Partner serwisu

AGH doradzi przy budowie drogi S19?

Elżbieta Pałys 17.01.2023

AGH doradzi przy budowie drogi S19?
fot. Google Maps
Droga ekspresowa S19 na Podkarpaciu będzie budowana w niełatwym górzystym terenie, podatnym na występowanie osuwisk. Dotyczy to m.in. odcinków Dukla – Barwinek i Domaradz – Iskrzynia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie zabezpieczenia osuwisk chce współpracować ze specjalistami.
W grudniu ogłosiła przetarg na doradztwo naukowo-techniczne w ramach zabezpieczenia osuwisk przy realizacji dwóch odcinków S19. Otrzymała jedną ofertę.

Do przetargu przystąpiła Akademia Górniczo-Hutnicza, która jest gotowa podjąć się zadania za 1,940 mln zł w odniesieniu do odcinka Dukla – Barwinek oraz 792,120 tys. zł na odcinku Domaradz – Iskrzynia. W obu przypadkach oferta mieści się w założonym budżecie określonym na kwoty odpowiednio: 1,979 mln zł oraz 956,940 tys. zł.

Oba fragmenty Via Carpatii będą budowane w trybie zaprojektuj i wybuduj. Odcinek Dukla – Barwinek ma mieć 18, 2 km długości. Będzie budowany w przekroju dwie jezdnie po dwa pasy ruchu wraz z zatokami awaryjnymi. Na trasie powstanie węzeł drogowy Barwinek (w miejscu połączenia S19 z istniejącą DK-19).

Zadaniem wykonawcy będzie m.in. budowa 15 estakad w ciągu trasy głównej, z których najdłuższa będzie miała ok. 1,1 km i powstanie na filarach o wysokości ok. 35 m, a także 10 mostów, 6 wiaduktów drogowych, 6 przejść dla zwierząt i obiekty w ciągu dodatkowych jezdni.

Inwestor ocenia, ze to jeden z najtrudniejszych odcinków S19 z uwagi m.in. uwarunkowania geologiczne i środowiskowe oraz właśnie duże ryzyko powstawania osuwisk.

Wykonawcą tego odcinka jest Polaqua, a kontrakt ma wartość 1,5 mld zł.

Z kolei odcinek Domaradz – Iskrzynia (Krosno) ma ok. 12,5 km. Będzie budowany jako dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i pasami awaryjnymi. Na trasie powstanie siedem estakad, osiem mostów, osiem wiaduktów drogowych i trzy przejścia dla zwierząt. Najdłuższa z planowanych estakad będzie miała ok. 700 m długości i poprowadzi ruch na wysokości do 30 m nad doliną. Dwie kolejne estakady będą mierzyć więcej niż 400 m długości.

Ten kontrakt przypadł firmie Mostostal Warszawa, która złożyła ofertę o wartości 1,063 mld zł.

Budowa będzie realizowana na obszarze gdzie występuje tzw. flisz karpacki, na terenie wyżynnym falistym z licznymi wzniesieniami o spadzistych stokach, z licznymi kotlinami i dolinami rzecznymi. Także i ten teren jest podatny na występowanie osuwisk. Tylko na tym odcinku zidentyfikowano 8 obszarów zagrożonych osuwiskowo, przy czym w obrębie osuwiska stwierdzono występowanie stref o różnym stopniu aktywności.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony