Partner serwisu

Adamczyk: Mobilizujemy wykonawców, żeby w terminie realizowali inwestycje

Elżbieta Pałys 11.09.2017

Adamczyk: Mobilizujemy wykonawców, żeby w terminie realizowali inwestycje
fot. GDDKiA
Nie ma obecnie zagrożenia, że któraś spośród realizowanych inwestycji drogowych nie zostanie dokończona przez firmę, która wygrała przetarg – mówił dziś w Polskim Radiu minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Minister przyznał jednak, że są sytuacje, w których konieczne jest mobilizowanie wykonawców, by drogi były kończone w terminie a utrudnienia związane z budową nie trwały zbyt długo.
– Takich sytuacji na budowie polskich dróg obecnie nie ma, żeby którakolwiek z firm przejawiała objawy, które kazałyby stwierdzić, że inwestycja jest zagrożona i możemy mieć do czynienia z zejściem z budowy takiego wykonawcy – mówił w Sygnałach Dnia minister infrastruktury. Dodał jednak, że są sytuacje, gdzie budowa opóźnia się o kilka miesięcy.

Andrzej Adamczyk wskazał, że mamy do czynienia z sytuacją dwojakiego rodzaju. Pierwsza, to sytuacja niezawiniona przez wykonawcę. – Budowa to jest proces żywy, narażony na różne przeciwności – powiedział. Chodzi m.in. o niewłaściwie rozpoznane warunki geologiczne.

– Druga wynika z faktu, że wykonawca nie wykorzystuje danego mu czasu od samego początku budowy – ocenił szef resortu. – Ja byłem ostatnio na takiej budowie, gdzie wydaje się wykonawca przespał pierwsze cztery miesiące i tych czterech miesięcy nie może nadrobić – dodał.

Mowa prawdopodobnie o odcinku S7 między Chęcinami a Jędrzejowem. W sierpniu minister wizytował dwa budowane odcinki ekspresowej siódemki w województwie świętokrzyskim. Fragment między Jędrzejowem a granicą województwa realizowany przez Budimex ma być gotowy, zgodnie z planem, w drugiej połowie września. Odcinek Chęciny – Jędrzejów, którego wykonawcą jest konsorcjum na czele z Salini Polska ma opóźnienie. Pierwotnie termin ukończenia przypadał na październik tego roku, wiadomo jednak, że najwcześniej będzie gotowy w drugim kwartale roku 2018.

Jak niedawno informowała nasz portal rzeczniczka kieleckiej GDDKiA, analiza roszczeń wykonawcy dotyczących przesunięcia terminu jeszcze trwa (wykonawca zgłasza m.in. odmienne niż wynikające z projektu warunki gruntowo – wodne oraz problemy z przełożeniem linii wysokiego napięcia), ale przyznała jednocześnie, że niezależnie od warunków obiektywnych, GDDKiA ma zastrzeżenia dotyczące tego, w jaki sposób prowadzi prace wykonawca.

Minister Adamczyk po wizycie na świętokrzyskiej siódemce ocenił, że zobaczył dwa zupełnie różne kontrakty.

– Mobilizujemy wykonawców, aby w terminie oddawali inwestycje, wskazujemy na to, że nie możemy czekać z ułatwieniem ruchu – powiedział dziś w Polskim Radiu Andrzej Adamczyk. – Często inwestycje drogowe realizowane są w ciągu dróg, które użytkujemy, i jak najszybsze ich oddanie to zmniejszenie kłopotów, które, niestety, są udziałem kierowców.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony