Partner serwisu

A1 na wysokości Częstochowy w pełni funkcjonalna. Otwarto węzeł Częstochowa Blachownia

Magdalena Romanowska 10.06.2020

A1 na wysokości Częstochowy w pełni funkcjonalna. Otwarto węzeł Częstochowa Blachownia
fot. GDDKiA
Od dziś (10 czerwca) kierowcy mogą jechać węzłem Częstochowa Blachownia. Dzięki temu możliwy będzie wjazd na autostradę A1 i zjazd z niej do Częstochowy oraz w kierunku Lubliniec − Opole, Szczekociny. Z tego połączenia zadowoleni będą również kierowcy pojazdów ciężarowych, gdyż będzie to duże ułatwienie dla ciężkiego ruchu tranzytowego korzystającego z DK-46.
2 sierpnia 2019 roku oddano do ruchu nowy, blisko 33-kilometrowy odcinek A1 od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice. Jednocześnie rozpoczęły się prace zabezpieczające na odcinku autostrady na wysokości Częstochowy, gdzie musieliśmy odstąpić od umowy z nierzetelnym wykonawcą. 23 grudnia 2019 roku kierowcy otrzymali do dyspozycji 24 kilometry jezdni autostrady A1 – pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Południe.

15 lutego 2020 r. udostępniono węzeł Częstochowa Jasna Góra, dzięki czemu możliwy stał się wjazd na autostradę A1 i zjazd z niej do Częstochowy oraz w kierunku Kłobucka, Krzepic i Wielunia. Dotychczas chcąc przejechać tzw. autostradową obwodnicą Częstochowy, koniecznym było skorzystanie z węzła Częstochowa Północ lub Częstochowa Południe (z zastrzeżeniem braku możliwości wjazdu do Częstochowy pojazdom ciężarowym o masie powyżej 12 ton).

 
Fot. GDDKiA
Oddane do ruchu w ubiegłym roku 56 km autostrady umożliwia nieprzerwaną jazdę od południowej granicy państwa w Gorzyczkach do północnych dzielnic Częstochowy, mijając po drodze konurbację górnośląską i Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach.

Wciąż trwają prace na blisko 80 km trasy A1. Inwestycja jest podzielona na pięć odcinków. Budowa ostatniego z pięciu odcinków A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową zakończy się w 2022 roku. Wraz z postępem robót ruch będzie przenoszony na nową, szerszą jezdnię przyszłej A1.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony