Partnerzy serwisu:

ARTBA: Ponad 1/3 amerykańskich mostów potrzebuje remontu

Magdalena Romanowska 19.04.2020

ARTBA: Ponad 1/3 amerykańskich mostów potrzebuje remontu
fot. Wikmedia Commons, Jet Lowe
Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Amerykańskich Pracowników Budowy Dróg i Transportu, ARTBA (American Road & Transportation Builders Association) prawie 231 tys. mostów w Stanach Zjednoczonych potrzebuje gruntownej przebudowy lub powinno być zastąpione zupełnie nowym obiektem. To powyżej 37 proc. wszystkich mostów w USA. Wśród nich znalazł się nawet słynny most Brookliński.
Jest ich łącznie 231 tys. Gdyby połączyć wszystkie amerykańskie mosty, które trzeba wyremontować lub wyburzyć, miałyby one długość 10,1 tys. km (6,3 tys. mil). Jak podaje ARTBA, Amerykanie przejeżdżają po tych postach 1,5 mld razy dziennie. 43 tys. z tych obiektów zostały uznane za wadliwe i znajdujące się w złym stanie. Dodatkowo 81 tys. mostów powinno być całkowicie wyburzonych i zastąpionych nowymi.

Autorzy analizy oceniającej stan mostów na terenie Stanów Zjednoczonych zwracają uwagę, że wnioski te pojawiają się w czasie, gdy strona rządowa skupia się głównie na epidemii COVID-19 i na jej skutkach ekonomicznych. Członkowie ARTBA podpowiadają, że w ożywieniu gospodarczym mogą pomóc duże inwestycje w infrastrukturę transportową.

Według obliczeń stowarzyszenia koszt wyremontowania lub zastąpienia rozpadających się mostów sięgnie 164 mln dolarów. Kwotę oszacowano na podstawie średnich kosztów publikowanych przez Federal Highway Administration (FHWA). Stanyz największym odsetkiem obiektów mostowych potrzebujących renowacji to Rhode Island (22.3 proc.); Wirginia Zachodnia (21 proc.); Iowa (19 proc.); Dakota Południowa(17 proc.); Pensylwania (15.3 proc.); Luizjana(13.2 proc.); Maine (12.8 proc.); Puerto Rico (12.3 proc.); Michigan (10.8 proc.); and Dakota Północna (10.7 proc.).

W ciągu ostatnich pięciu lat Pensylwania uporała się ze sporą liczbą wadliwych konstrukcji – wyremontowano tam 1,2 tys. mostów. Z kolei Wirginii Zachodniej liczba takich będących w złych stanie przepraw podniosła się o 472.

ARTBA wskazuje, że wśród obiektów wymagających przebudowy znajdują się między innymi: most Brookliński w Nowym Jorku, most Theodore’a Roosevelta w stanie Waszyngton oraz najdłuższy w stanie Kalifornia most San Mateo.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony