Partnerzy serwisu:

A1 w wakacje. Rekordowe natężenie ruchu to 89 tys. pojazdów

ep. 03.09.2019

A1 w wakacje. Rekordowe natężenie ruchu to 89 tys. pojazdów
Fot. Google Maps
Ponad 4,6 mln pojazdów skorzystało z płatnego odcinka autostrady A1 w lipcu i sierpniu tego roku. Największe natężenie ruchu odnotowano w ostatnim dniu tzw. długiego weekendu. 18 sierpnia z AmberOne skorzystało 89 tys. pojazdów. W czasie wakacyjnych miesięcy bramki trzeba było otwierać 62 razy.
Jak podał zarządca autostrady między Gdańskiem a Toruniem, w lipcu i sierpniu 2019 r. z AmberOne skorzystało 4 622 221 pojazdów. W tym samym okresie 2018 r. liczba ta było nieznacznie mniejsza – 4 816 127 pojazdów. Średnie dobowe natężenie ruchu w lipcu wyniosło ponad 74 tys. pojazdów, a w sierpniu ponad 75,7 tys.

Zwiększone natężenie ruchu, jak co roku obserwowano przy zmianach turnusów i w okolicy długiego weekendu. W rekordowym dniu lipca natężenie ruchu wyniosło 88,170 tys. pojazdów i miało miejsce w ostatnią sobotę tego miesiąca. W sierpniu rekordowa była niedziela kończąca tzw. długi weekend – 18 sierpnia. Przez autostradowe bramki przejechało wówczas 89 tys. pojazdów.

– W stosunku do roku 2018 zaobserwowaliśmy nieznaczny wzrost poziomu przepustowości bramek, na co z pewnością wpływ miało korzystanie z nowoczesnych terminali płatniczych oraz zmieniający się trend w sposobie płatności – informuje zarządzająca autostradą spółka GTC. Chodzi m.in. o płatność przy użyciu aplikacji na telefon komórkowy – AmberGO. Jak informuje operator, w lipcu (system w swej pełnej funkcjonalności został uruchomiony w drugiej połowie czerwca) z nowego sytemu płatności korzystało 7 proc. użytkowników, natomiast w sierpniu w ten sposób płacił co dziesiąty kierowca.

Obecnie w systemie AmberGO zarejestrowanych jest 130 tys. pojazdów. Najchętniej z automatycznych płatności korzystają kierowcy przejeżdżający przez SPO Stanisławie – tam transakcje w tym systemie to 27 proc. wszystkich. Natomiast place w Swarożynie i Pelplinie obsługują w systemie AmberGO odpowiednio 16 i 17 transakcji. – System jest stale rozbudowywany i już wkrótce dostępni będą inni dostawcy płatności elektronicznych – na ten moment płatność obsługuje aplikacja Autopay – informuje Anna Kordecka, rzecznik prasowa GTC.

Obecnie około 25 proc. transakcji odbywa się przy użyciu karty płatniczej, a około 15 proc. z wykorzystaniem karty flotowej. – Wykorzystywaliśmy również skrajne pasy XL jako dodatkowe pasy wjazdowe w Nowej Wsi oraz Rusocinie – informuje Anna Kordecka.

W lipcu i sierpniu nie obyło się bez otwierania bramek – to rozwiązanie przewidziane na sytuacje, gdy przed bramkami tworzą się wyjątkowo długie kolejki. Gdy oczekiwanie na przejazd przez bramkę trwa dłużej niż 25 minut, można zrezygnować z poboru opłat. Szlabany mogą być podniesione przez 30 minut (wyjątkowo przez 45 minut). W tym roku na bramkach wyjazdowych w Nowej Wsi i Rusocinie bramki były otwierane 62 razy – to o 9 razy mniej niż w roku ubiegłym.

– Korki w okresie wakacyjnym, zwłaszcza w upalne weekendy lub w okresach zmiany turnusów, są zjawiskiem naturalnym występującym także w innych krajach niezależnie od systemu poboru opłat – mówi Anna Kordecka. – Mamy nadzieję, że dzięki połączeniu nowoczesnego rozwiązania w postaci automatycznej płatności AmberGO oraz zaangażowania użytkowników, już wkrótce uda nam się rozładować zatory na bramkach – dodaje przedstawicielka GTC.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony