Partnerzy serwisu:

Autonomiczny statek będzie pływał po Atlantyku. Kadłub wykonano w Gdańsku

Magdalena Romanowska 15.09.2020

Autonomiczny statek będzie pływał po Atlantyku. Kadłub wykonano w Gdańsku
fot. MAS
16 września w Plymouth (Wielka Brytania) wodowany będzie Mayflower Autonomous Ship (MAS), jeden z nielicznych w pełni autonomicznych statków na świecie. Przez najbliższe pół roku będzie przechodzić testy, a po ich przejściu, wiosną 2021 roku, podejmie misje badawcze i rejsy wyprawowe przez Atlantyk. Kadłub statku powstał w gdańskiej stoczni Aluship Technology.
Mayflower Autonomous Ship (MAS) to projekt realizowany przez organizację non-profit we współpracy z zapewniającą systemy autonomiczne firmą IBM. Jednostka, która niebawem rozpocznie próby morskie to 15-metrowy trimaran, składający się z trzech sztywnych kadłubów o wadze 5t i prędkości maksymalnej do 20 węzłów. Statek napędzany jest energią elektryczną generowaną przez wiatr i słońce.


Nazwa i rozkład podróży statku mają związek z historycznym rejsem XVII-wiecznego statku Mayflower, który wraz z załogą wyruszył w podróż do Nowego Świata. Podróż trwała od 6 września do 21 grudnia 1620 r., kiedy to załoga żaglowca dobiła do Plymouth w stanie Massachusetts.

Transatlantycki rejs współczesnego Mayflowera będzie przebiegał podobną trasą. Będą wspomagały go jednak zaawansowane serwery, chmury obliczeniowe i nowoczesne technologie nawigujące. Pozwolą one uniknąć zagrożeń w czasie podróży z angielskiego Plymouth do Plymouth w USA.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony