Partner serwisu

Andrzej Duda: S10 Toruń – Bydgoszcz z budżetu centralnego. „Powstanie niedługo”

Elżbieta Pałys 10.06.2020

Andrzej Duda: S10 Toruń – Bydgoszcz z budżetu centralnego. „Powstanie niedługo”
fot. Google Maps
To kolejna zapowiedź odejścia od partnerstwa publiczno-prywatnego w obszarze dróg. Wybrzmiała ustami prezydenta (i kandydata na ten urząd) – Andrzeja Dudy. Po zapowiedzi, że ze środków budżetu państwa, zamiast w PPP będzie budowana S6 z Koszalina do Lęborka, taka sama deklaracja padła w odniesieniu do S10 między Toruniem i Bydgoszczą.
– Są tacy, którzy się obawiają, że droga ekspresowa S10 nie zostanie wybudowana, w PPP. Rozwiewam te wątpliwości. Informuję państwa, że będzie zbudowana ze środków budżetowych. Taka jest decyzja premiera i moja – powiedział prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Solca Kujawskiego. Dodał, że S10 na tym odcinku powstanie co najmniej 3 lata wcześniej niż to było przewidywane. – Będziecie ją państwo mieli już niedługo – powiedział we wtorek 9 czerwca kandydat na prezydenta.

Dzień wcześniej podobne zapewnienie złożył w odniesieniu do drogi S6 od Lęborka do Koszalina. – To są drogi, które są nam potrzebne, które będą rozgrzewały te regiony gospodarczo – mówił prezydent podczas spotkania z wyborcami.

Jeszcze pod koniec maja GDDKiA zapewniała, że realizacja drogi ekspresowej S10 będzie realizowana w formule PPP. Inwestycja ta obecnie nie znajduje się na liście podstawowej Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Jest na liście rezerwowej, a w 2018 r. została zakwalifikowana przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów do realizacji w formule PPP. „Oznacza to, że w drodze konkurencyjnego naboru wybrany zostanie podmiot (partner) prywatny, który przygotuje projekt budowlany, wybuduje trasę i będzie ją utrzymywał przez określony czas w zamian za tzw. opłatę za dostępność, która będzie finansowana ze środków Skarbu Państwa” – informowała niedawno GDDKiA.

Jak zapewniono, obecnie GDDKiA przygotowuje się do ogłoszenia przetargu dla pierwszego, pilotażowego odcinka w formule PPP, którym ma być droga ekspresowa S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. „Kolejnym odcinkiem, dla którego zostanie wyłoniony partner prywatny, jest właśnie odcinek drogi ekspresowej S10 pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem” – informowano.

Według słów prezydenta, ten plan miałby być już nieaktualny. Oznaczałoby to, że na liście do realizacji w partnerstwie publiczno-prywatnym zostały tylko S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej oraz S6 Zachodnia Obwodnica Szczecina.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony