Partnerzy serwisu:

A1 obwodnica Częstochowy przejezdna w tym roku? GDDKiA szuka nowego wykonawcy

ep. 08.05.2019

A1 obwodnica Częstochowy przejezdna w tym roku? GDDKiA szuka nowego wykonawcy
fot. GDDKiA
– Zależy nam, aby jak najszybciej podjąć kontynuację robót na odcinku autostrady A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia – deklaruje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Trwa poszukiwanie nowego wykonawcy, który dokończy prace po Salini – Jeszcze przed końcem roku chcielibyśmy udostępnić ciąg główny kierowcom – informuje inwestor.
Mowa o odcinku autostrady A1 Częstochowa Północ – Blachownia. 29 kwietnia rozwiązana została umowa z dotychczasowym wykonawcą zadania – firmą Salini Polska. – Niezwłocznie po odstąpieniu od umowy z dotychczasowym wykonawcą rozpoczęliśmy procedurę wyłonienia nowego, który dokończy budowę A1 na wysokości Częstochowy – mówi Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

Rozwiązanie umowy to konsekwencja nierealizowania prac, pomimo wielokrotnych wezwań wykonawcy przez inwestora i znacznego opóźnieni w stosunku do harmonogramu. – W celu mobilizacji wykonawcy wielokrotnie wskazywaliśmy na drastycznie niski poziom zatrudnienia firm podwykonawczych, a wiec braku sprzętu i pracowników na placu budowy – przypomina rzecznik.

Od razu po zakończeniu przerwy zimowej wykonawca otrzymał od GDDKiA wezwanie do poprawy. Zawierało ono szczegółowy wykaz robót, które powinny być wykonane w ciągu kolejnych 30 dni. Firma nie wywiązała się z tego zobowiązania, co zgodnie z kontraktem, dało inwestorowi prawo do odstąpienia od umowy.

Wybór w trybie negocjacji

W ślad za tą decyzją ruszyła procedura związana z wyborem nowego wykonawcy. GDDKiA postanowiła skorzystać z trybu negocjacji bez ogłoszenia, co umożliwia art. 62 Prawa zamówień publicznych. Nowy wykonawca dokończy roboty ziemne i ułoży nawierzchnię, ale w pierwszej kolejności zabezpieczy przed degradacją już wykonane prace, w tym obiekty mostowe.

Szybkie rozpoczęcie tej procedury jest możliwe m.in. dzięki wcześniejszemu monitoringowi inwestycji przez GDDKiA oraz przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, na co wykorzystano okres przerwy zimowej. – Teraz przechodzimy płynnie i bez zbędnej zwłoki do dalszych działań – mówi rzecznik GDDKiA. – Naszym celem jest jak najszybsze wznowienie robót na odcinku autostrady A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia – dodaje.

Blisko 60 km A1 jeszcze w tym roku?

GDDKiA już zaprasza wykonawców do rozmów i lada dzień usiądzie z nimi do stołu negocjacyjnego. Etap wyboru wykonawcy i zawarcia umowy, według założeń inwestora powinien się zakończyć latem i w tym samym okresie mają ruszyć roboty. – Planujemy udostępnić plac budowy nowemu wykonawcy jak najszybciej, aby jeszcze w tym sezonie budowlanym zrealizował prace zabezpieczające. To pozwoli przed końcem roku udostępnić ciąg główny trasy – zapowiada inwestor.

Dla kierowców będzie to oznaczało możliwość ominięcia Częstochowy i kontynuację podroży w kierunku Katowic i dalej w stronę południowej granicy.

Jeszcze przed końcem sierpnia do ruchu ma być udostępnionych blisko 37 km autostrady, pomiędzy węzłem Częstochowa Blachownia a Pyrzowicami. Odcinek, dla którego trzeba znaleźć nowego wykonawcę liczy 21 km.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony