Partnerzy serwisu:

Adamczyk: W niektórych przypadkach odnotowujemy stabilizację cen

Redakcja 27.08.2019

Adamczyk: W niektórych przypadkach odnotowujemy stabilizację cen
fot. GDDKiA
Wielkiemu procesowi inwestycyjnemu zawsze towarzyszy niepokój, czy zdołamy zrealizować zaplanowane cele – mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Stwierdza jednak, że obecnie jest spokojniejszy niż na początku kadencji. Jego zdaniem, ceny na rynku zaczynają się stabilizować.
Do tej pory w Polsce ukończonych jest 1670 km autostrad, co stanowi 83 proc. docelowej sieci. Wszystkie autostrady mają być wybudowane do 2025 roku – przypomniał w rozmowie z dziennikiem Rzeczpospolita minister infrastruktury. Trochę więcej jest do zrobienia jeśli chodzi o drogi ekspresowe – obecnie w użytkowaniu jest 40 proc. docelowej długości.

– Chcemy właściwie sterować procesem inwestycyjnym, tak, aby na rynku wykonawczym nie powstało żadne nowe spiętrzenie robót – mówi Adamczyk. – Podobnie w inwestycjach kolejowych ustabilizowaliśmy poziomy wydatków rok do roku – dodaje.

W ostatnim czasie jednym z większych problemów są rosnące koszty, które utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają dokończenie inwestycji zakontraktowanych przed dwoma czy trzema laty.

– Ja i moi współpracownicy jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcami, rozmawiamy też m.in. o postulowanej przez branżę waloryzacji umów – zapewnia Andrzej Adamczyk. Podkreśla, że na ok. 160 dużych drogowych projektów inwestycyjnych, zejścia z budowy dotyczą 9 przypadków. Cześć problemów na placach budów w Polsce to skutek problemów w jakie popadły np. włoskie firmy na innych rynkach, część to wynik niedoszacowanych projektów.

Takim przypadkiem była np. obwodnica Częstochowy w ciągu A1. Skutkiem tego, mimo konieczności wyboru nowego wykonawcy, koszty, jak mówił Rzeczpospolitej minister, przekroczą pierwotny kosztorys o 6,2 proc.

Minister odniósł się też do unieważnianych i ogłaszanych ponownie przetargów. W przypadku A18 Olszyna – Golnice w powtórzonym przetargu ceny były niższe – przy najtańszej opcji nawet o blisko 50 mln zł.

– W wielu przypadkach odnotowujemy już stabilizację cen. Trzeba też pamiętać, że wyceny niektórych inwestycji powstały na przykład w 2014 roku, na podstawie ówczesnego poziomu cen. A przecież bardzo dużo się tutaj zmieniło – powiedział minister.

źródło
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony