Partnerzy serwisu:

Adamczyk: Działamy jak zdecydowany i konsekwentny inwestor

Elżbieta Pałys 17.05.2019

Adamczyk: Działamy jak zdecydowany i konsekwentny inwestor
fot. GDDKiA
Po okresie kiedy branża infrastrukturalna borykała się z niedoborem zadań do realizacji, przyszedł czas, gdy problemem jest ich nadmierna kumulacja. – Problemy są nieuniknione, ale radzimy sobie z trudnościami, a tam gdzie jest taka potrzeba, państwo polskie jest silne i zdecydowane – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas zakończonych w czwartek targów budownictwa drogowego Autostrada-Polska w Kielcach.
Adamczyk podkreślał, że otoczenie zewnętrzne, zwłaszcza w obszarze inwestycji liniowych – drogowych i kolejowych cechuje się duża dynamiką. – W 2016 roku mówiliśmy, że jest mało zleceń, producenci maszyn i materiałów, a także ci którzy dysponują umiejętnością budowy i przebudowy szlaków drogowych i kolejowych są gotowi, ale nikt nie zagospodarowuje ich mocy – wspominał minister. – Minęły trzy lata i sytuacja dynamicznie się zmieniła.

Zwrócił uwagę, że po okresie kiedy branża odczuwała niedostatek zleceń, teraz jest okres kiedy w realizacji znajduje się bardzo wiele zadań. Ta sytuacja niesie ze sobą określone problemy.

Przypomnijmy, na rynku obserwowany jest ogromny wzrost cen materiałów i siły roboczej, któremu towarzyszy niedobór pracowników i podwykonawców, a także trudności z logistyką w obszarze transportu materiałów na wiele budów.

Firmy, które ofertowały w okresie „posuchy” dziś realizują inwestycje po cenach nieprzystających do tych zapisanych w umowach, co odbija się na ich rentowności, a także możliwościach wykonawczych. Kłopoty części wykonawców negatywnie skutkują dla przebiegu inwestycji. W kwietniu GDDKiA rozwiązała umowy dotyczące realizacji fragmentu autostrady A1 Rząsawa – Blachownia koło Częstochowy oraz S3 koło Polkowic na Dolnym Śląsku, z których realizacją nie poradziła sobie firma Salini. W czwartek 16 maja wypowiedziane zostały także umowy podpisane z firma Rubau, a dotyczące realizacji odcinka S61 Podborze – Śniadowo i S7 w. Lotnisko – w. Lesznowola.

Zdaniem ministra, problemów nie da się uniknąć. – Unia kieruje do nas konkretne środki w bardzo konkretnym czasie, więc nie unikniemy trudności, ale rozwiązujemy je i radzimy sobie z nimi, a tam gdzie jest taka potrzeba, państwo polskie jest silne i zdecydowane – mówił w Kielcach Andrzej Adamczyk. – W imieniu państwa, GDDKiA oraz PKP PLK podejmują takie działania, które przynależą zdeterminowanemu, zdecydowanemu i konsekwentnemu inwestorowi – stwierdził minister infrastruktury.

– Co jest ważne, nie ma stron w relacjach, ale są partnerzy. Wszyscy jesteśmy dla siebie partnerami – dodał.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony