Partner serwisu

Aleja Północna we Wrocławiu z wykonawcą projektu

Przemysław Farsewicz 21.11.2021

Aleja Północna we Wrocławiu z wykonawcą projektu
fot. Wrocławskie Inwestycje
Wrocławskie Inwestycje wybrały wykonawcę projektu Alei Północnej – czyli trasy łączącej ul. Poświęcką z ul. Krzywoustego. Oferta mieściła się w budżecie zamawiającego.
Aleja Północna to brakujący odcinek obwodnicy śródmiejskiej, która połączy Polanowice, Poświętne i Sołtysowice z Psim Polem. Trasa ma liczyć 5,5 km i jednocześnie odciążyć od ruchu samochodowego wspomniane osiedla. Magistrat zapewnia, że obwodnica zmniejszy także natężenie ruchu na Karłowicach.

Opracowaniem projektu inwestycji zajmie się wrocławska firma Biuro Projektów Dróg i Mostów BBKS-PROJEKT. To właśnie ta oferta została uznana za najkorzystniejszą. Była ona też zarówno najtańszą złożoną w postępowaniu przetargowym. Oferent uzyskał również maksymalnąliczbę punktów za doświadczenie projektanata w specjalności drogowej, w specjalności mostowej i zeleni oraz autora raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Jeżeli wybór się uprawomocni, Wrocław zapłaci za przygotowanie dokumentacji 4,69 mln zł.

Droga będzie jednopasmowa i poprowadzi ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, która obecnie kończy się przy skrzyżowaniu z ul. Poświęcką obok marketu Dino. Droga zostanie przedłużona do skrzyżowania ul. Pleszewskiej z Falzmanna, a następnie do zbiegu ulic Kamieńskiego i Kątowej, gdzie znajdują się ogródki działkowe, a obok nowe osiedle mieszkaniowe. Aleja następnie przetnie ul. Redycką przy wałach przeciwpowodziowych na Widawie. Nowa trasa będzie wyłącznie łącznikiem dla północnych osiedli Wrocławia. Projektowana będzie jedna jezdnia, gdyż zdaniem urzędników, taka przepustowość odpowiada potrzebom mieszkańców tej części miasta. Mają to potwierdzać kompleksowe analizy – w tym modelowania prognostyczne z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania Visum i modele ruchu dla Wrocławia i otoczenia.

Planowane w przyszłości prace budowlane mają w pierwszej kolejności rozpocząć się od połączenia ul. Krzywoustego nowym łącznikiem z ul. Poprzeczną, gdzie powstanie wiadukt nad torami kolejowymi w ciągu Alej Północnej. Przy torach znajdujących się obok CH Korona często powstają olbrzymie korki. Samochody potrafią stać w ciągu ul. Sołtysowickiej aż do skrzyżowania z ul. Redycką.

Jak dokładnie będzie przebiegać nowa droga? O tym przekonamy się za ok. 2 lata. Wykonawca projektu będzie mieć od 18 do 24 miesięcy na prace. – Chcemy być gotowi z projektem, kiedy już będą środki na sfinansowanie tego zadania. O dokończeniu tej trasy mówi się od lat. Czas postawić pierwszy krok w kierunku jej powstania – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia cytowany w komunikacie.

Proces sporządzania dokumentacji projektowej będzie podlegał konsultacjom z mieszkańcami. Dokończenie trasy znalazło się w programie Dolnośląski Ład. Wrocławska trasa została wskazana przez rząd jako jedna z inwestycji, która otrzyma finansowanie z pieniędzy unijnych (przeznaczonych na odbudowę po pandemii). Dlatego miasto rusza z przetargiem na projekt, aby wszystko było gotowe w momencie otrzymania deklarowanych przez rząd funduszy.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony