Partnerzy serwisu:

A1 ma zostać uwolniona od korków w długie weekendy

Leonard Dolecki 26.04.2016

A1 ma zostać uwolniona od korków w długie weekendy
fot. GDDKiA
Mniejsze korki na autostradzie A1 w długie weekendy? Ten cel próbowano już zrealizować na różne sposoby. Jak podaje PAP - tym razem ma się to udać dzięki rozbudowie placów poboru opłat w Nowej Wsi i Rusocinie i nowoczesnym terminalom płatniczym, które czas obsługi płatności kartami skróciły o 40%.
Zwiększyć przepustowość

Ze względu na nadchodzące długie weekendy majowe oraz wynikające z nich wzmożone natężenie ruchu i występowanie zatorów na bramkach wprowadzone zostały rozwiązania, które mają zwiększyć przepustowość – podaje Anna Kordecka, rzecznik prasowy firmy Gdańsk Transport Company (GTC), która zarządza pomorskim odcinkiem autostrady A1 z Gdańska do Torunia. Dodała, że rozbudowane place poboru opłat zwiększyły przepustowość bramek zjazdowych w Nowej Wsi i Rusocinie o 300 pojazdów na godzinę oraz, że obecna przepustowość bramek w Rusocinie to 1,5 tys., a w Nowej Wsi 1,2 tys. pojazdów na godzinę.

Teraz na wszystkich bramkach pojawiły się nowoczesne terminale płatnicze, dzięki czemu czas obsługi płatności kartami skrócił się o 40%. – Od początku 2016 roku. liczba kart flotowych, którymi można płacić za przejazd AmberOne Autostradą A1, wzrosła do sześciu, a płatność kartą flotową jest obecnie najszybszą formą płatności – poinformowała Kordecka. Średni czas transakcji wynosi ok. 8 sekund.

Inne rozwiązanie na długie weekendy

Kolejnym pomysłem na przyśpieszenie ruchu ma być włączanie funkcji automatycznego wydawania biletów na wjeździe na autostradę. To zwiększa przepustowość bramek o 20-30%. A1 jest pierwszą autostradą w Polsce, stosującą to rozwiązanie.

O dodatkowe 700 pojazdów na godzinę można zwiększyć przepustowość bramek zarówno w Nowej Wsi, jak i w Rusocinie poprzez wykorzystanie nowych bramek zjazdowych jako wjazdowe. Rzeczniczka podała, że np. w Nowej Wsi bramki wjazdowe przy wykorzystaniu wszystkich możliwych usprawnień mogą obsłużyć nawet ponad 2,1 tys. pojazdów na godzinę.

Jednak mimo rozpowszechnienia płatności kartą nadal blisko 70 proc. transakcji to transakcje gotówkowe. Zarządca pomorskiego odcinka A1 apeluje więc, aby w okresie wzmożonego ruchu przygotować odliczoną kwotę za przejazd. W ub. roku 30 kwietnia A1 przejechało 59 tys. pojazdów, a 3 maja - 48 tys. Obecnie średnio w ciągu doby przejeżdża nią ok. 40 tys. samochodów.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pobór opłat
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony