Partnerzy serwisu:

A4. Zmienią się stawki opłat. Mniejsza premia dla automatycznych płatności

Elżbieta Pałys 10.09.2021

A4. Zmienią się stawki opłat. Mniejsza premia dla automatycznych płatności
fot. Google Maps
Kierowcy samochodów osobowych płacący za przejazd autostradą A4 Katowice – Kraków z wykorzystaniem metod automatycznych zapłacą o złotówkę więcej. Nadal jednak będą ponosili mniejsze opłaty niż ci, którzy wybiorą płatność w okienku. Więcej zapłacą także kierowcy pojazdów ciężkich.
Zmiany, o których poinformował koncesjonariusz, wejdą w życie 1 października.

W przypadku pojazdów osobowych zmiana dotknie korzystających z płatności automatycznych, tj. A4Go, Telepass i videotollingu. Korzystających z nowoczesnych płatności korzystają z preferencyjnej stawki – za przejazd między Katowicami i Krakowem płacą na każdym placu poboru opłat 8 zł, podczas gdy płacący manualnie wnoszą opłatę w kwocie 12 zł. Teraz ulga za bezobsługowa płatność będzie nieco mniejsza – preferencyjna stawka wyniesie 9 zł. Dla kierowców płacących tradycyjnie pozostanie bez zmian na poziomie 12 zł.

Jest jednak sposób na pozostanie przy tej samej preferencyjnej stawce. Jak podało biuro prasowe koncesjonariusza, w przypadku nabycia impulsów "na zapas" przed końcem września, możliwe będzie korzystanie z tej samej stawki jeszcze przez dwa lata. Dotyczy to A4Go w formule pre-paid.  

Preferencyjna stawka opłaty dla pojazdów kategorii 1 (innych niż motocykle) za przejazd z wykorzystaniem videotollingu A4Go czy Telepass zamiast 8 zł wyniesie 9 zł. 

Jednocześnie zmniejszy się bonifikata stosowana do stawki opłat dla pojazdów kategorii 2 i 3 z kwoty 15 zł do kwoty 13 zł. Preferencyjna stawka opłat dla pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5 dla przejazdów z wykorzystaniem płatności automatycznych ma być całkowicie zlikwidowana.

W efekcie pojazdy kat. 2-5 będą obciążane taką samą kwotą niezależnie od metody płatności. Wyniesie ona: dla kat. 2 i 3 – 22 zł, kat. 4 i 5 – 35 zł.

Motocykliści zapłacą 6 zł, także niezależnie od metody płatności.

Obecnie pojazdy kat. 2 i 3 płacą 20 zł za każdy odcinek jeśli wnoszą opłatę na bramce, a 17 zł gdy wybierają płatność automatyczną. Dla pojazdów kat. 4 i 5 to odpowiednio 35 i 30 zł.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony