Partner serwisu

Ambasadorowie niezadowoleni z praktyk GDDKiA

Rynek Infrastruktury 13.06.2013

Ambasadorowie niezadowoleni z praktyk GDDKiA
fot. hbrinkman, sxc.hu
Do wicepremiera Janusza Piechocińskiego trafił listy europejskich dyplomatów, którzy skarżą się na praktyki Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wobec wykonawców. Międzynarodowe firmy walczą z GDDKiA zarzucając jej złe przygotowanie inwestycji i niesprawiedliwy podział ryzyk – informuje „Puls Biznesu”.

Zagraniczne firmy wyżaliły się europejskim organizacjom branżowym, które zainterweniowały w Brukseli. Owocem tych działań stał się list do ministra gospodarki, który wystosowali ambasadorzy Francji, Holandii, Irlandii, Niemiec, Portugalii i Austrii. Proszą oni o pomoc i interwencję oraz wyrażają niepokój w związku z relacjami miedzy Generalną Dyrekcja i firmami budującymi drogi w Polsce.

Ambasadorzy piszą w liście, że zamawiający celowo opóźnia wypłatę pieniędzy wykonawcom. Wspominają, że łączna kwota roszczeń budowlanych dochodzonych przed sądami w naszym kraju wynosi około 10 mld zł. „To znacząco obciąża płynność i zdolność kredytową firm oraz wpływa na ich działalność poza Polską, a w sytuacjach ekstremalnych również na istnienie firmy” – czytamy w liście.

Według ambasadorów, jednym z powodów roszczeń jest eliminowanie z zapisów kontraktowych wielu zasad FIDIC. Te upoważniają wykonawcę do żądania od zleceniodawcy korekty kosztów w wyniku błędów w projekcie lub nieprzewidywalnych warunków na budowie. Co więcej, polskie umowy faworyzują podwykonawców kosztem generalnych wykonawców. Często bywa, że GDDKiA płaci bezpośrednio podwykonawcom i potrąca środki z wynagrodzenie głównego kontraktora.

Z listu do wicepremiera cieszy się Zbigniew Kotlarek, prezes Polskiego Kongresu Drogowego. wysłanie listu przez ambasadorów uważa za dobry sygnał i przyznaje, że konstrukcja umów na roboty budowlane jest dużym problemem w Polsce. Dodaje, że większość ryzyk jest przerzucana na wykonawcę, co nie jest dobrą praktyką.

– Dzięki listowi ambasadorów może wreszcie zmieni się postrzeganie branży budowlanej w Polsce. Strona publiczna przekonuje od miesięcy, że problemy z budową dróg to wina wykonawców, tymczasem faktycznie są przede wszystkim efektem wadliwej dokumentacji projektowej i geologicznej, której nikt nie zweryfikował. Gdyby GDDKiA skrupulatnie analizowała jakość własnej dokumentacji, pewnie niewiele do tej pory udałoby się zbudować – komentuje dla „Pulsu Biznesu” Zbyszko Wizner z kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak.

 

Całość artykułu

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony