Partner serwisu

A4. Dodatkowe bramki dla płatności automatycznych

Redakcja 12.06.2022

A4. Dodatkowe bramki dla płatności automatycznych
fot. Google Maps
Koncesjonariusz autostrady A4 stawia na płatności automatyczne. Na placach poboru opłat autostrady A4 Katowice – Kraków, tj. w Mysłowicach i Balicach uruchomione zostały dodatkowe bramki przeznaczone wyłącznie dla płacących aplikacją lub przez A4Go czy Telepass. Kierowców osobówek płacących automatycznie nie dotkną też podwyżki opłat planowane od 4 lipca.
Obecnie dostępne są już po trzy linie obsługi błyskawicznych przejazdów z aplikacjami i elektronicznym poborem opłat A4Go i Telepass w każdym kierunku, w tym osobna dla pojazdów ciężarowych.

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska zdecydowała o zmianie organizacji ruchu na placach poboru opłat w Mysłowicach i w Balicach. Obok funkcjonującej od grudnia 2016 r. linii „pomarańczowej” – skrajnej lewej bramki tylko dla pojazdów osobowych korzystających z videotollingu i A4Go, dla tych rodzajów płatności przeznaczono właśnie dwie kolejne linie. Jedna z nich obsługuje pojazdy osobowe i ciężarowe, a druga tylko pojazdy ciężarowe. Te dwa dodatkowe pasy funkcjonują jako automatyczne w sytuacji dużego natężenia ruchu pojazdów z aplikacjami i elektronicznym poborem opłat.

– Wprowadzając videotolling zapowiadaliśmy, że jeśli odsetek przejazdów z płatnościami automatycznymi będzie wzrastał, dedykujemy tym metodom kolejne bramki. Trzy pasy dla płatności automatycznych to kolejny krok w kierunku zwiększenia przepustowości placów poboru opłat naszej autostrady, ważny zwłaszcza w kontekście zbliżającego się sezonu urlopowego i wzmożonego ruchu. Kierowcy samochodów ciężarowych, którzy wybierają metody automatyczne, podobnie jak wcześniej kierowcy osobówek, zyskali osobną bramkę. Mamy nadzieję, że to jeszcze bardziej usprawni ruch i pozwoli docenić komfort przejazdów z aplikacjami i A4Go – mówi Rafał Czechowski, rzecznik pasowy SAM.

Rezygnacja z płatności gotówką lub kartą na rzecz automatycznych metod poboru opłat jest niesie ze sobą korzyści. Przejazdy automatyczne są nie tylko dużo szybsze m.in. dzięki osobnym, pomarańczowym pasom, ale też w przypadku samochodów osobowych tańsze o 25 proc., co
w skali miesiąca i częstych podróży niesie ze sobą znaczną oszczędność.

Od 4 lipca 2022 r., mimo zapowiadanych zmian w cenniku, zwiększających stawkę dla kat. 1 do 13 zł, opłaty dla transakcji automatycznych nadal będą o 3 zł niższe, czyli wyniosą 10 zł na każdym placu poboru. Taka stawka za przejazd obowiązywała w przypadku samochodów osobowych siedem lat temu.

Podróżujący autostradą A4 Katowice-Kraków mogą wybrać, czy chcą korzystać z elektronicznego poboru opłat A4Go, czy też zdecydować się na powiązany z aplikacjami videotolling, oparty na odczycie tablicy rejestracyjnej i wymagający tylko zarejestrowania się w pobranej na telefon aplikacji.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony