Partnerzy serwisu:

Będą uproszczenia w procesie budowlanym. Projekt w konsultacjach

Redakcja 25.09.2017

Będą uproszczenia w procesie budowlanym. Projekt w konsultacjach
fot. Pixabay
Do konsultacji społecznych trafił projekt tzw. ustawy inwestycyjnej. – Nowe przepisy mają ułatwić i przyśpieszyć inwestycje budowlane – poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Łatwiejsze ma być realizowanie dużych inwestycji. Poprawić ma się także ład przestrzenny.
Podczas spotkania z dziennikarzami w piątek, Tomasz Żuchowski poinformował, że projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego (tzw. ustawa inwestycyjna) 20 września 2017 r. został skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych.

Ustawa wprowadza nowy instrument planistyczny – obszary zorganizowanego inwestowania (OZI). Nowa propozycja nie stanowi rozwiązania specjalnego (specustawy), lecz uzupełnienie katalogu instrumentów planistycznych (składającego się obecnie z decyzji o warunkach zabudowy oraz planu miejscowego) o instrument współpracy gminy z inwestorami przy dużych projektach urbanistycznych.

W trybie OZI będzie można realizować przede wszystkim duże projekty inwestycyjne, takie jak Centralny Port Komunikacyjny albo projekty inwestycyjne np. w ramach rewitalizacji, ale także szczególne zamierzenia, takie jak np. Expo 2022 w Łodzi.

Tryb OZI będzie miał także zastosowanie do komercyjnych inwestycji mieszkaniowych. W tym przypadku umożliwi zaprojektowanie i zrealizowanie harmonijnej przestrzeni o wysokiej jakości użytkowej. – Nie będziemy utykali bloku na pustej działce, a potem okaże się, że nie ma szkoły, ani miejsc parkingowych, a wszystkie uliczki się zatykają – mówił wiceminister Tomasz Żuchowski.

Procedura zakłada współpracę gminy z inwestorami, podlegającą zasadom transparentności i kontroli nadzorczej wojewody. OZI łączy etap planistyczny z wykonawczym, przewidując wydawanie zintegrowanych pozwoleń na budowę na podstawie ustaleń nowego aktu planistycznego – planu regulacyjnego. Plan ten zapewni stabilność ustaleń połączoną z wysoką jakością przestrzeni.

Wprowadzenie OZI pozwala na zmianę charakteru decyzji o warunkach zabudowy, przywracając jej pierwotną rolę – instrumentu uzupełniania luk w zabudowie. Proponowane zmiany likwidują największe patologie tej decyzji, skutkujące niepewnością co do przestrzeni, dotyczącą większości mieszkańców Polski (np. lokalizowanie w oparciu o tę decyzję ferm w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej).

Doprecyzowane zostają warunki uzyskania decyzji WZ, dotyczące „dobrego sąsiedztwa”, dostępu do drogi publicznej oraz uzbrojenia terenu. Wprowadzony zostaje termin jej ważności, wynoszący 2 lata – w tym terminie inwestor może złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Projekt ma być skierowany do prac w Sejmie jeszcze w tym roku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony