Partnerzy serwisu:

Administracja skarbowa będzie informować o zagrożeniach w ruchu

Elżbieta Pałys 15.06.2020

Administracja skarbowa będzie informować o zagrożeniach w ruchu
Fot. Google Maps
W ślad za przejęciem odpowiedzialności za pobór opłat drogowych, Krajowa Administracja Skarbowa będzie także odpowiedzialna za informowanie o wystąpieniu zagrożenia w ruchu drogowym na drodze płatnej. Zastąpi w tej kompetencji Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
Od 1 lipca br. Krajowa Administracja Skarbowa przejmie odpowiedzialność za Krajowy System Poboru Opłat Drogowych. Przeniesienie tych zadań do skarbówki z GITD było uzasadniane m.in. możliwością konsolidacji zadań w obszarze poboru danin i opłat oraz ograniczenie kosztów po stronie administracji. Jak argumentowano, chodzi także o wykorzystanie doświadczeń i komponentów technicznych z wdrożenia systemu SENT służącego do monitorowania przewozu towarów.

Konsekwencją zmian w ustawie o drogach publicznych dokonanej 6 maja będzie także zmiana w rozporządzeniu dotyczącym stwierdzania wystąpienia zatorów i zagrożeń w ruch drogowym. Do tej pory, podmiotem, który za to odpowiadał był GITD, teraz zastąpi go Krajowa Administracja Skarbowa. Projekt nowego rozporządzenia jest już gotowy.

Zadaniem szefa KAS, w myśl projektowanych przepisów, w przypadku uzyskania informacji o wystąpieniu zdarzenia lub zatoru drogowego będzie wspólne z Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad przeanalizowanie czy faktycznie takie zdarzenie miało miejsce i czy wskutek tego doszło do zatoru drogowego. Jeśli tak, szef KAS będzie analizował czy zator ma tendencję rosnącą czy malejącą oraz czy (w celu jego rozładowania) jest możliwe skorzystanie z innych rozwiązań niż odstąpienie od poboru opłat drogowych.

Na podstawie tej analizy szef KAS wspólnie z GDDKiA będzie także stwierdzał czy wystąpiło zagrożenie bezpieczeństwa ruchu.

Co pół roku będzie ponadto sprawozdawał sprawozdanie w tym zakresie ministrowi właściwemu do spraw transportu.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony