Partner serwisu

ÖBB Rail Cargo pomaga Ukrainie wywozić zboże

Przemysław Farsewicz 15.09.2022

ÖBB Rail Cargo pomaga Ukrainie wywozić zboże
Fot. OBB
ÖBB Rail Cargo pochwaliło się, że od początku rosyjskiego najazdu na Ukrainę, przewiozło 580 tys. ton zboża. To efekt współpracy austriackiego przewoźnika z Ukrzaliznycią.
ÖBB Rail Cargo wspiera Ukrainę, oferując transport i logistykę w przewozie zboża. Eksport ziaren pozwala zapewnić środki oraz przestrzeń magazynową pod kolejne zbiory. Od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę do końca sierpnia, austriacki przewoźnik przewiózł już z Ukrainy 580 tys. ton zboża. Tylko w samym sierpniu było to 145 tys. ton.

Ze względu na położenie zakładów, które przetwarzają zborze, większość dostaw surowca w sierpniu trafiła na Węgry, a następnie do Niemiec, Włoch, Rumunii i Holandii. Jak informuje przewoźnik, transport musi przekroczyć cztery granice – najpierw ukraińsko-słowacką przez Chop, następnie węgiersko-ukraińską przez Záhony, ukraińsko-rumuńską przez Reni a także granicę ukraińsko-polską Chyrów. ÖBB Rail Cargo przewiduje utrzymujący się popyt na obecnym poziomie w nadchodzących miesiącach, dlatego przewoźnik zapowiada dalszą współpracę z Kolejami Ukraińskimi. Pod koniec sierpnia zatwierdzono wdrożenie stałej dwustronnej grupy roboczej. Dzięki temu zoptymalizowane zostaną takie operacje jak wymiana danych między partnerami (jak m.in. wykorzystanie zdolności przeładunkowych).


Dodatkowo uruchomiona została platforma GrainLane, opracowana przez ÖBB Rail Cargo, która daje możliwość łączenia interesów ukraińskich rolników z detalistami, konsumentami i dostawcami usług logistycznych. Z danych firmy wynika, że na tym internetowym rynku rolniczym sprzedawanych jest obecnie 200 tys. ton zbóż, soi i kukurydzy przez 1 tys. zarejestrowanych użytkowników. Narzędzie jest bezpłatne, natomiast ÖBB Rail Cargo wspiera transakcje oferując transport produktów poza Ukrainę.

Przed 24 lutego Ukraina była jednym z największych eksporterów m.in. pszenicy w skali świata. Rosyjska inwazja wpłynęła negatywnie nie tylko na możliwości produkcyjne, ale i na drożność kanałów transportowych, dlatego jednym z poważnych problemów jest teraz kwestia eksportu zboża i innych płodów rolnych. Większość produktów spożywczych wysyłano drogą morską przez porty. Obecnie, dużą zasługą w transporcie z kraju odgrywa kolej. Według szacunków z ostatnich dni sierpnia, miesiąc był pierwszym od marca, gdy Koleje Ukraińskie przewiozły ponad 1 mln ton zboża

Przypomnijmy, że Koleje Ukraińskie przeprowadziły niedawno remont nieczynnej infrastruktury na pograniczu ukraińsko-rumuńskim i ukraińsko-mołdawskim. Ma to istotnie zwiększyć przepustowość sieci, zwłaszcza w ruchu towarowym. Odtworzenie dwóch odcinków pozwoli na uruchomienie dodatkowych sześciu par pociągów towarowych do Rumunii

Natomiast z powodu braku możliwości przewozu towarów przez Polskę, Ukraińskie zboże ma płynąć Dunajem, jednak Oleksandr Kubrakow przyznał niedawno, że to działanie, choć ważne, również nie zaspokoi potrzeb przewozowych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony