Partner serwisu

KIO znów unieważnia rozstrzygnięcie przetargu na S19. Turecka firma odrzucona

Elżbieta Pałys 08.06.2021

KIO znów unieważnia rozstrzygnięcie przetargu na S19. Turecka firma odrzucona
fot. Google Maps
Mamy kolejny zwrot akcji w przetargu na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Bielsk Podlaski Zachód – węzeł Boćki. Turecka firma Kolin, która już raz wybroniła się po wyroku Krajowej Izby Odwoławczej w tym postępowaniu, ponownie w nim przegrała. Tym razem KIO nakazała odrzucenie oferty wykonawcy z Ankary.
W przetargu na to zadanie wpłynęło 9 ofert. Najtańsza była oferta firmy KOLİN İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi o wartości 254,73 mln zł. To ona pod koniec stycznia została wskazana jako najkorzystniejsza. Rozstrzygnięcie zostało zaskarżone do KIO przez drugiego oferenta pod względem ceny – firmę Strabag.

KIO unieważniła wybór i nakazała wezwanie oferenta do złożenia wyjaśnień pod względem ewentualnego wystąpienia ceny rażąco niskiej. W marcu wybór został unieważniony, ale po złożeniu dodatkowych informacji przez wykonawcę, GDDKiA ponownie ofertę firmy Kolin uznała za najkorzystniejszą.

Strabag ponownie złożył odwołanie do KIO. We wtorek Izba wydała wyrok w tej sprawie. Nakazała unieważnienie wyboru najkorzystniejszej oferty oraz odrzucenie propozycji wybranego wykoanwcy. Zamawiający będzie musiał ponownie przeanalizować oferty wykonawców.

Podstawą wyroku były przepisy dotyczące rażąco niskiej ceny. KIO uwzględniła odwołanie w zakresie zarzutu naruszenia artykułu 89 ust. 1 pkt 4, art. 90 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 w związku z art. 7 ust. 3 ust. Prawo zamówień publicznych.

Jeśli inwestor nie zaskarży wyroku KIO do sądu, pierwsza ofertą pod względem ceny będzie propozycja firmy Strabag wyceniona na 309,350 mln zł. Niewiele ponad 2 mln zł dzieli tę ofertę od dwóch kolejnych złożonych przez firmę Polaqua oraz konsorcjum na czele z Mostostalem Warszawa.

Odcinek Bielsk Podlaski (bez węzła) – Boćki (z węzłem) liczy 12,2 km. Do wybudowania, oprócz drogi głównej i jednego węzła są m.in. 6 wiaduktów, 6 przejść dla zwierząt oraz 5 przepustów ekologicznych dla małych zwierząt.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polskie drogi w budowie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony