrzymie rondo. Tym samym zniknęły wąskie gardła na budowanej trasie.
Oddanie obu nowych obiektów wraz z nowym systemem ruchu tymczasowego samochodów w układzie 2+2 (dwa pasy stronę w Katowic i dwa pasy w stronę Łodzi) znacznie przyśpieszy przejazd odcinkiem między tymi dwoma węzłami i skróci w godzinach szczytu czas przejazdu z 40 do 10 minut. Oba węzły są nazywane kluczowym odcinkiem „kręgosłupa drogowego Polski” w tych miejscach krzyżuje się trasą S8 z budowaną autostradą A1 i z drogą krajową DK74 łączącą Piotrków Trybunalski z Łodzią.

Tymczasowy ruch po dwóch pasach w każdą stronę odbywa się już po nowej nitce budowanej autostrady na całej długości kontraktu realizowanego przez Budimex o długości 15 kilometrów. W otwarciu tego kluczowego odcinka wziął udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, szef GDDKiA Tomasz Żuchowski oraz Dariusz Blocher prezes Budimex SA i Artur Popko, wiceprezes Budimeksu.

– Naszym celem jest oddanie całej inwestycji przed terminem kontraktowym planowanym na koniec 2021 roku, tak jak staramy się to robić na wielu kontraktach. Duże słowa uznania dla zespołu Budimeksu za wysiłek włożony w zakończenie tej części prac przed terminem – mówił podczas otwarcia węzłów Dariusz Blocher.

Od połowy stycznia 2021 roku ten odcinek A1 będzie objęty odcinkowym pomiarem prędkości. – Apelujemy do kierowców jadących nowym odcinkiem o bezpieczną jazdę i przestrzeganie ograniczenia prędkości do 70 km/h. Trzeba pamiętać, że budowa cały czas trwa na sąsiedniej drodze i że bezpieczeństwo tych ludzi zależy w dużym stopniu od odpowiedzialności kierowców – dodaje Dariusz Blocher.

– Największy zator na A1 przechodzi do przeszłości. To co zrobiliście państwo dzisiaj – zwracając się do wykonawców i do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – jest dużym osiągnięciem – powiedział podczas otwarcia węzła Piotrków Południe minister Andrzej Adamczyk.

Budowa odcinka A1 Tuszyn – Piotrków jest zaawansowana obecnie w 65%. Prace budowlane trwają już na drugiej nitce starej drogi nr 1. Planowany termin zakończenia prac i puszczenie docelowego ruchu to grudzień 2021 roku.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony