Partnerzy serwisu:

Bardzo drogie oferty na dokończenie prac po Salini na A1. Brakuje ponad 200 mln zł

Leonard Dolecki 13.06.2019

Bardzo drogie oferty na dokończenie prac po Salini na A1. Brakuje ponad 200 mln zł
fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała propozycje od firm, które mogłyby dokończyć prace na kontrakcie obejmującym odcinek autostrady A1 Rząsawa – Blachownia, z którego pod koniec kwietnia br. wyrzucone zostało włoskie konsorcjum, którego liderem była firma Salini Polska. Do zamawiającego trafiły trzy oferty, z których najtańsza stanowi ok. 190% budżetu inwestora.
Do GDDKiA trafiły propozycje od konsorcjum: Strabag Infrastruktura Południe, Budimex i Budpol (434,401 mln zł), a także firm Lemar (514,147 mln zł) oraz Intercor (676,993 mln zł).

Budżet, który Generalna Dyrekcja planowała przeznaczyć na dokończenie prac na tym odcinku, to 229,913 mln zł. Oznacza to, że do najtańszej kwoty brakuje ponad 204 mln zł, czyli niemal drugie tyle ile planował wydać inwestor, a do najdroższej – 447 mln zł.

Przejścia z A1

Przypomnijmy, umowa na realizację odcinka F autostrady A1 Tuszyn – Pyrzowice, węzeł Rząsawa (z węzłem) – węzeł Blachownia (z węzłem) o długości ok. 20 km, podpisano w październiku 2015 roku. Opiewała ona na 703 mln zł.

29 kwietnia GDDKiA rozwiązała dwie umowy dotyczące budowy dróg szybkiego ruchu – chodzi o S3 koło Polkowic na Dolnym Śląsku oraz A1 – obwodnicę Częstochowy. Obie realizowała firma Salini Polska. Zanim doszło do wypowiedzenia umowy, wykonawca otrzymał wezwanie do natychmiastowego podjęcia działań naprawczych, z miesięcznym okresem na możliwość poprawy. W ocenie inwestora z szansy tej nie skorzystał, czego konsekwencją było zerwanie kontraktu.

8 maja GDDKiA poinformowała, że przystępuje do wyboru nowego wykonawcy, który dokończy prace na autostradzie A1. Wybór miałby nastąpić w trybie negocjacji bez ogłoszenia. Jednym z argumentów uzasadniających ten tryb, według inwestora, jest potrzeba zabezpieczenia przed degradacją już wykonanych prac, w tym obiektów mostowych. Te roboty następca Saliniego miałby realizować w pierwszej kolejności, ale nowy wykonawca miałby także dokończyć roboty ziemne i ułożyć nawierzchnię.

Do negocjacji GDDKiA zaprosiła osiem firm, wśród których nie było – co nie dziwi – dotychczasowego wykonawcy (inwestor rozmawia z generalnymi wykonawcami i głównymi podwykonawcami, które obecnie realizują inne odcinki A1: Berger Bau Polska, Budimex, Budpol, Lemar, Mirbud, Polaqua, PTU Intercor, a także Strabag Infrastruktura Południe). Dzięki negocjacjom – jak planuje GDDKiA – jeszcze w sierpniu miałyby ruszyć prace, a uzyskanie przejezdności na omawianym odcinku A1, podobnie jak na sąsiednich, nastąpiłoby jeszcze w tym roku.

Jak informowaliśmy – niekonkurencyjny tryb wyboru zaskarżył do Krajowej Izby Odwoławczej wyrzucony z budowy wykonawca. Salini uzasadnia, że gdyby został zastosowany tryb konkurencyjny (przetarg), firma – jako posiadająca zdolność do wykonania tego zadania – mogłaby ubiegać się o realizację zamówienia. Domaga się więc, by KIO unieważniła wszczęty tryb bez ogłoszenia i nakazała ogłosić przetarg.

Następnie, 31 maja, GDDKiA podała informację, że KIO oddaliła odwołanie Salini Polska w tej sprawie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony