Partner serwisu

Będą budowane obwodnice Gostynia i Żodynia

Redakcja 04.12.2020

Będą budowane obwodnice Gostynia i Żodynia
Fot. Google Maps
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na projekt i budowę obwodnic Gostynia i Żodynia w województwie wielkopolskim. Powstaną w ciągu dróg krajowych nr 12 i 32.
Łączna długość planowanej inwestycji to ponad 20 km. Obwodnice powstaną w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Jak wskazał Rafał Weber, wiceminister infrastruktury planowane obwodnice zapewnią efektywne funkcjonowanie drogowego transportu osobowego i towarowego w ruchu regionalnym i dalekobieżnym.

– Realizacja inwestycji planowanych w Programie budowy 100 obwodnic pozwoli zaspokoić oczekiwania mieszkańców związane z bezpieczną komunikacją, wpłynie na poprawę ich jakości życia oraz wzrost poziomu bezpieczeństwa – stwierdził cytowany w komunikacie prasowym Rafał Weber.

Obwodnica Gostynia będzie drogą klasy GP o przekroju 1x2 oraz odcinkowo 2+1. Ma mieć 17 km długości. Wyprowadzi z miasta ruch koncentrujący się na drodze krajowej nr 12.

Jednocześnie trwają prace nad budową obejścia miasta w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434. Efektem obu inwestycji będzie poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg. Poprawią się także warunki komunikacji na trasie Leszno – Jarocin.

Podpisanie umowy z wykonawcą zadania jest planowane w III kwartale 2021 r., a prace budowlane przewidziano na lata 2023-2025.

Obwodnica Żodynia jako droga klasy GP ma mieć 3,3 km. Wyprowadzi ruch koncentrujący się w ciągu DK-32, stanowiącej połączenie pomiędzy drogami ekspresowymi S3 i S5.

Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu regionalnego i dalekobieżnego, w szczególności pomiędzy Poznaniem a Zieloną Górą.

Podpisanie umowy z wykonawcą zadania jest planowane w II kwartale 2021 r., a roboty budowlane realizowane będą w latach 2022-2025.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony