Partnerzy serwisu:

Będzie dotacja dla budowy mostu na Bugu w powiecie siemiatyckim

inf. pras. 24.05.2019

Będzie dotacja dla budowy mostu na Bugu w powiecie siemiatyckim
fot. Przykuta, wikimedia
1,2 mln zł rządowego dofinansowania dla dokumentacji mostu Perlejewo-Jabłonna Lacka – minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński pozytywnie ocenił rekomendowaną w ramach programu Mosty dla Regionów inwestycję. Szef resortu inwestycji i rozwoju poinformował o tym na czwartkowym briefingu prasowym w powiecie siemiatyckim (woj. podlaskie). Na miejscu planowanej przeprawy przez Bug spotkał się z samorządowcami, którzy wspólnie wnioskowali o jej dofinansowanie.
Wsparcie dla przygotowania przeprawy w powiecie siemiatyckim zostanie udzielone w porozumieniu z powiatem sokołowskim, gminą Jabłonna Lacka oraz gminą Perlejewo. Samorządowcy wnioskowali o 1,2 mln zł dofinansowania, a całkowity koszt przygotowania dokumentacji (z kosztami niekwalifikowalnymi) wyniesie 1,6 mln zł. Blisko 91,5 mln zł ma kosztować sama budowa mostu Perlejewo-Jabłonna Lacka. O te środki wnioskodawcy będą się ubiegać w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Most Perlejewo-Jabłonna Lacka: Łączymy Podlasie i Mazowsze

– Oba brzegi Bugu łączą ciągle istniejące, silne powiązania rodzinne, społeczne i gospodarcze. Czas na powstanie połączenia komunikacyjnego, które ułatwi życie mieszkańcom – mówił minister Jerzy Kwieciński podczas spotkania na miejscu planowanej inwestycji.
– Program Mosty dla Regionów to kolejny projekt, który realizuje rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Budowa przeprawy Perlejewo-Jabłonna Lacka to ważna inwestycja wspierająca zrównoważony rozwój gospodarki i turystyki na Podlasiu. W ośrodkach powiatowych, takich jak m.in. gmina Siemiatycze, mosty są w szczególności potrzebne. Sprawniejsze połączenia komunikacyjne to także szansa dla nadbużańskiej turystyki. Bug jest wielką atrakcją dla miłośników wędkarstwa i jedną z najpiękniejszych rzek do spływów kajakowych – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Szlak przez rzekę Bug połączy powiat siemiatycki w województwie podlaskim z powiatem sokołowskim w województwie mazowieckim. Przeprawa pomiędzy miejscowościami Granne i Krzemień Wieś istniała niegdyś jako element Wielkiego Gościńca Litewskiego, głównej drogi Rzeczypospolitej Obojga Narodów, łączącej obie stolice, Warszawę i Wilno. Ostatni most istniejący w tym miejscu został zniszczony około 1920 r.

Budowa mostu przez rzekę Bug wraz z drogami dojazdowymi połączy drogę gminną nr 390303W w miejscowości Krzemień Wieś (gmina Jabłonna Lacka, powiat sokołowski, województwo mazowieckie) z drogą powiatową nr 1728B w miejscowości Granne (gmina Perlejewo, powiat siemiatycki, województwo podlaskie). Most zostanie zaprojektowany zgodnie ze wszystkimi wytycznymi programu Mosty dla Regionów.

2,3 mld zł na Mosty dla Regionów – ocena wniosków

Program Mosty dla Regionów cieszy się dużym zainteresowaniem. 75 samorządów wnioskowało o dofinansowanie przygotowania dokumentacji potrzebnej do budowy przepraw. Na realizację programu Mosty dla Regionów rząd przeznaczył około 2,3 mld zł. Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać dofinansowanie do 80% wartości inwestycji.

Szacowany przez wnioskodawców późniejszy koszt budowy przepraw, dla których złożono wnioski, wynosi ponad 4 miliardy złotych. Zgodnie z zapisami Ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, inwestycje przygotowane w ramach programu Mosty dla Regionów będą mogły uzyskać dofinansowanie na etap budowy ze środków Funduszu Dróg Samorządowych, którymi dysponuje minister infrastruktury.

7 mostów z rekomendowanej listy

Wśród zgłoszonych przez samorządy lokalizacji budowy mostów znajduje się 7 miejsc rekomendowanych w programie. Są to mosty na rzekach: Noteć (gmina Czarnków), Warta (w okolicy Konina – pomiędzy gminami Krzymów i Kramsk), Odra (pomiędzy gminami Sulechów i Czerwieńsk oraz pomiędzy gminami Rudnik i Nędza), Bug (pomiędzy gminami Parlejewo i Jabłonna Lacka), Wisła (w okolicy Kozienic i Maciejowic) oraz San (gmina Jarosław). Wnioski na przygotowanie tych inwestycji są oceniane w pierwszej kolejności.
 Pozytywną ocenę mają już rekomendowane połączenia na rzekach: Wisła (w okolicy Kozienic i Maciejowic) i Bug (pomiędzy gminami Parlejewo i Jabłonna Lacka).
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony