Partnerzy serwisu:

Będzie drożej na A2. Więcej zapłacą kierowcy ciężarówek

ep. 31.12.2018

Będzie drożej na A2. Więcej zapłacą kierowcy ciężarówek
fot. AWSA
Od 2 stycznia 2019 roku wzrosną opłaty na autostradzie A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem. Nowe stawki obejmą kierowców pojazdów kategorii 2, 3 oraz 4. Oznacza to, że bez zmian pozostaną stawki opłat dla pojazdów osobowych, motocykli oraz pojazdów nienormatywnych.
Chodzi o odcinek długości 150 km. Zmiana stawki zacznie obowiązywać od godz. 6.00, w dniu 2 stycznia 2019 roku. Będą wprowadzone na trzech 50-kilometrowych odcinkach między Nowym Tomyślem a Koninem i wyniosą:
– 31 zł dla pojazdów kat. 2, czyli: samochodów o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami,
– 47 zł dla pojazdów kat. 3, tj. pojazdów samochodowych o trzech osiach oraz pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami,
– 73 zł w przypadku kat. 4. Tyle zapłacą kierowcy pojazdów samochodowych o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami.

Opłaty zawierają 23-proc. stawkę VAT.

Bez zmian w 2019 roku pozostają stawki opłat dla kategorii 1 (motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach) oraz kategorii 5 (pojazdy nienormatywne).

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom strony publicznej oraz milionów kierowców aut osobowych, zdecydowaliśmy o utrzymaniu w nadchodzącym roku dotychczasowych opłat za przejazd koncesyjną autostradą A2 dla pojazdów pierwszej i piątej kategorii – mówi, cytowana w komunikacie Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej SA. – Motocykle i auta osobowe za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem, a Koninem zapłacą –tak jak do tej pory – 20 zł – dodaje.

Rzeczniczka podkreśla, że decyzja o zmianie stawek za przejazd dla aut ciężarowych jest wprowadzona po czterech latach obowiązywania dotychczasowej stawki. – Nowe stawki będą jednak zdecydowanie niższe od stawek maksymalnych, do których dopuszcza umowa koncesyjna – mówi Zofia Kwiatkowska.

Jak podano w komunikacie, poziom opłat jest pochodną realnych kosztów utrzymania autostrady i wieloletniego planu inwestycyjnego. Koncesjonariusz tłumaczy też, że to na nim spoczywa całkowite ryzyko związane z ruchem i przychodami, a państwo i podatnicy nie dopłacają do utrzymania trasy.

Opłaty natomiast przeznaczane są na bieżące utrzymanie, wzmocnienia i remonty, a także inwestycje. Wiosną ma ruszyć rozbudowa autostrady na odcinku autostradowej obwodnicy Poznania – pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny.

Przypomnijmy, podwyżkę opłat od marca 2019 roku planowana jest także na autostradzie A4. Stalexport Autostrada Małopolska planuje wprowadzenie wyższych stawek dla pojazdów kategorii 2, 3, 4, i 5.  
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony