Partnerzy serwisu:

Adamczyk: Finansowanie inwestycji w tym roku będzie zagwarantowane

Redakcja 10.04.2020

Adamczyk: Finansowanie inwestycji w tym roku będzie zagwarantowane
fot. GDDKiA
W związku ze stanem pandemii pojawia się wiele pytań odnośnie zaplanowanych i toczących się przetargów, ale także odnośnie dalszych losów budów, które weszły już w fazę realizacji. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnia, że najważniejsze realizacje będą kontynuowane. − Zgodnie z planem będą przekazywane pieniądze zarówno na realizację Programu Budowy Dróg Krajowych, Krajowego Programu Kolejowego, Funduszu Dróg Samorządowych, jak też innych prowadzonych przez nas programów – powiedział minister w wywiadzie z Pulsem Biznesu.
Minister zwrócił uwagę na apele wykonawców, aby nie wstrzymać budów. Na wszystkich placach zostały już wdrożone procedury przeciwko rozprzestrzenianiu się epidemii, prace są kontynuowane.
− My natomiast możemy zapewnić, że finansowanie inwestycji w tym roku będzie zagwarantowane. Zgodnie z planem będą przekazywane pieniądze zarówno na realizacją Programu Budowy Dróg Krajowych, Krajowego Programu Kolejowego, Funduszu Dróg Samorządowych, jak też innych prowadzonych przez nas programów – mówił minister Adamczyk Pulsowi Biznesu.

Jak zapewnia szef Ministerstwa Infrastruktury, strona publiczna pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami firm i organizacji branżowych. Wobec trudnych okoliczności GDDKiA przyspieszyła wypłatę wynagrodzeń z przejściowych świadczeń płatności, co doceniają wykonawcy. Ważne jest również to, aby sprawnie funkcjonowała Krajowa Izba Odwoławcza i inne instytucje.

Według zapewnień Andrzeja Adamczyka MI pozostaje w kontakcie z przedstawicielami KIO i Urzędu Zamówień Publicznych. Zabiega również o to, by szybko i sprawnie wydawały decyzje niezbędne w realizacji inwestycji publicznych.

W razie problemów z dostawą materiałów czy innych możliwych komplikacji wynikających z okoliczności pandemii, wykonawcy – dodawał minister w rozmowie z PB – mogą liczyć na korektę wynagrodzenia wynikającą ze zmiany do 50 proc. kosztów kontraktu.  Jeśli chodzi o przekazanie unijnych funduszy przeznaczonych na walkę z koronawirusem − nie zależy to od Ministerstwa Infrastruktury.

− To nie Ministerstwo Infrastruktury decyduje o podziale unijnych funduszy. Mogę natomiast zapewnić, że w tym roku finansowanie programów infrastrukturalnych nie jest zagrożone – zapewnił minister Adamczyk.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport