Partnerzy serwisu:

Adamczyk: W przyszłym roku będzie ok. 2,5 – 3 mld zł na drogi lokalne

Elżbieta Pałys 12.07.2017

Adamczyk: W przyszłym roku będzie ok. 2,5 – 3 mld zł na drogi lokalne
– Rząd negatywnie nie ocenia tego projektu, rząd widzi pozytywne strony tego przedsięwzięcia – powiedział dziś w Sejmie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk o projekcie ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Poinformował, że stanowisko rządu jest obecnie przygotowywane.
W swoim wystąpieniu podczas I czytania projektu ustawy w Sejmie minister przypomniał, że 90 proc. dróg publicznych do drogi gminne i powiatowe. – Zapewnienie finansowania przebudowy tych dróg to przez wiele lat niespełniony postulat, formułowany przez samorządy – mówił Andrzej Adamczyk.

Tylko w tym roku 560 wniosków złożonych przez gminy i 817 złożonych przez powiaty w ramach programu gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej nie zostało uwzględnionych, bo zabrakło funduszy – informował. W tych liczbach, jak zaznaczył nie są uwzględnione potrzeby drogowe najbiedniejszych samorządów, które w ogóle nie zgłosiły się do programu, gdyż nie było ich stać na wkład własny.

Powiedział też, że ministerstwo otrzymało ponad 2 tys. listów w których różne podmioty apelowały o zwiększenie finansowania na pomoc w modernizacji dróg lokalnych. – Występując przeciwko temu projektowi występujecie przeciwko samorządom – mówił do opozycji szef resortu infrastruktury.

Według słów ministra, w roku 2018 w ramach projektowanego funduszu trafi na drogi samorządowe ok. 2-5 do 3 mld zł. Projektodawcy zapewniają, że nowy fundusz pozwoli na wykonanie przebudów ok. 6 tys. km dróg rocznie. - Te prace będą wykonywały polskie małe, mikro i średnie firmy budowlane, te które nie mogą wygrać projektów autostradowych - powiedział Andrzej Adamczyk.

Fundusz Dróg Samorządowych ma być zasilany nową opłatą drogową, która wyniesie 20 gr za litr benzyny i oleju napędowego oraz 37 gr od kg gazów. Dziś Sejm przeprowadza I czytanie projektu pod którym podpisało się 66 posłów PIS.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony