Partner serwisu

W Polsce powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych

inf. pras 11.08.2021

W Polsce powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych
Kolejna tzw. dolina wodorowa ma powstać na Śląsku. Wesprze ją m. in. Agencja Rozwoju Przemysłu.
Jak informuje Agencja Rozwoju Przemysłu, 10 sierpnia w Katowicach odbyło się spotkanie na temat inicjatywy powołania Śląskiej Doliny Wodorowej. Wzięli w nim udział Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, śląscy parlamentarzyści, przedstawiciele świata nauki i biznesu oraz Agencji Rozwoju Przemysłu. Jego celem było przedstawienie potencjału śląskich firm i środowisk akademickich do dalszej współpracy w ramach Stowarzyszenia Śląska Dolina Wodorowa. Śląsk, wykorzystując instrumenty Polskiego Ładu oraz Krajowego Planu Odbudowy ma okazję aby wziąć udział 

Śląska Dolina Wodorowa

ARP podkreśla, że włącza się w promowanie rozwiązań dla wykorzystania wodoru w polskich przedsiębiorstwach. W Grupie Kapitałowej ARP są spółki, które zajmują się produkcją bezemisyjnych środków transportu jak również produkują szereg urządzeń mogących znaleźć zastosowanie w całym łańcuchu dostaw gospodarki wodorowej. ARP ma być biznesowo zainteresowana inwestycjami w rozwój innowacyjnych technologii wytwarzania, magazynowania oraz wykorzystywania energii.

Cezariusz Lesisz, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. przedstawił możliwości sfinansowania transformacji Śląska w kierunku projektów innowacyjnych jakie daje Polski Ład i Krajowy Plan Odbudowy. Wyraził nadzieję, iż obecne na Śląsku uczelnie, instytucje badawcze, a przede wszystkim śląskie firmy będą aplikowały po środki finansowe przeznaczone na tworzenie ekosystemu wodorowego. Gospodarz spotkania, wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek podkreślił to, jak istotna jest transformacja sektora węglowego dla unowocześnienia całej Polskiej gospodarki.

Pięć dolin wodorowych

Jak czytamy w komunikacie, zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy powstanie w Polsce co najmniej pięć dolin wodorowych. Paweł Kolczyński, Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu podkreślił rolę jaką spółki w transformacji energetycznej polskiego przemysłu. - Ważne jest aby dostarczać jak najwięcej zielonej energii inwestorom w obszarze nowoczesnych technologii, których chcemy zachęcić do lokowania przedsiębiorstw na Górnym Śląsku – powiedział Kolczyński.

Pierwszy list intencyjny, którego sygnatariuszem jest Agencja został podpisany 18 maja. Zakłada on powołanie Podkarpackiej Doliny Wodorowej w Rzeszowie. Agencja Rozwoju Przemysłu bierze także czynny udział w zakładaniu Doliny Wodorowej na Dolnym Śląsku. Siedzibą kolejnej doliny wodorowej będzie Śląsk. Pozwoli ona wykorzystać jego potencjał w zakresie nowoczesnych technologii, zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę jako źródło czystej energii - zapewnia ARP.

Ireneusz Zyska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energi omówił korzyści dla Śląska jakie niesie za sobą wymiana transportu zbiorowego na niskoemisyjny. Podkreślał korzyści z transformacji obecnych na Śląsku wielu źródeł wytwarzania energii na te oparte na wodorze. Śląsk to polskie zagłębie branży motoryzacyjnej czy kolejowej. Minister Zyska wyraził nadzieję, iż istniejący ekosystem branży automotive przestawi się na tory nowoczesnych środków transportu opartych na wodorze - podsumowuje spółka w komunikacie.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
#Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony